Image
15.5.2014 0 Comments

Študenti zo Slovenska získali na olympiáde I-SWEEEP v USA zlato aj bronz!

isweeep1.JPG Víťazi celoslovenského Festivalu vedy a techniky, organizovaného každoročne AMAVETom v novembri, sa zúčastnili na celosvetovej Olympiáde projektov I-SWEEEP - International Sustainable World (Energy Engineering Environment).

Project Olympiad, organizovanej v Spojených štátoch v meste Houston (Texas), ktorá sa tento rok uskutočnila 30. apríla - 5. mája 2014 a pre týchto mladých vedátorov sa nepochybne stala významným a trvalo dôležitým medzníkom v ich živote.

Na Olympiáde projektov I-SWEEEP v roku 2014 sa stretlo viac ako 350 súťažiacich zo 60 krajín sveta, pričom boli vybraní z viac ako 1400 prihlásených kandidátov. Čakalo ich viac ako 150 porotcov, profesionálov z rozličných odborov, ktorí ich prísne, ale spravodlivo hodnotili.

Slovenskú republiku a AMAVET na olympiáde I- SWEEEP reprezentovali:

Martin Ferianc z Gymnázia Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, s projektom Aktívna a pasívna rekuperácia vzduchu a tímový projekt študentov Gorazda Štiebera so spoluautorom Gabrielom Nagyom z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského, Zbrojničná 3, Košice, s projektom Experimentálne štúdium plazmového výboja v plyne.

IMG_2174.JPG

Na jednej z najprestížnejších celosvetových olympiád vedecky zameraných projektov nominovaní študenti obstáli priam výborne. Gabriel Nagy a Gorazd Štieber z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského získali bronzovú medailu v kategórii Energy za svoj projekt Experimentálne štúdium plazmového výboja v plyne a Martin Ferianc dostal zlatú medailu v kategórii Engineering a súčasne špeciálnu cenu Texaského centra pre supravodivosť pri Texaskej univerzite za jeho projekt Aktívna a pasívna rekuperácia, v ktorom skúmal možnosti novo navrhnutého tepelného čerpadla, ktorého princíp si dáva práve patentovať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá