Image
7.3.2013 0 Comments

Stránky ČNB a komerčných českých bánk zahltili DDoS útoky

security_web.jpg Internetové stránky niekoľkých popredných českých bánk sa v stredu stali terčom distribuovaných útokov, ktoré znefunkčnili ich internetové bankovníctvo a iné online služby. Útoky sa dotkli internetových stránok bánk Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a niekoľkých menších bánk. "Komerční banka zaregistrovala DDoS útoky na jej portály," uviedla hovorkyňa banky. Ide o bežnú techniku, ktorá spočíva v zahltení internetovej stránky obrovským množstvom žiadostí o prístup. "V žiadnom prípade neunikli údaje klientov," dodala hovorkyňa.

Hovorca banky Česká spořitelna Marek Pšeničný konštatoval, že webstránka banky a jej internetové bankovníctvo spadli, ale vnútorný systém bol v poriadku. "Údaje klientov určite nie sú ohrozené. Prešetrujeme príčinu, ale zatiaľ nemáme žiadne podrobnosti," povedal Pšeničný.

Terčom útoku sa stala aj internetová stránka Českej národnej banky (ČNB), potvrdil jej hovorca Marek Petruš. Dodal, že útok sa pravdepodobne dotkol iba servera externého dodávateľa a spôsobil, že údaje na internetovú stránku ČNB sa sťahovali veľmi pomaly. Centrálna banka túto webovú stránku používa na zverejňovanie správ a ekonomických údajov, ale podľa Petruša v najbližších hodinách ČNB neplánuje zverejňovať žiadne správy.

Už tretí deň sú české stránky pod rozsiahlymi DDoS útokmi, ktoré vrcholia v dopoludňajších hodinách. V pondelok vypadli stránky médií, v utorok najväčší český portál seznam.cz. Nie je však známe, kto a prečo takto útočí. Špekuluje sa o tom, že by to mohol byť ruský botnet, ktorý takto prezentuje svoje možnosti prípadným zákazníkom. Nie je vylúčené, že útoky budú pokračovať aj ďalší deň.

DDoS (distributed denial of service) útoky preťažia internetové servery, a tak sa stránky, ktoré sú na nich uložené, stanú neprístupnými. DDoS sa tak líši od hackovania, ktoré využíva bezpečnostné medzery cudzích počítačových systémov na prístup k ich informáciám, prípadne k ich manipulácii. V minulom roku skupina Anonymous takto útočila aj na Slovensku, pričom obeťami sa stali stránky vlády, ministerstiev, či firiem spájaných s kauzou Gorila.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 3

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá