Image
8.2.2016 0 Comments

Stelátor Wendelstein 7-X už vyrobil prvú vodíkovú plazmu

Experimenty s fúznym reaktorom v Nemecku naberajú na obrátkach. Fúzny stelátor Wendelstein 7-X začal po desiatich rokoch výstavby vyrábať héliovú plazmu v decembri minulého roka.

Konečný cieľ je taký, aby zariadenie bolo dostatočne magneticky účinné na udržanie superhorúcej plazmy v magnetickom poli supravodivých magnetov kontinuálne po dobu 30 minút. Od decembra Wendelstein 7-X uskutočnil už viac ako 300 výbojov. Ich hlavným účelom však bolo zatiaľ len čistenie stien reaktora. Čím čistejšia je totiž stena nádoby, tým vyššiu teplotu plazma dosiahne.

Teraz však dochádza k prechodu od héliovej plazmy k vodíkovej. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnila aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá po svojom 20-minútovom prejave stlačila tlačidlo na spustenie testu. Prvý 2 MW mikrovlnný impulz mal previesť malé množstvo vodíka do stavu vodíkovej plazmy s nízkou hustotou.

low_density_hydrogen_plasma.jpg

V úvodnej časti experimentu reaktor udržal vodíkovú plazmu s teplotou 80 miliónov stupňov Celzia v magnetickom poli štvrť sekundy, čo tvorcovia považujú za úspech, ktorý prekonal ich očakávania.

Výskumníci chcú pokračovať v experimentovaní do polovice marca. Potom otvoria plazmovú nádobu a inštalujú do nej uhlíkové dlaždice, vďaka čomu by mal Wendelstein 7-X zvládnuť silnejšie mikrovlnné impulzy na vyrobenie plazmy s vyššou teplotou a udržať ju po dobu 10 sekúnd. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov sa potom bude tento čas postupne predlžovať na cieľových 30 minút pri plnom 20-megawattovom výkone mikrovlnných impulzov.

Napriek nákladom na úrovni viac ako 1 miliardy eur nevyrobí Wendelstein 7-X ani jedinú watthodinu použiteľnej energie. Je totiž určený na overenie potenciálu stelátorov a preukázanie ich výhod oproti reaktorom typu Tokamak, ktorá spočíva v schopnosti pracovať kontinuálne, a nie len v krátkych výbojoch.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá