Image
8.2.2016 0 Comments

Stelátor Wendelstein 7-X už vyrobil prvú vodíkovú plazmu

Experimenty s fúznym reaktorom v Nemecku naberajú na obrátkach. Fúzny stelátor Wendelstein 7-X začal po desiatich rokoch výstavby vyrábať héliovú plazmu v decembri minulého roka.

Konečný cieľ je taký, aby zariadenie bolo dostatočne magneticky účinné na udržanie superhorúcej plazmy v magnetickom poli supravodivých magnetov kontinuálne po dobu 30 minút. Od decembra Wendelstein 7-X uskutočnil už viac ako 300 výbojov. Ich hlavným účelom však bolo zatiaľ len čistenie stien reaktora. Čím čistejšia je totiž stena nádoby, tým vyššiu teplotu plazma dosiahne.

Teraz však dochádza k prechodu od héliovej plazmy k vodíkovej. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnila aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá po svojom 20-minútovom prejave stlačila tlačidlo na spustenie testu. Prvý 2 MW mikrovlnný impulz mal previesť malé množstvo vodíka do stavu vodíkovej plazmy s nízkou hustotou.

low_density_hydrogen_plasma.jpg

V úvodnej časti experimentu reaktor udržal vodíkovú plazmu s teplotou 80 miliónov stupňov Celzia v magnetickom poli štvrť sekundy, čo tvorcovia považujú za úspech, ktorý prekonal ich očakávania.

Výskumníci chcú pokračovať v experimentovaní do polovice marca. Potom otvoria plazmovú nádobu a inštalujú do nej uhlíkové dlaždice, vďaka čomu by mal Wendelstein 7-X zvládnuť silnejšie mikrovlnné impulzy na vyrobenie plazmy s vyššou teplotou a udržať ju po dobu 10 sekúnd. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov sa potom bude tento čas postupne predlžovať na cieľových 30 minút pri plnom 20-megawattovom výkone mikrovlnných impulzov.

Napriek nákladom na úrovni viac ako 1 miliardy eur nevyrobí Wendelstein 7-X ani jedinú watthodinu použiteľnej energie. Je totiž určený na overenie potenciálu stelátorov a preukázanie ich výhod oproti reaktorom typu Tokamak, ktorá spočíva v schopnosti pracovať kontinuálne, a nie len v krátkych výbojoch.

Zdroj: gizmag.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá