Image
11.2.2014 0 Comments

Steve Wozniak: Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom

steve_wozniak.jpg Spoluzakladateľ Applu Steve Wozniak: „Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom ako sekundárny trh s telefónmi." Je niečo také vôbec predstaviteľné? Od Applu môžeme čakať skôr iné nápady.

Steve Wozniak, spoluzakladateľ firmy Apple, poskytol minulý týždeň rozhovor časopisu Wired. Hlavnou témou a smerom bol Samsung, ktorý podľa komentujúceho neinovuje, ale iba pridáva ďalšie a ďalšie funkcie. Vyhlásenia typu: „Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom ako sekundárny trh s telefónmi," sú však trochu zvláštne. A výrok „môžeme byť zapojení do obidvoch segmentov súčasne" to určite nezlepšuje.

Hovoríme tu o rovnakej platforme Android, ktorú Steve Jobs úplne nenávidel a považoval za ukradnuté vlastné dieťa? Samozrejme, Steve Wozniak dnes dianie vo firme Apple neovplyvňuje ani ovplyvňovať veľmi nemôže. Wozniak nevlastní žiadne podstatné množstvo akcií, ale je výraznou osobnosťou v odbore, ktorú nemožno prehliadnuť.

Popri Androide však existuje množstvo ďalších zdanlivo nepravdepodobných oblastí, kde by sme sa mohli ľahko s vplyvom Applu stretnúť. Často ide o bývalých zamestnancov, ktorých nájdeme za mnohými úspešnými startupmi, ktoré by sa kedykoľvek mohli stať významnou časťou Applu.

Inteligentný termostat Nest pripojený do internetu je veľmi dobrý príklad. Spoločnosť založil Tony Fadell, kedysi člen tímu, ktorý vyvinul prvý iPod. O zmysluplnosti príslušného termostatu asi už dnes nikto diskutovať nebude, Google ho kúpil za 3,2 miliardy dolára a očividne s ním má veľké plány. Súčasne do novo vznikajúcej skupiny postupne prichádzajú ďalší a ďalší bývalí zamestnanci Applu. Priama podpora termostatu alebo súvisiaceho príslušenstva sa však kedykoľvek môže objaviť ako štandardná súčasť iOS.

Najlákavejšia oblasť, do ktorej by sa ambiciózne firmy a experti mali vrhnúť, je podľa Wozniaka umelá inteligencia. Nemusí pritom ísť o nejakého potomka počítača Watson firmy IBM alebo Siri od Applu, ale hoci o veľkú rodinu iRobot, ktorá by sa starala o celú domácnosť. Ostatne inteligentné vysávače sa dnes veľmi dobre predávajú, aj keď, samozrejme, za nimi nestojí žiadny silný hráč zo sveta IT.

Dnešný Apple má veľmi silný predajný kanál vedúci až ku koncovým používateľom. Vo svojich kamenných obchodoch v podstate môže predávať akékoľvek príslušenstvo či štýlové neelektronickej doplnky. Koniec koncov si môže zobrať príklad zo spoločnosti Evernote, predajcu inteligentného zápisníka pre mnoho platforiem, ktorá uviedla vlastnú značku batohov, tričiek atď. Ostatne už dnes podobné príslušenstvo predáva, ale nie je dôvod, prečo túto stratégiu nerozšíriť.

Všetky veľké firmy sa snažia maximálne vyťažiť segment, ktorý sa im podarilo ovládnuť, a stále širšia ponuka tovaru by nás nemala prekvapiť.Napokon taký Samsung, najväčší konkurent Applu v inteligentných telefónoch, je príkladom kórejského gigantu (miestnym termínom je chaebol), vyrábajúceho elektroniku alebo bielu techniku​​, ponúkajúceho poistenie, prevádzkujúceho zábavné parky atď.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá