Image
12.5.2014 0 Comments

Súboj otvorených architektúr pre dátové úložiská sa začína

INT_otvorene architektury.jpg S rôznymi návrhmi otvorených architektúr a konceptov pre dátové centrá sa v poslednom čase doslova roztrhlo vrece. Obvykle za nimi stoja veľkí hráči na trhu, ktorí tak chcú poskytnúť záujemcom z radov väčších firiem či menších výrobcov úplne zadarmo potrebnú dokumentáciu a postupy (pozri napríklad snahy spoločností AMD, IBM či Seagate). No základnou požiadavkou pre tieto otvorené architektúry je zvyčajne nutnosť využiť ich vlastné riešenie ako základný kameň.

Nie je to inak ani v prípade spoločnosti Western Digital (WD), ktorá do oblasti podnikových úložísk prenikla vo väčšej miere spolu s akvizíciou divízie pevných diskov Hitachi (HGTS). Práve pevné disky Hitachi patria v dátových centrách medzi najpopulárnejšie vďaka svojej vysokej spoľahlivosti. Spoločnosť Open Stack Summite už oficiálne predviedla svoju vlastnú implementáciu otvoreného eternetového úložiska, ktoré má dátovým centrám ponúknuť bezproblémové nasadzovanie nových úložných systémov a ďalších systémových zdrojov potrebných na ich každodennú prevádzku.

Výhody otvorených architektúr

Otvorený koncept má ponúknuť možnosť vyhnúť sa uzavretému proprietárnemu riešeniu od niektorého z veľkých dodávateľov, ako sú Dell, HP, IBM, EMC a ďalší. Vzhľadom na prepojenosť architektúry s riešením HGTS však ide skôr o vytvorenie závislosti priamo od tohto subjektu a obídenie už spomínaných "sprostredkovateľov". Aj to však môže firmám priniesť nemalé úspory, hoci to súčasne zvýši nároky na detailné oboznámenie s otvorenou architektúrou. Možno predpokladať, že pre využitie otvorenej platformy sa môžu rozhodnúť aj menší dodávatelia storageových riešení, pre ktorých je náročné vyvíjať a udržiavať úplne vlastnú platformu storageu.

Podľa komentátorov ide zo strany WD o snahu odpovedať na krok konkurenčnej spoločnosti Seagate, ktorá v októbri minulého roka odhalila svoju platformu Kinetic Open Storage Platform. Cieľ oboch konceptov je viac-menej rovnaký. No zástupcovia tímu WD/Hitachi tvrdia, že ich prístup je údajne flexibilnejší, ako je to v prípade Seagate, pretože podporujú množstvo linuxových distribúcií. Výhodný je aj fakt, že koncept nevyžaduje vývoj špeciálneho rozhrania pre HGST API, čo môže viesť k tomu, že prevádzkovatelia dátových centier budú túto architektúru nakoniec preferovať .

Riešenie využíva zabudované procesory ARM a linuxové prostredie, ako je napr. Red Hat Storage Server. Pri ukážke bol využitý ďalej softvér Ceph, slúžiaci ako otvorená storageová platforma, a OpenStack Object Storage. Úlohou riešenia je efektívne sprostredkovávať služby storageového systému a komunikovať s existujúcou architektúrou dátového centra bez nutnosti implementácie nového API.

Zaujme firmy skôr WD alebo Seagate?

Samozrejme, zatiaľ išlo len o prvú ukážku a ďalšie detaily nie sú presne známe, preto je detailnejšie porovnanie architektúr HGST Open Ethernet storage a Seagate Kinetic ťažké. Obe vyžadujú investície do nového hardvéru, pričom Seagate už zverejnil aj detailné scenáre na migráciu na svoju platformu a rady na jej najlepšie využitie. V prípade platformy od WD/HGST sú tieto kroky ešte stále vo fáze vývoja. V každom prípade sa analytici zhodujú, že pre zákazníkov je výhodné, keď budú mať na výber z viacerých variantov a budú sa môcť sami rozhodnúť, ktorý ich potrebám viac vyhovuje.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá