Image
16.7.2014 0 Comments

Stlačený fotón pre optické a kvantové počítače

foton.jpg Optici z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v spolupráci s kolegami z Tokijskej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje stlačiť fotón.

Fotón si možno zjednodušene predstaviť ako balíček energie svetla. Spája v sebe tak magnetickú, ako aj elektrickú energiu. A práve s týmito spojitými vlastnosťami možno nakladať samostatne, čo je presne to, čo vykonáva operácie stlačenia. Nejde však o priestorové stlačenie zväzku svetla, podľa vydanej tlačovej správy univerzity operácia zosilní elektrickú zložku a naopak, zoslabí magnetickú zložku fotónu.

„Úplne prvýkrát bolo stlačenie aplikované na jednotlivý fotón. A práve táto manipulácia na úrovni jednotlivých mikročastíc je zásadná pre budúce aplikácie využívajúce kvantové informácie," uviedol jeden z autorov teoretického postupu Petr Marek z katedry optiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Návrh pripravil spolu s Radimom Filipom v roku 2005. Experiment podľa ich scenára sa už uskutočnil skôr, netýkal sa však jednotlivej častice. To sa stalo až teraz v Japonsku.

Náš návrh umožňuje vykonávať pomerne širokú škálu kvantových operácií pomocou meraní nepravidelného pohybu elektrickej energie svetla. Trik spočíva v tom, že namerané informácie využijeme na veľmi rýchlu moduláciu elektrickej intenzity jediného fotónu," vysvetlil Filip.

Dôležité je, že pokus súčasne preukázal, že operácia je dostatočne kvalitná na to, aby fotón nepoškodila. „Tento experiment je veľmi dôležitý pre množstvo smerov, ktoré náš tím dlhodobo rozvíja. Od hľadania rozhrania medzi klasickou a kvantovou fyzikou až po praktické kvantové prevodníky medzi svetlom a látkou," doplnil Marek. Stláčanie fotónu by mohlo nájsť využitie v technológiách kvantových i optických počítačov.
Výsledky publikoval výskumu časopis Physical Review Letters.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá