Image
16.7.2014 0 Comments

Stlačený fotón pre optické a kvantové počítače

foton.jpg Optici z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v spolupráci s kolegami z Tokijskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje stlačiť fotón.

Fotón si možno zjednodušene predstaviť ako balíček energie svetla. Spája v sebe tak magnetickú, ako aj elektrickú energiu. A práve s týmito spojitými vlastnosťami možno nakladať samostatne, čo je presne to, čo vykonáva operácie stlačenia. Nejde však o priestorové stlačenie zväzku svetla, podľa vydanej tlačovej správy univerzity operácia zosilní elektrickú zložku a naopak, zoslabí magnetickú zložku fotónu.

„Úplne prvýkrát bolo stlačenie aplikované na jednotlivý fotón. A práve táto manipulácia na úrovni jednotlivých mikročastíc je zásadná pre budúce aplikácie využívajúce kvantové informácie," uviedol jeden z autorov teoretického postupu Petr Marek z katedry optiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Návrh pripravil spolu s Radimom Filipom v roku 2005. Experiment podľa ich scenára sa už uskutočnil skôr, netýkal sa však jednotlivej častice. To sa stalo až teraz v Japonsku.

Náš návrh umožňuje vykonávať pomerne širokú škálu kvantových operácií pomocou meraní nepravidelného pohybu elektrickej energie svetla. Trik spočíva v tom, že namerané informácie využijeme na veľmi rýchlu moduláciu elektrickej intenzity jediného fotónu," vysvetlil Filip.

Dôležité je, že pokus súčasne preukázal, že operácia je dostatočne kvalitná na to, aby fotón nepoškodila. „Tento experiment je veľmi dôležitý pre množstvo smerov, ktoré náš tím dlhodobo rozvíja. Od hľadania rozhrania medzi klasickou a kvantovou fyzikou až po praktické kvantové prevodníky medzi svetlom a látkou," doplnil Marek. Stláčanie fotónu by mohlo nájsť využitie v technológiách kvantových i optických počítačov.
Výsledky publikoval výskumu časopis Physical Review Letters.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá