Image
29.11.2012 0 Comments

Stromy na celom svete sú len krôčik od dehydratácie

Trees.jpgStromy vo väčšine lesov vrátane vlhkých lesov sú podľa štúdia lesov po celom svete nebezpečne blízko k vysušeniu pre nedostatok vody. Podľa Brendana Choata z University of Western Sydney sedemdesiat percent z 226 druhov stromov po celom svete bežne funguje blízko bodu, keď by nedostatok vody zastavil jej transport z koreňov do listov. Aj vo vlhkých lesoch stromy fungujú len s minimálnou rezervou deliacou ich od vyschnutia.

Choat a jeho tím namiesto toho, aby sledovali rovnováhu pribúdania a úbytku vody pre celé lesy, prehľadávali už existujúce údaje, aby odhadli nebezpečenstvo pre individuálne druhy stromov v lesoch od tropických dažďových až po suché porasty kríkov.

David Bershears z Arizonskej univerzity povedal, že ide o významné zistenie, pretože táto nová štúdia prináša novú alarmujúcu perspektívu. Dodáva, že výskumy v tejto oblasti naznačujú veľkú zraniteľnosť našich lesov.

Stromy nemajú srdcia, ktoré by pumpovali ich živiny. Namiesto toho vyparovanie z malinkých pórov v listoch ťahá vodu smerom hore od koreňov cez tisícky tenkých rúrok. Tieto rúrky sa nazývajú xylémy a predstavujú skutočný zázrak hydraulického transportu. Dokážu však vytvoriť mikroskopické vzduchové bublinky, ktoré blokujú individuálne rúrky. Ak sa sformuje priveľa týchto bubliniek, strom to zabije.

Lesy pokrývajú približne 30 percent zemskej súše a žije v nich široká paleta organizmov. Lesy ponúkajú drevo na ťažbu a zachytávajú uhlík, ktorý by inak išiel do atmosféry a prispieval by ku globálnemu otepľovaniu. Aby posúdili stav lesov, Choat a 23 ďalších vedcov z celého sveta zozbierali údaje z 81 rôznych miest. Zamerali sa na transport vody v rôznych druhoch stromov a na zistenie vzdialenosti od ich fatálneho bodu.

Druhy stromov, ktoré produkujú kvety, ako napríklad duby alebo javory, boli v tomto prípade zraniteľnejšie suchšími podmienkami. No vedci ukázali, že väčšina druhov stromov funguje len s minimálnou bezpečnou rezervou. Choata prekvapilo, že vlhké lesy sú rovnako zraniteľné ako suché.

V transporte vody stromy musia robiť kompromisy. Zachytávanie dioxidu uhlíka z ovzdušia, potrebného na ich rast a metabolizmus, je riskantná záležitosť. Strom obetuje 400 molekúl vody na vyparovanie, aby zachytil jedinú molekulu uhlíka. Táto nová štúdia podľa Choata ukazuje, že stromy maximalizujú ich zachytávanie uhlíka napriek tomu, že to zaťažuje ich systém transportu vody.

Podľa Bettiny Engelbrecht z University of Bayreuth toto kritické fungovanie stromov znamená, že v časoch globálneho otepľovania nemožno zameriavať ochranu lesov iba na individuálne lesy podľa ich zraniteľnosti, ale treba sa zamerať na všetky lesy.

Zdroj: eQuark


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá