Image
26.10.2015 0 Comments

Stop neznámym dronom. V USA bude musieť každý dron mať registračné číslo

Americké regulačné úrady chcú zaviesť povinnú registráciu spotrebiteľských dronov. Tieto čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie „lietajúce hračky" totiž predstavujú stále väčšiu hrozbu pre bezpečnosť letectva.

Iniciatíva pochádza od Ministerstva dopravy USA za tichého súhlasu Federálnej leteckej správy (Federal Aviation Administration - FAA), ktorá nebola schopná bezpečne integrovať populárne diaľkovo ovládané lietadlá do vzdušného priestoru. Okolo registračného systému treba doriešiť ešte niekoľko detailov, čo by sa mohlo uskutočniť v priebehu dvoch mesiacov.

Podľa FAA piloti dopravných a iných lietadiel nahlásili počas jedného mesiaca viac ako 100 incidentov s nedisciplinovanými dronmi. Pred rokom o takýchto excesoch takmer nebolo počuť, no v súčasnosti ich počet rýchlo rastie, pretože spotrebiteľské drony zaznamenali veľký rozmach. V tomto roku sa ich na americkom trhu predalo asi 700 000 kusov, čo je nárast o 63 % oproti roku 2014.

Podľa pravidiel FAA by drony nemali lietať vo väčšej výške ako 400 stôp (približne 120 metrov) a v okruhu 5 míľ (asi 8 km) od letiska, ich prevádzkovatelia však tieto nariadenia nedodržiavajú. Väčšina dronov je primalá na to, aby ich zaznamenal radar, a nemajú ani transpondér, ktorý by vysielal údaje o ich polohe. Úrady sú pritom bezmocné, lebo nedokážu nájsť ich majiteľov. Ak budú drony vybavené registračným číslom, v prípade, že spôsobia nehodu, budú môcť vyšetrovatelia identifikovať majiteľa.

Predstava je taká, že každý nový majiteľ dronu bude musieť on-line zaregistrovať svoj nákup a potvrdiť, že sa oboznámil so základnými pokynmi o tom, kde a za akých podmienok môžu bezpilotné lietadlá lietať.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá