SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Stredná trieda v smartfónoch

Archív NXT
0

Nie každý chce za telefón „vyvaliť" celú výplatu, a tak hľadá alternatívy v strednej a nižšej triede. Je to však rovnako zložité ako vyberať z high-end telefónov. Náš výber sme orientovali na modely strednej triedy, zároveň sme pridali aj extra lacný, no dosť dobre vybavený telefón.

Pripraviť sa však treba aj na zmenšovanie rozmerov SIM karty. Kým mnohé telefóny používajú verziu miniSIM a SIM, postupne sa stretávame s potrebou mať kartu vo verzii nanoSIM. Tento krok nám nie je jasný, najmä pri rozmeroch dnešných smartfónov. Sú dostatočne veľké na to, aby nepotrebovali ešte menšiu verziu SIM karty. Navyše sa tak obmedzuje možnosť použitia s inými telefónmi. Vloženie SIM karty do iného telefónu, ak sa vám jeden vybije, bude čoraz ťažšie realizovateľné. Pevne veríme, že čoskoro nepríde niečo v štýle „ultraSIM" a pri vkladaní karty nebudeme potrebovať pinzetu.

smartfony tab.jpg

Acer Liquid E3

Test začíname modelom Liquid E3.Je to telefón, ktorý výrazne posúva nižšiu strednú triedu smartfónov do úplne inej roviny. Nie je tajomstvom, že výrobca sa zameral najmä na cenu. No treba priznať aj to, že za skvelú cenu stále dostanete zaujímavé funkcie a rozšírenia.

Acer-Liquid-E3-1a.jpg

Ako prvé sme si na telefóne všimli stereofónne reproduktory na prednej strane. Konečne ďalší výrobca, ktorý vie, že multimediálny telefón neznamená len silný procesor a skratku IPS v parametroch displeja. Reproduktory hrajú veľmi dobre. Svoj podiel má na tom aj konštrukčné vyhotovenie, ktoré supluje časť ozvučnice. Každopádne integrovanie technológie DTS Studio Sound cítiť a pri našich testovacích skladbách telefón obstál dobre aj ako multimediálny prehrávač.

Odporúčame pripojiť vlastné slúchadlá a zvukové rozšírenie pocítite naplno. Z dizajnovej stránky ide o lákavý kúsok, čo bude aj jedna z priorít cieľovej skupiny. Vyhotovenie je plastové a kombinácia oblých a ostrých zrezaných hrán sa nám páčila. Telefón má pevne integrovaný akumulátor a obe SIM karty sa vymieňajú zboku. Rovnako aj karty microSDHC. Keďže telefón má len 4 GB (reálne o čosi menej) úložného priestoru, kúpa karty bude nevyhnutnosť. Ocenili sme však 1 GB operačnej pamäte. Procesor je síce štvorjadrový, no nie je až taký výkonný ako konkurencia v podobe Qualcommu. Fotoaparát je vystúpený a má rozlíšenie 13 Mpx.

Vzhľadom na slabší procesor je však nakrúcanie videa možné len v HD rozlíšení, nie vo full HD. Zadná strana je výnimočná ešte jedným prvkom. Ide o tlačidlo AcerRAPID, ktoré nadväzuje na funkciu v systéme. Prideľujete tomuto tlačidlu funkciu v podobe spustenia vlastných aplikácií. Výrobca ho prezentuje ako rýchly spôsob fotenia. Stlačením sa totiž spustí fotoaparát aj pri vypnutom displeji. Skrátka ide o multifunkčné tlačidlo.

V praxi sme ocenili Float Caller, čo je plávajúca bublina na displeji v čase prichádzajúceho hovoru. Sami to poznáte, niekedy ľudia dlho vyzváňajú, a ak ich nechcete zrušiť, zablokujú vám telefón, až kým dozvonia. AcerFLOAT je zase súbor aplikácií, ktoré môžete mať na displeji a mať tak súčasne zobrazených viac okien. Nejde o plnohodnotné aplikácie, no napríklad stopky alebo kalkulačka nájdu takto využitie. Nechýbajú ani rôzne režimy rozhrania pre seniorov a deti alebo vlastné nastavenia zjednodušeného rozhrania, odlišného od toho, ktoré ponúka natívne Android.

Hodnotenie

Stereoreproduktory, cena, Acer Float UI, režimy rozhrania pre rôzne skupiny používateľov
Občas pomalšie reakcie, video nie je vo full HD

Cena: 199 EUR
Zapožičal: Acer

Acer Liquid Z4

Toto je najlacnejší model v našom teste. Zároveň pôjde o jeden z najlacnejších smartfónov na trhu. Výrobca týmto telefónom vydal jasnú správu. Chce predbehnúť konkurenciu v cenovo dostupných smartfónoch a zároveň neznepriateliť si používateľov. Dôraz nekladie na hardvérovú výbavu, ale na doplnkové funkcie, ktoré spríjemnia používanie rozmerovo menšieho telefónu.

Liquid_Z4_03.jpg

Cenovka telefónu je magických 99,99 EUR a je fakt, že za túto cenu na trhu nenájdete veľa telefónov. Má 4-palcový displej a hrúbku len 9,7 mm. Je teda ideálny pre všetkých, ktorým sa nepáčia nadrozmerné telefóny. Veľmi nás potešilo, že aj tu pridal výrobca stereofónne reproduktory a aj rozšírenie DTS Studio Sound. Prednú stranu vypĺňa displej, pod ktorým sú tri dotykové tlačidlá s podsvietením. Zadná strana má 5 Mpx fotoaparát s prisvetľovacou diódou a tlačidlom AcerRAPID. Funguje rovnako ako pri vybavenejšom modeli E5.

Rozhranie telefónu poskytuje klasické prostredie operačného systému Android, obľúbili sme si aj prispôsobiteľné profily vzhľadu. Vďaka tomu si vieme predstaviť tento telefón aj v rukách starých rodičov. Získajú smartfón a zároveň extra pohodlné ovládanie prostredníctvom veľkých prvkov a najpoužívanejších funkcií bez zbytočného hľadania v menu systému. Nechýba ani funkcia AcerFLOAT na zobrazenie viacerých aplikácií na jednej obrazovke. Priznať však treba aj to, že telefón neponúka rekordnú rýchlosť.

Pri náročnejších úlohách ako používanie internetového prehliadača a prepínanie sa medzi aplikáciami vyťažíte z procesora maximum. Nevýhodou je aj 512 MB RAM. To je dnes absolútny základ, ktorý sa už nedá podliezť. Teda za predpokladu rozumného používania základných funkcií v telefóne. Displej s rozlíšením 480 × 800 bodov sa nám zdal primeraný veľkosti uhlopriečky. Škoda len zrnenia, ktoré si všimnete.

Fotoaparát s rozlíšením 5 Mpx využijete pri fotografovaní, no pre použitú procesorovú platformu je video len v režime VGA. Aspoňže pri 30 snímkach za sekundu. Výrobca pridal na zaostrovaní, a tak je tu päť zaostrovacích bodov. Napriek tomu od neho nečakajte zázraky, najlepšie fotky zhotovíte v exteriéri s dostatočným množstvom svetla. Fotky pri umelom osvetlení boli zrnitejšie.

Hodnotenie

Cena telefónu, stereoreproduktory, režimy rozhrania, šikovný telefón do vrecka
Malá kapacita RAM

Cena: 99,99 EUR
Zapožičal: Acer

HTC Desire 610

Tento model patrí medzi očakávané telefóny, ktoré boli predstavené už na MWC v Barcelone. Vtedy ešte s otáznou dostupnosťou v našej krajine. Vyskúšali sme tento telefón a prináša niektoré nové prvky a najmä aktualizáciu rozhrania.

HTC-Desire-610.jpg

Dostupných je niekoľko variantov. Telo je z plastu a konkrétne biely variant na nás pôsobil lacnejším dojmom. Trochu pomohlo, že výrobca skombinoval mierne drsné a lesklé časti tela. Akumulátor sa nedá vymeniť, no to nám vlastne ani neprekážalo. Používatelia sa musia pripraviť na nový formát nanoSIM. Na boku je aj slot na karty microSDXC, a to až do kapacity 128 GB. Je príjemné, že výrobca pridal podporu nového štandardu. Je to skôr akýsi predvoj a zakomponovanie nového štandardu.

Otázne bude, koľko používateľov telefónu v tejto cenovej hladine si kúpi 128 GB pamäťovú kartu. Cena týchto kariet sa pohybuje okolo 100 eur. Ocenili sme reproduktory BoomSound na prednej strane, teda v stereofónnom režime. Uznávame, že je to krok smerom dopredu. Pokojne by ho mohli nasledovať aj ostatní výrobcovia. Tieto reproduktory totiž najlepšie reprodukujú zvuk a kvalitu prejavu si vychutnáte nielen pri filmoch, ale aj hudbe a hrách. Mierne nám však prekážalo umiestnenie fotoaparátu do prostrednej osi zadnej strany.

Treba sa naučiť uchopiť telefón tak, aby ste si nezakrývali objektív. Je to ťažšie, ako keď je fotoaparát bližšie k okraju. Keď už sme pri fotoaparáte, treba vyzdvihnúť jeho rýchlosť. Nie je síce na úrovni nového HTC One, ale rýchlo zaostruje a rýchlo vyhotoví finálnu fotografiu. Skrátka, na fotenie je to ideálny telefón. Pri umelom osvetlení sa bude treba pohrať s vyvážením teploty farieb, ktoré sú mierne skreslené.

Telefón je vcelku svižný. Ako vidno, dobré štvorjadro s 1 GB RAM robia svoje. Optimalizácia HTC Sense takisto prispela k celkovému pohodliu. Rastúca podpora domáceho spravodajstva robí z obrazovky BlinkFeed vítanú funkciu a niekdajšiu kritiku aj z našej strany sme už zmiernili. Rozhranie si nesie dobré vlastnosti z minulosti, a tak stále zostáva možnosť vytvoriť si vlastné poradie obrazoviek a vlastný vzhľad.

Toto je stále silná stránka HTC Sense a rozhranie, ktoré má používateľ k dispozícii, je skutočne modifikovateľné. Páčila sa nám aj rýchlosť pri náročnejších úlohách. Oproti niekdajšej 600-vke tu cítiť rapídne zrýchlenie. Čakali by sme však trochu vyššie rozlíšenie displeja. Na 4,7-palcovom modeli to má zmysel. Po zmenšení písma a veľkej uhlopriečke sme túto menšiu nevýhodu hravo kompenzovali. Navzdory tomu všetkému je to mobil, ktorý nebude treba neustále nabíjať. Vydrží takmer dva dni bežnej prevádzky a s extrémnym šetriacim režimom sme sa dostali na tri dni.

Hodnotenie

Reproduktory BoomSound, lokálne spravodajstvo v BlinkFeed, svižnosť telefónu
Umiestnenie fotoaparátu

Cena: 249 EUR
Zapožičal: HTC

Sony Xperia M2

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg OmniBalance, tak sa volá dizajnová a funkčná schéma, s ktorou sa niekoľko rokov stretávame pri zariadeniach značky Sony. Oceňujeme, že sa to netýka len prémiových produktov, ale kompletného portfólia. Rovnako aj novinky Xperia M2, ktorá je aj vo verzii Dual, teda na dve karty microSIM. Nejde o najtenší ani najrýchlejší telefón na trhu, no v strednej triede poriadne zamiešal karty. Za stanovenú cenu len ťažko nájdete rýchlejší model s takouto výbavou.

1_Xperia_M2_Black_Group.jpg

Z dizajnovej stránky sa podobá na iné telefóny z rovnakej série a nebyť upravenej fólie so sivým efektom pri vypnutom displeji, ľahko by ste si ho zamenili s Xperiou Z1 alebo Z2. Bočné hrany kombinujú ostré zrezanie s oblúkovými časťami. Veľmi sa nám páčili úzke tlačidlá na ovládanie hlasitosti a fotografovanie. Takisto sa dobre ovládajú, to sa výrobcovi podarilo. Doplnené sú o okrúhle tlačidlo na vypnutie displeja.

Na tejto hrane je zároveň priestor na kartu microSIM a microSDHC. Druhá hrana obsahuje konektor microUSB, spodná hrana má otvor na mikrofón a reproduktor. Mriežkovanie však zachytáva prach. Zadná strana je z lesklého ochranného povrchu. Na nej nájdete aj logo NFC. Takisto sa nám páčil podsvietený prúžok pod displejom. Mení farbu podľa prichádzajúcej alebo zmeškanej udalosti a takisto podľa obrázka vo fotogalérii a albumu prehrávaného v aplikácii Walkman.

Telefón má 4,8-palcový displej. Vieme, že treba kalkulovať s cenou a možnosťami, no čakali by sme aspoň HD rozlíšenie. Takto treba vystačiť s verziou 540 × 960 px. Telefón má rýchly štvorjadrový procesor. Na používanie v aplikáciách a systéme bohato postačuje, pri hrách môže občas „zakopnúť". V sumáre však ide o rýchly CPU, ktorému pomáha aj grafické jadro Adreno 305. Výrobca stavil na multimédiá. Základ tvorí fotoaparát s čipom Exmor RS a spracovaním snímok v HDR. Fotky vyzerajú dobre, no všimli sme si, že viac ako s expozíciou a svetlom budete mať problémy s kontrastom. Mnohé z nich boli prepálené. Pri záberoch využijete funkciu Timeshift burst, ktorá nasníma 31 obrázkov za 2 sekundy. Stačí si potom vybrať najostrejší a najlepší záber. Samozrejmé sú ďalšie filtre ako instagramové efekty a AR efekty (mnohým dobre známy dinosaurus na fotkách). Okrem klasického fotenia majú používatelia možnosť pri fotkách „selfie" využiť retušovanie tváre v rôznych štýloch.

Silná stránka je výdrž. Treba použiť režim STAMINA, ale funguje to. Telefón vydrží pri občasnom používaní tri dni bez nabíjania. Tento režim máme vyskúšaný v praxi a naozaj rapídne predlžuje výdrž akumulátora bez toho, aby ste sa museli obmedzovať v používaní funkcionality telefónu.

Hodnotenie

Cena a výbava, dizajn, celková rýchlosť systému, výdrž na batériu
Občas prepálené fotky, nízke rozlíšenie displeja

Cena: 249 EUR
Zapožičal: Sony Mobile

Verdikt PC REVUE

Acer Liquid E3 je podarený a dizajnovo lákavý telefón. Má prepracované rozhranie, a hoci je pri náročnejších úlohách občas pomalší, ide o veľmi dobrý model pre širokú vrstvu používateľov. Acer Liquid Z4 je adept tohto roka na bezkonkurenčnú cenu. Nie je to technologický trhák, ale ide o malý a šikovný telefón s výrazným zlepšením rozhrania systému. HTC Desire 610 je podarený telefón strednej triedy s LTE a podporou pamäťových kariet až do 4 GB. Je vcelku svižný a odporúčame ho každému, kto chce kvalitný telefón strednej triedy za super cenu. Počítajte však s potrebou mať kartu nanoSIM. Sony Xperia M2 nás prekvapil. Je to vo svojej triede vynikajúci model, ktorý má všetko potrebné: svižný systém, dobrý fotoaparát a konštrukciu. Vcelku sa tento mobil vydaril a za technické parametre a multimediálne funkcie sme mu udelili ocenenie Tip redakcie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať