Image
17.6.2016 0 Comments

Študia: Objem prenesených dát nezadržateľne stúpa. Hlavný podiel na tom majú smartfóny

Ericsson Mobility Report je jedna z najkomplexnejších štúdií zaoberajúcich sa mobilnou dátovou prevádzkou v mobilných sieťach na celom svete. Jej najnovšie vydanie naznačuje vývoj smerom k tzv. prepojenej spoločnosti a prichádza s množstvom zistení odhaľujúcich globálne aj lokálne trendy.

Dátová prevádzka neustáva rastie v rýchlom tempe. Globálny prenos mobilných dát sa medzi prvým kvartálom roku 2015 a 2016 zvýšil o 60 %, predovšetkým v dôsledku zvyšujúcej sa spotreby dát na jedného užívateľa a tiež rastúceho počtu pripojení dátových služieb pre smartfóny. Do konca roka 2021 bude približne 90 % mobilného prenosu dát prebiehať prostredníctvom smartfónov.

Počet pripojení cez dátové služby telekomunikačných operátorov v rokoch 2015 až 2021 čaká celosvetový rast. Najvyšší bude na Blízkom Východe a v Afrike - až štvornásobný. V Indii sa mobilná dátová prevádzka do roku 2021 zvýši až pätnásťnásobne. V Severnej Amerike, ktorá je v súčasnosti najrozvinutejším trhom, vzrastie mobilná dátová prevádzka len v tomto roku o 50 %.

V prvom štvrťroku 2016 tiež veľmi rýchlo rástol počet LTE pripojení. Vďaka dopytu po zlepšenom užívateľskom zážitku a tiež rýchlejším sieťam pribudlo 150 miliónov nových pripojení a ich počet celosvetovo dosiahol 1,2  miliardy. Odborníci z Ericssonu očakávajú, že doteraz najvyššia prenosová rýchlosť mobilného internetu 1 Gbps bude komerčne dostupná ešte tento rok.

Zavedenie štandardu 5G sa očakáva skôr, než sa pôvodne predpokladalo a plánovalo. Medzi krajinami, ktoré plánujú toto skoré nasadenie 5G, je však potrebná harmonizácia frekvenčných pásiem ako súčasť prebiehajúceho procesu pre WRC-19, ktorý je zameraný na pásma pre komerčné zavedenie 5G po roku 2020. 

Zavedenie štandardizácie 5G umožní široké využitie Internetu vecí. Vyššia kapacita bude znamenať pripojenie väčšieho počtu zariadení a vďaka nižším nárokom na spotrebu energie vydržia batérie pripojených zariadení až desaťkrát viac, ako v súčasnosti.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá