Image
12.5.2014 0 Comments

Súboj otvorených architektúr pre dátové úložiská sa začína

INT_otvorene architektury.jpg S rôznymi návrhmi otvorených architektúr a konceptov pre dátové centrá sa v poslednom čase doslova roztrhlo vrece. Obvykle za nimi stoja veľkí hráči na trhu, ktorí tak chcú poskytnúť záujemcom z radov väčších firiem či menších výrobcov úplne zadarmo potrebnú dokumentáciu a postupy (pozri napríklad snahy spoločností AMD, IBM či Seagate). No základnou požiadavkou pre tieto otvorené architektúry je zvyčajne nutnosť využiť ich vlastné riešenie ako základný kameň.

Nie je to inak ani v prípade spoločnosti Western Digital (WD), ktorá do oblasti podnikových úložísk prenikla vo väčšej miere spolu s akvizíciou divízie pevných diskov Hitachi (HGTS). Práve pevné disky Hitachi patria v dátových centrách medzi najpopulárnejšie vďaka svojej vysokej spoľahlivosti. Spoločnosť Open Stack Summite už oficiálne predviedla svoju vlastnú implementáciu otvoreného eternetového úložiska, ktoré má dátovým centrám ponúknuť bezproblémové nasadzovanie nových úložných systémov a ďalších systémových zdrojov potrebných na ich každodennú prevádzku.

Výhody otvorených architektúr

Otvorený koncept má ponúknuť možnosť vyhnúť sa uzavretému proprietárnemu riešeniu od niektorého z veľkých dodávateľov, ako sú Dell, HP, IBM, EMC a ďalší. Vzhľadom na prepojenosť architektúry s riešením HGTS však ide skôr o vytvorenie závislosti priamo od tohto subjektu a obídenie už spomínaných "sprostredkovateľov". Aj to však môže firmám priniesť nemalé úspory, hoci to súčasne zvýši nároky na detailné oboznámenie s otvorenou architektúrou. Možno predpokladať, že pre využitie otvorenej platformy sa môžu rozhodnúť aj menší dodávatelia storageových riešení, pre ktorých je náročné vyvíjať a udržiavať úplne vlastnú platformu storageu.

Podľa komentátorov ide zo strany WD o snahu odpovedať na krok konkurenčnej spoločnosti Seagate, ktorá v októbri minulého roka odhalila svoju platformu Kinetic Open Storage Platform. Cieľ oboch konceptov je viac-menej rovnaký. No zástupcovia tímu WD/Hitachi tvrdia, že ich prístup je údajne flexibilnejší, ako je to v prípade Seagate, pretože podporujú množstvo linuxových distribúcií. Výhodný je aj fakt, že koncept nevyžaduje vývoj špeciálneho rozhrania pre HGST API, čo môže viesť k tomu, že prevádzkovatelia dátových centier budú túto architektúru nakoniec preferovať .

Riešenie využíva zabudované procesory ARM a linuxové prostredie, ako je napr. Red Hat Storage Server. Pri ukážke bol využitý ďalej softvér Ceph, slúžiaci ako otvorená storageová platforma, a OpenStack Object Storage. Úlohou riešenia je efektívne sprostredkovávať služby storageového systému a komunikovať s existujúcou architektúrou dátového centra bez nutnosti implementácie nového API.

Zaujme firmy skôr WD alebo Seagate?

Samozrejme, zatiaľ išlo len o prvú ukážku a ďalšie detaily nie sú presne známe, preto je detailnejšie porovnanie architektúr HGST Open Ethernet storage a Seagate Kinetic ťažké. Obe vyžadujú investície do nového hardvéru, pričom Seagate už zverejnil aj detailné scenáre na migráciu na svoju platformu a rady na jej najlepšie využitie. V prípade platformy od WD/HGST sú tieto kroky ešte stále vo fáze vývoja. V každom prípade sa analytici zhodujú, že pre zákazníkov je výhodné, keď budú mať na výber z viacerých variantov a budú sa môcť sami rozhodnúť, ktorý ich potrebám viac vyhovuje.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá