Image
21.8.2014 0 Comments

Štúdia: Staršia generácia mladne aj vďaka technológiám

senior_computer.jpg Najnovšia štúdia odhalila, že seniori, ktorí používajú komunikačné technológie, sa cítia mladšími, viac informovanými a viac v centre diania. Kvalita ich života sa podľa ich vlastných slov vplyvom technológií zlepšila. Správa hovorí o prvej generácii seniorov, ktorí využívajú širokú paletu komunikačných technológií.

Podľa analytikov seniori využívajú moderné technológie stále viac aj preto, že terajšia generácia 65 - 75-ročných už bola v kontakte s digitálnymi zariadeniami počas ich pracovného života.

Naproti tomu mnohých ľudí starších ako 75 rokov už rozsiahle zavádzanie mobilných technológií, internetu a počítačov v aktívnom pracovnom živote nezastihlo, preto ho dnes ani nijako extenzívne nevyužívajú. Je to však zrejme posledná ľudská generácia, ktorá s komunikačnými technológiami nepracuje vôbec alebo len málo.

Podľa štúdie v USA využíva esemeskovanie ako jednu z foriem komunikácie 80 % ľudí vo veku 18 - 64 rokov. Vo vekovej kategórii 65 - 75-ročných esemeskuje 45 % ľudí.

V mnohých prípadoch rýchle esemeskovanie zintenzívnilo komunikáciu seniorov s rodinou či priateľmi na úkor dlhých telefonátov či už z mobilu, alebo pevnej linky.

Okrem esemeskovania je stále populárnejšie aj videotelefonovanie. Služby ako Skype či FaceTime sú pre staršiu generáciu skvelý spôsob, ako zostať v kontakte so svojimi blízkymi tak, ako to neumožňuje žiadne iné médium. Nielenže sa môžu fyzicky vidieť, ale môžu ukázať takisto detaily svojich životov - svoj domov, záhradu, umenie, nové šaty či úspechy vnúčat.

Ideálnou pomôckou sú v tomto prípade tablety či smartfóny. Vďaka väčšej obrazovke a jednoduchému ovládaniu sa tešia čoraz väčšej popularite vo vekovej kategórii 65 - 75-ročných. V skupine 18 - 64-ročných vlastní v USA smartfón alebo tablet 67 % obyvateľov, z občanov vo veku 65 - 75 rokov ich používa 31 %.

Seniori stále viac komunikujú aj cez sociálne siete. V Amerike je v tomto ohľade jednotkou Facebook, hoci vo všeobecnosti je populárnejší Twitter. Staršia generácia je však skôr pasívnym konzumentom obsahu a fotografií ako jeho tvorcom. Pre starších ľudí predstavujú sociálne siete spôsob, ako zostať v kontakte so starými priateľmi, kolegami a spolužiakmi.

Technológie stále viac prenikajú do nášho každodenného života a tým viac sa zväčšuje aj digitálna brázda medzi generáciami. Štúdia odhalila, že komunikačné technológie pomáhajú preklenúť tieto rozdiely v doteraz nevídanej miere. Pre starších občanov sú silnou motiváciou učiť sa pracovať s modernými technológiami napríklad ich deti a vnúčatá, s ktorými tak môžu zostať v každodennom kontakte. Zároveň im to pomáha stať sa súčasťou modernej kultúry, v ktorej sa všetky strany môžu od seba učiť. Doteraz to v tejto miere nebolo možné.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá