Image
11.2.2014 0 Comments

Steve Wozniak: Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom

steve_wozniak.jpg Spoluzakladateľ Applu Steve Wozniak: „Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom ako sekundárny trh s telefónmi." Je niečo také vôbec predstaviteľné? Od Applu môžeme čakať skôr iné nápady.

Steve Wozniak, spoluzakladateľ firmy Apple, poskytol minulý týždeň rozhovor časopisu Wired. Hlavnou témou a smerom bol Samsung, ktorý podľa komentujúceho neinovuje, ale iba pridáva ďalšie a ďalšie funkcie. Vyhlásenia typu: „Nie je nič, čo by firme Apple zabránilo vstúpiť na trh s Androidom ako sekundárny trh s telefónmi," sú však trochu zvláštne. A výrok „môžeme byť zapojení do obidvoch segmentov súčasne" to určite nezlepšuje.

Hovoríme tu o rovnakej platforme Android, ktorú Steve Jobs úplne nenávidel a považoval za ukradnuté vlastné dieťa? Samozrejme, Steve Wozniak dnes dianie vo firme Apple neovplyvňuje ani ovplyvňovať veľmi nemôže. Wozniak nevlastní žiadne podstatné množstvo akcií, ale je výraznou osobnosťou v odbore, ktorú nemožno prehliadnuť.

Popri Androide však existuje množstvo ďalších zdanlivo nepravdepodobných oblastí, kde by sme sa mohli ľahko s vplyvom Applu stretnúť. Často ide o bývalých zamestnancov, ktorých nájdeme za mnohými úspešnými startupmi, ktoré by sa kedykoľvek mohli stať významnou časťou Applu.

Inteligentný termostat Nest pripojený do internetu je veľmi dobrý príklad. Spoločnosť založil Tony Fadell, kedysi člen tímu, ktorý vyvinul prvý iPod. O zmysluplnosti príslušného termostatu asi už dnes nikto diskutovať nebude, Google ho kúpil za 3,2 miliardy dolára a očividne s ním má veľké plány. Súčasne do novo vznikajúcej skupiny postupne prichádzajú ďalší a ďalší bývalí zamestnanci Applu. Priama podpora termostatu alebo súvisiaceho príslušenstva sa však kedykoľvek môže objaviť ako štandardná súčasť iOS.

Najlákavejšia oblasť, do ktorej by sa ambiciózne firmy a experti mali vrhnúť, je podľa Wozniaka umelá inteligencia. Nemusí pritom ísť o nejakého potomka počítača Watson firmy IBM alebo Siri od Applu, ale hoci o veľkú rodinu iRobot, ktorá by sa starala o celú domácnosť. Ostatne inteligentné vysávače sa dnes veľmi dobre predávajú, aj keď, samozrejme, za nimi nestojí žiadny silný hráč zo sveta IT.

Dnešný Apple má veľmi silný predajný kanál vedúci až ku koncovým používateľom. Vo svojich kamenných obchodoch v podstate môže predávať akékoľvek príslušenstvo či štýlové neelektronickej doplnky. Koniec koncov si môže zobrať príklad zo spoločnosti Evernote, predajcu inteligentného zápisníka pre mnoho platforiem, ktorá uviedla vlastnú značku batohov, tričiek atď. Ostatne už dnes podobné príslušenstvo predáva, ale nie je dôvod, prečo túto stratégiu nerozšíriť.

Všetky veľké firmy sa snažia maximálne vyťažiť segment, ktorý sa im podarilo ovládnuť, a stále širšia ponuka tovaru by nás nemala prekvapiť.Napokon taký Samsung, najväčší konkurent Applu v inteligentných telefónoch, je príkladom kórejského gigantu (miestnym termínom je chaebol), vyrábajúceho elektroniku alebo bielu techniku​​, ponúkajúceho poistenie, prevádzkujúceho zábavné parky atď.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Predaj tabletov klesá aj v treťom štvrťroku. Najviac to pocítili Apple a Samsung, Amazon, naopak, raketovo rastie

08.11.2016 00:10

Podľa predbežných údajov spoločnosti IDC v treťom štvrťroku 2016 (3Q16) pokračoval na svetových trhoch prepad dodávok tabletov. Hoci dodávky v 3Q16 vzrástli v porovnaní s druhým štvrťrokom 2016 o 9,8 ...

Prieskumy trhu 2

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

04.11.2016 00:12

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľud ...

Prieskumy trhu

Samsung aj Apple vedú rebríček. Z podielu im však stále viac ukrajujú čínske značky

02.11.2016 00:07

Podľa prieskumu spoločnosti IDC sa v treťom štvrťroku 2016 dodalo na svetový trh 362,9 milióna smartfónov. Aj napriek stiahnutiu Samsung Galaxy Note 7 objem dodávok v medziročnom porovnaní vzrástol o  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá