Image
26.10.2015 0 Comments

Stop neznámym dronom. V USA bude musieť každý dron mať registračné číslo

Americké regulačné úrady chcú zaviesť povinnú registráciu spotrebiteľských dronov. Tieto čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie „lietajúce hračky" totiž predstavujú stále väčšiu hrozbu pre bezpečnosť letectva.

Iniciatíva pochádza od Ministerstva dopravy USA za tichého súhlasu Federálnej leteckej správy (Federal Aviation Administration - FAA), ktorá nebola schopná bezpečne integrovať populárne diaľkovo ovládané lietadlá do vzdušného priestoru. Okolo registračného systému treba doriešiť ešte niekoľko detailov, čo by sa mohlo uskutočniť v priebehu dvoch mesiacov.

Podľa FAA piloti dopravných a iných lietadiel nahlásili počas jedného mesiaca viac ako 100 incidentov s nedisciplinovanými dronmi. Pred rokom o takýchto excesoch takmer nebolo počuť, no v súčasnosti ich počet rýchlo rastie, pretože spotrebiteľské drony zaznamenali veľký rozmach. V tomto roku sa ich na americkom trhu predalo asi 700 000 kusov, čo je nárast o 63 % oproti roku 2014.

Podľa pravidiel FAA by drony nemali lietať vo väčšej výške ako 400 stôp (približne 120 metrov) a v okruhu 5 míľ (asi 8 km) od letiska, ich prevádzkovatelia však tieto nariadenia nedodržiavajú. Väčšina dronov je primalá na to, aby ich zaznamenal radar, a nemajú ani transpondér, ktorý by vysielal údaje o ich polohe. Úrady sú pritom bezmocné, lebo nedokážu nájsť ich majiteľov. Ak budú drony vybavené registračným číslom, v prípade, že spôsobia nehodu, budú môcť vyšetrovatelia identifikovať majiteľa.

Predstava je taká, že každý nový majiteľ dronu bude musieť on-line zaregistrovať svoj nákup a potvrdiť, že sa oboznámil so základnými pokynmi o tom, kde a za akých podmienok môžu bezpilotné lietadlá lietať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá