Image
10.11.2015 0 Comments

Štúdia: Podľa riaditeľov je „uberizácia“ hlavnou hrozbou konkurencieschopnosti

Trend "uberizácie" patrí podľa zistení najnovšej IBM C-Suite štúdie k najväčším obavám, s ktorými zápasia vrcholoví manažéri firiem. Zatiaľ čo ešte pred dvomi rokmi očakávalo 43 percent zúčastnených vrcholových manažérov v rámci prieskumu, že budú musieť bojovať o zákazníkov s konkurenciou pochádzajúcou z iného odvetvia, v súčasnosti počíta s takouto mimoodvetvovou konkurenciou až 54 percent riaditeľov firiem.

Kým v minulosti býval pre podniky najväčším rizikom nový rival s lepšou alebo lacnejšou ponukou, dnes sú tradičné firmy podnikajúce v jednotlivých odvetviach najviac ohrozované novými hráčmi, postavenými na úplne odlišnom podnikateľskom modeli, sú to spravidla menšie a dynamickejšie firmy, navyše nezaťažené existujúcim legislatívnym rámcom.

48 percent vrcholových manažérov firiem dopytovaných v prieskume hovorí, že si uvedomujú, že decentralizácia predstavuje pre ich firmu jednu z najnaliehavejších potrieb súčasnosti. 54 percent účastníkov prieskumu sa snaží do svojich firiem prinášať inovácie z externého prostredia a až 70 percent z nich plánuje posilniť partnerskú sieť.

Mnoho z opýtaných riaditeľov firiem zúčastnených v prieskume otvorene priznalo, že zistili, aké ťažé je v súčasnosti predpovedať, aká budúcnosť čaká ich odvetvie. Ale napriek tomu, pokiaľ ide o hľadanie a skúmanie nových trendov a technológií, iba polovica z nich využíva spätnú väzbu od zákazníkov. A to aj napriek tomu, že v roku 2013 až 60 percent účastníkov prieskumu k C-Suite štúdii uviedlo, že plánujú proaktívne zapojiť zákazníkov do rozhodovania o budúcnosti ich firiem.

Podľa výsledkov najnovšej C-Suite štúdie sú technológie pre všetkých vrcholových manažérov podnikov, bez ohľadu na ich konkrétnu pozíciu a im zverené právomoci, najdôležitejším vonkajším faktorom ovplyvňujúcim podnikanie firiem. Top manažéri zároveň v prieskume uviedli, že cloud, mobilné riešenia, internet vecí a kognitívny komputing sú tými technológiami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prinesú revolúciu do ich podnikania.

Výsledky štúdie vychádzajú zo zistení postavených na základe rozsiahleho prieskumu medzi 5 200 generálnymi riaditeľmi firiem, marketingovými riaditeľmi, finančnými riaditeľmi, riaditeľmi informačných technológií a ďalšími vrcholovými manažérmi v podnikoch, pochádzajúcich z 21 odvetví vo vyše 70 krajinách sveta. Do prieskumu boli zapojené aj viaceré slovenské firmy.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá