Image
7.3.2013 0 Comments

Stránky ČNB a komerčných českých bánk zahltili DDoS útoky

security_web.jpg Internetové stránky niekoľkých popredných českých bánk sa v stredu stali terčom distribuovaných útokov, ktoré znefunkčnili ich internetové bankovníctvo a iné online služby. Útoky sa dotkli internetových stránok bánk Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a niekoľkých menších bánk. "Komerční banka zaregistrovala DDoS útoky na jej portály," uviedla hovorkyňa banky. Ide o bežnú techniku, ktorá spočíva v zahltení internetovej stránky obrovským množstvom žiadostí o prístup. "V žiadnom prípade neunikli údaje klientov," dodala hovorkyňa.

Hovorca banky Česká spořitelna Marek Pšeničný konštatoval, že webstránka banky a jej internetové bankovníctvo spadli, ale vnútorný systém bol v poriadku. "Údaje klientov určite nie sú ohrozené. Prešetrujeme príčinu, ale zatiaľ nemáme žiadne podrobnosti," povedal Pšeničný.

Terčom útoku sa stala aj internetová stránka Českej národnej banky (ČNB), potvrdil jej hovorca Marek Petruš. Dodal, že útok sa pravdepodobne dotkol iba servera externého dodávateľa a spôsobil, že údaje na internetovú stránku ČNB sa sťahovali veľmi pomaly. Centrálna banka túto webovú stránku používa na zverejňovanie správ a ekonomických údajov, ale podľa Petruša v najbližších hodinách ČNB neplánuje zverejňovať žiadne správy.

Už tretí deň sú české stránky pod rozsiahlymi DDoS útokmi, ktoré vrcholia v dopoludňajších hodinách. V pondelok vypadli stránky médií, v utorok najväčší český portál seznam.cz. Nie je však známe, kto a prečo takto útočí. Špekuluje sa o tom, že by to mohol byť ruský botnet, ktorý takto prezentuje svoje možnosti prípadným zákazníkom. Nie je vylúčené, že útoky budú pokračovať aj ďalší deň.

DDoS (distributed denial of service) útoky preťažia internetové servery, a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii. V minulom roku skupina Anonymous takto útočila aj na Slovensku, pričom obeťami sa stali stránky vlády, ministerstiev, či firiem spájaných s kauzou Gorila.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá