Image
8.2.2016 0 Comments

Stelátor Wendelstein 7-X už vyrobil prvú vodíkovú plazmu

Experimenty s fúznym reaktorom v Nemecku naberajú na obrátkach. Fúzny stelátor Wendelstein 7-X začal po desiatich rokoch výstavby vyrábať héliovú plazmu v decembri minulého roka.

Konečný cieľ je taký, aby zariadenie bolo dostatočne magneticky účinné na udržanie superhorúcej plazmy v magnetickom poli supravodivých magnetov kontinuálne po dobu 30 minút. Od decembra Wendelstein 7-X uskutočnil už viac ako 300 výbojov. Ich hlavným účelom však bolo zatiaľ len čistenie stien reaktora. Čím čistejšia je totiž stena nádoby, tým vyššiu teplotu plazma dosiahne.

Teraz však dochádza k prechodu od héliovej plazmy k vodíkovej. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnila aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá po svojom 20-minútovom prejave stlačila tlačidlo na spustenie testu. Prvý 2 MW mikrovlnný impulz mal previesť malé množstvo vodíka do stavu vodíkovej plazmy s nízkou hustotou.

low_density_hydrogen_plasma.jpg

V úvodnej časti experimentu reaktor udržal vodíkovú plazmu s teplotou 80 miliónov stupňov Celzia v magnetickom poli štvrť sekundy, čo tvorcovia považujú za úspech, ktorý prekonal ich očakávania.

Výskumníci chcú pokračovať v experimentovaní do polovice marca. Potom otvoria plazmovú nádobu a inštalujú do nej uhlíkové dlaždice, vďaka čomu by mal Wendelstein 7-X zvládnuť silnejšie mikrovlnné impulzy na vyrobenie plazmy s vyššou teplotou a udržať ju po dobu 10 sekúnd. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov sa potom bude tento čas postupne predlžovať na cieľových 30 minút pri plnom 20-megawattovom výkone mikrovlnných impulzov.

Napriek nákladom na úrovni viac ako 1 miliardy eur nevyrobí Wendelstein 7-X ani jedinú watthodinu použiteľnej energie. Je totiž určený na overenie potenciálu stelátorov a preukázanie ich výhod oproti reaktorom typu Tokamak, ktorá spočíva v schopnosti pracovať kontinuálne, a nie len v krátkych výbojoch.

Zdroj: gizmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá