8.2.2012 0 Comments

Strany sľubujú zmeny v riadení a využívaní IT projektov

Jednou z troch priorít strany Smer-SD v oblasti informatizácie v prípade jej účasti v budúcej vláde bude zlepšenie fungovania daňového informačného systému. Poslanec parlamentu za Smer-SD a exminister financií Ján Počiatek to zdôvodňuje tým, aby daňové úrady boli funkčné najmä pri riešení daňových únikov. Štát podľa neho prichádza na daňových podvodoch ročne o 400 mil. eur.

Bývalý minister financií považuje za ďalšie potrebné opatrenie v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) dotvorenie zákona o e-Governmente. "Aby sa už definitívne a jasne vydláždila cesta vzhľadom na krátky čas a aby bolo jasné, ako projekty budú medzi sebou súvisieť a uzavrieť túto metodickú a logickú časť," povedal Počiatek v utorok na predvolebnom okrúhlom stole o informatizácii, ktorý zorganizovala IT Asociácia Slovenska. Prioritou budúcej vlády má byť podľa neho čerpanie eurofondov, pričom by mala byť vytvorená samostatná funkcia ministra pre riadenie eurofondov.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) by chcela presadzovať vytvorenie jednotného koordinátora pre projekty informačných systémov na úrovni riadenia vlády, pričom táto funkcia by mala byť vyňatá spod ministerstva financií. "Ďalším bodom je klásť veľký dôraz na špecifikáciu projektov, to znamená koncepciu, technickú špecifikáciu, rovnako aj metodiku preberania týchto projektov," povedal predseda SaS v Košickom kraji Alexander Barna. Za dôležité označil aj zvyšovanie kvalifikácie ľudí v štátnej správe, ktorí sú zodpovední za definíciu IT projektov, alebo lepšie zaplatenie ľudí zvonka. "Musia zostať reálnymi partnermi súkromnému sektoru, aby komunikovali na rovnakej vlnovej dĺžke a pohlo sa to nejakým spôsobom dopredu," dodal k potrebnému zlepšeniu odbornosti štátnych úradníkov v oblasti informačných technológií.

KDH je za dokončenie legislatívy a jednotné riadenie IT projektov, ako aj zlepšenie čerpania zdrojov na projekty v OPIS-e. "Strategické dokumenty sú už rozpracované a skôr ide o to ich zrealizovať. Jedným nástrojom, ktorý môže urýchliť ich realizáciu, je legislatívne podporiť ich implementáciu," povedal šéf Konzília KDH Peter Mach s tým, že treba pripraviť zákon o e-Governmente a centralizovať riadenie projektov.

Most-Híd považuje za maximálnu prioritu záchranu OPIS-u vzhľadom na nízku úroveň jeho využívania. "Treba rýchlo uzavrieť zoznam projektov, ktoré budú financované z operačného programu. Sme v situácii, že je viac projektových zámerov než reálne voľných peňazí a vznikajú rôzne niekedy veľmi mylné predstavy, čo je možné prefinancovať z tohto operačného programu, a čo nie," povedal vládny splnomocnenec pre informačnú spoločnosť Roland Sill (Most-Híd) s tým, že už nie je možné robiť ďalšie chyby. Musí sa to podľa neho uzavrieť čo najskôr po voľbách, lebo v budúcom roku bude potrebné v tomto programe vyčerpať okolo 300 mil. eur. "Nemôžeme zabudnúť na prípravu nového programovacieho obdobia 2014 až 2020, poučiť sa z chýb, ktoré sme urobili, aby boli peniaze čo najlepšie využité," dodal.

Aj SDKÚ-DS považuje za dôležitú prípravu zákona o e-Governmente, ktorý by mal zjednodušiť služby pre občanov a podnikateľov. "Chceli by sme dospieť k stavu, kedy zákazník, občan alebo podnikateľ len jedenkrát zdieľa údaj s orgánmi štátnej správy, a tie sú povinné si ho zdieľať navzájom," uviedol poslanec za uvedenú stranu Ivan Štefanec. Samotné jednotné riadenie by podľa neho bolo príležitosťou na zlepšenie v tejto oblasti, lebo e-Government sa ešte nepodarilo dostať pod jednu strechu. "Zjednotenie kompetencií pomôže predovšetkým rýchlejšej realizácii služieb e-Governmentu," predpokladá Štefanec.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá