Image
29.7.2014 0 Comments

Štyria jazdci digitálnej apokalypsy. Hrozby, ktoré môžu skoncovať so slobodou internetu.

INT_styria jazci.jpg Výskumná agentúra Pew Research vydáva každý rok správu o budúcnosti internetu (Future of the Internet).

Pri spracovaní tej tohtoročnej diskutovali výskumníci s 1400 odborníkmi na technológie a treba povedať, že ich závery sú vcelku optimistické. Väčšina z nich totiž verí, že do roku 2025 by sa situácia nemala významne zhoršiť. Pravda, objavili sa aj odlišné názory.

Výskumníci Pew požiadali odborníkov pochádzajúcich z médií, neziskových organizácií, korporácií a ďalších oblastí, aby odpovedali jednoducho „áno" alebo „nie" na otázku, či podľa nich nastanú do roku 2025 významné zmeny k horšiemu a či oproti dnešnému stavu vzniknú prekážky v tom, ako môžu ľudia zdieľať obsah on-line. Kladne odpovedalo 35 % respondentov, zatiaľ čo 65 % z nich nepredpokladá v nasledujúcom období výraznejšie zhoršenie stavu. Veľa respondentov však uviedlo, že ich odpoveď vyjadruje nádej, a nie predpoveď.

V nadväzujúcej otázke výskumníci žiadali respondentov, aby charakterizovali najväčšie hrozby pre slobodný a otvorený internet. Po zoskupení ich odpovedí Pew identifikoval „štyroch jazdcov digitálnej apokalypsy".

Prvá hrozba: Vlády budú trvať na regulácii internetu

Počas revolúcie v roku 2012 Sýria zneprístupnila internet, Čína celé roky buduje tzv. Veľký firewall. Môže byť len otázkou času, kým sa takáto taktika stane normou a budeme svedkami „ďalšieho blokovania, filtrovania, segmentácie a balkanizácie internetu", uvádza sa v správe.

Druhá hrozba: Rozsiahle sledovanie a dohľad nad internetom môžu mať ničivý dosah na slobodu prejavu a internetový biznis

Podľa odborníkov sa vo svete stupňuje dohľad nad používateľmi internetu. Problémy s ochranou súkromia sú najvážnejšou hrozbou pre prístup k obsahu a jeho zdieľanie na internete v roku 2014 a nie je dôvod očakávať, že sa to do roku 2025 zmení, najmä s ohľadom na kybernetické útoky, ktorým čelia používatelia internetu vo svete podnikania (napr. krádeže používateľských dát). Odborníci sa obávajú, že v dôsledku odhalení o dohľade vlády a niektorých firiem nad internetovými aktivitami používateľov sa oslabí dôvera obyvateľov k internetu.

Tretia hrozba: Tlaky na komercializáciu internetu ohrozujú všetko od architektúry internetu až po tok informácií

Toto je jedna z najrozšírenejších obáv. Do tejto kategórie sa zahŕňajú obavy o potenciálny zánik sieťovej neutrality, vertikálne spoplatnenie prístupu k internetu zo strany telekomunikačných spoločností, ktoré chcú kompenzovať svoje investície do sieťovej infraštruktúry, ako aj diskutabilná prehnaná ochrana autorských práv. Odborníci sa obávajú, že zvýšená monetizácia internetových aktivít môže v budúcnosti obmedziť spôsoby, akými ľudia získavajú informácie.

Štvrtá hrozba: Zahltenie informáciami môže v budúcnosti mariť zdieľanie obsahu

Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že v mori informácií sa môžeme utopiť. Pritom možno predpokladať, že dát bude stále pribúdať, najmä ak sa k tomu všetkému pridá aj „internet vecí". Existujú síce rôzne filtračné systémy, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s veľkým množstvom informácií, no tie môžu mať aj negatívne dôsledky. Informačné preťaženie môže viesť k obmedzeniu toku obsahu.

Ako vidieť, internet dnes čelí mnohým výzvam. Je ešte pomerne slobodný, možno ho slobodne využívať, ale, žiaľ, aj zneužívať. Predpovedať jeho budúcnosť je ťažké. V roku 2025 bude možno ešte slobodnejší, ale je možné aj to, že bude čeliť ďalším, dnes ešte neznámym hrozbám. Všetky štyri spomínané hrozby môžu zmeniť web k horšiemu, ale možno sa obavy odborníkov nesplnia. Napokon správy, ako je táto, viac vypovedajú o dnešných obavách ako o budúcom stave.

Zdroj: theverge.com

pewinternet.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá