Image
10.11.2015 0 Comments

Štúdia: Podľa riaditeľov je „uberizácia“ hlavnou hrozbou konkurencieschopnosti

Trend "uberizácie" patrí podľa zistení najnovšej IBM C-Suite štúdie k najväčším obavám, s ktorými zápasia vrcholoví manažéri firiem. Zatiaľ čo ešte pred dvomi rokmi očakávalo 43 percent zúčastnených vrcholových manažérov v rámci prieskumu, že budú musieť bojovať o zákazníkov s konkurenciou pochádzajúcou z iného odvetvia, v súčasnosti počíta s takouto mimoodvetvovou konkurenciou až 54 percent riaditeľov firiem.

Kým v minulosti býval pre podniky najväčším rizikom nový rival s lepšou alebo lacnejšou ponukou, dnes sú tradičné firmy podnikajúce v jednotlivých odvetviach najviac ohrozované novými hráčmi, postavenými na úplne odlišnom podnikateľskom modeli, sú to spravidla menšie a dynamickejšie firmy, navyše nezaťažené existujúcim legislatívnym rámcom.

48 percent vrcholových manažérov firiem dopytovaných v prieskume hovorí, že si uvedomujú, že decentralizácia predstavuje pre ich firmu jednu z najnaliehavejších potrieb súčasnosti. 54 percent účastníkov prieskumu sa snaží do svojich firiem prinášať inovácie z externého prostredia a až 70 percent z nich plánuje posilniť partnerskú sieť.

Mnoho z opýtaných riaditeľov firiem zúčastnených v prieskume otvorene priznalo, že zistili, aké ťažé je v súčasnosti predpovedať, aká budúcnosť čaká ich odvetvie. Ale napriek tomu, pokiaľ ide o hľadanie a skúmanie nových trendov a technológií, iba polovica z nich využíva spätnú väzbu od zákazníkov. A to aj napriek tomu, že v roku 2013 až 60 percent účastníkov prieskumu k C-Suite štúdii uviedlo, že plánujú proaktívne zapojiť zákazníkov do rozhodovania o budúcnosti ich firiem.

Podľa výsledkov najnovšej C-Suite štúdie sú technológie pre všetkých vrcholových manažérov podnikov, bez ohľadu na ich konkrétnu pozíciu a im zverené právomoci, najdôležitejším vonkajším faktorom ovplyvňujúcim podnikanie firiem. Top manažéri zároveň v prieskume uviedli, že cloud, mobilné riešenia, internet vecí a kognitívny komputing sú tými technológiami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prinesú revolúciu do ich podnikania.

Výsledky štúdie vychádzajú zo zistení postavených na základe rozsiahleho prieskumu medzi 5 200 generálnymi riaditeľmi firiem, marketingovými riaditeľmi, finančnými riaditeľmi, riaditeľmi informačných technológií a ďalšími vrcholovými manažérmi v podnikoch, pochádzajúcich z 21 odvetví vo vyše 70 krajinách sveta. Do prieskumu boli zapojené aj viaceré slovenské firmy.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá