Image
19.11.2015 0 Comments

Startup vie kultivovať pravé diamanty. Investoval doň aj Leonardo DiCaprio

Startup Diamond Foundry so sídlom v Santa Clare tvrdí, že v laboratórnych podmienkach možno vypestovať diamanty, ktoré sú rovnako kvalitné ako prírodné drahokamy. Dali by sa tak ušetriť obrovské náklady vynaložené na ich ťažbu.

Do spoločnosti, ktorá hovorí, že môže vyprodukovať za dva týždne stovky diamantov s hmotnosťou až 9 karátov, už investovalo 10 miliardárov vrátane jedného zo zakladateľov Twitteru Evana Williamsa, spoluzakladateľa Facebooku Andrew McColluma, bývalého prevádzkového riaditeľa Facebooku Owena Van Natta a herca Leonarda DiCapria. Ten hral vo filme Blood Diamond a odvtedy spolupracuje s aktivistami vystupujúcimi proti ťažobnému priemyslu, ktorý bol silne kritizovaný za jeho negatívny vplyv na životné prostredie a využívanie detskej práce.

A ako presne sa tieto diamanty vytvárajú a ako sa líšia od tých syntetických? Webová stránka spoločnosti je síce skúpa na detaily, no predsa tu možno nájsť zopár informácií.

Ako východisko poslúžil skutočný diamant v úlohe zárodočného kryštálu (práve tým sa podľa hovorkyne spoločnosti ich produkt líši od ostatných syntetických diamantov). K nemu sa pomocou plazmy s veľmi vysokou hustotou energie, zohriatej na supervysokú teplotu (až 8000 °C, čo je viac ako teplota povrchu Slnka), pridávajú ďalšie atómy vrstva po vrstve. Drahokamy sú pestované v chemických reaktoroch.

Podľa odborníkov metóda Diamond Foundry kombinuje dve najbežnejšie techniky používané na výrobu syntetických diamantov - HPHT (high-pressure high-temperature) a CVD (chemical vapor deposition). Výsledkom sú diamanty, ktoré sú rovnako čisté ako prírodné, a to aj morálne a eticky.

Diamond Foundry len produkuje diamanty, nezaoberá sa návrhom šperkov. No spolupracuje s približne 200 dizajnérmi, ktorí nakupujú diamanty od spoločnosti a vkladajú ich do prsteňov, náramkov a náhrdelníkov, ktoré potom predávajú spotrebiteľom on-line.

Hoci syntetické diamanty stoja zhruba o 30 % menej ako prirodzene vytvorené diamanty získané ťažbou, Diamond Foundry tvrdí, že cena jeho produktov bude rovnaká a možno aj vyššia, ako je trhová hodnota.

A ak za dva týždne možno vypestovať stovky takýchto drahokamov, nestanú sa tým diamanty menej vzácnymi? Podľa Diamond Foundry je trh taký veľký, že hoci startup vyrobí stovky diamantov vo svojom laboratóriu, nebude môcť vážnejšie ovplyvniť ich cenu ani dopyt.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 4

Predstavujeme slovenské startupy: FRINX a open source networking

28.12.2016 00:05

FRINX je absolútna novinka na slovenskom aj európskom trhu, zaoberajúca sa open source networkingom. Napriek krátkemu času pôsobenia si spoločnosť stihla vybudovať dobré meno v zahraničí a získala prv ...

Startupy

V budúcnosti budeme zariadenia ovládať cez virtuálnu a rozšírenú realitu myšlienkami

27.12.2016 00:19

Bývalí študenti Michiganskej univerzity založili startup Neurable, ktorý sa zaoberá spôsobmi, ako budeme  komunikovať s našimi zariadeniami v blízkej budúcnosti. Nedávno spoločnosť získala od investor ...

Startupy

Startup4Dummies

27.11.2016 11:25

Startup4Dummies je užitočná knižka pre inovatívne startupy obsahujúca súbor praktických informácií, rád a návodov, ktoré im pomôžu vyhnúť sa chybám svojich predchodcov.

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá