Image
1.4.2015 0 Comments

Stanovisko SWANu k rozhodnutiu regulačného úradu o poskytnutí národného roamingu

swan_logo.jpg Doterajšie rokovania spoločnosti SWAN, a. s., s trojicou mobilných operátorov o poskytnutí národného roamingu nepriniesli žiadny výsledok a situáciu rieši regulátor vydaním predbežných opatrení. Rozhodnutie je logickým vyústením objektívneho posúdenia preukázaných skutkových a právnych skutočností. SWAN pokračuje v rokovaniach s trojicou mobilných operátorov a verí, že predbežné opatrenia stále dávajú priestor na férovú dohodu aj o cene za národný roaming.

Každá zo spoločností Slovak Telekom, a. s., Orange Slovensko, a. s., a O2 Slovakia, s. r. o., prevzala v roku 2013 na seba písomný záväzok, že začne poskytovať oprávnenému záujemcovi národný roaming najneskôr v deň, keď ten dosiahne pokrytie obyvateľstva vlastnou sieťou aspoň 20 %.

Spoločnosť SWAN, a. s., sa stala oprávneným záujemcom dňom získania právoplatného individuálneho povolenia, teda 8. januára 2014 a podmienku pokrytia 20 % obyvateľstva vlastnou sieťou splnila 16. decembra 2014. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb tieto skutočnosti, ako aj povinnosť všetkých troch operátorov poskytnúť národný roaming potvrdil a predbežnými opatreniami zo dňa 25. marca 2015 dočasne určil základné podmienky poskytovania národného roamingu.

Zároveň oznámil štyrom mobilným operátorom, že sa predlžuje termín na rozhodnutie o spore medzi operátormi, ktorý sa týka podmienok národného roamingu, o štyri mesiace. Predbežné opatrenia ukladajú spoločnostiam O2, Orange a ST povinnosť poskytnúť na základe žiadosti SWANu národný roaming za takých podmienok, aby používatelia služieb SWANu mali zabezpečený rovnaký rozsah a kvalitu služieb ako koncoví používatelia poskytovateľa národného roamingu.

Spoločnosti O2, Orange a ST majú povinnosť účtovať cenu za poskytovanie národného roamingu vo výške určenej budúcim rozhodnutím regulačného úradu alebo na základe ich dohody so spoločnosťou SWAN. A to spätne odo dňa začatia poskytovania národného roamingu.

Tieto povinnosti budú platiť až do doby nadobudnutia právoplatnosti budúceho rozhodnutia regulačného úradu vo veci sporu medzi operátormi.

„Toto rozhodnutie je okamžite vykonateľné, takže veríme, že bude rešpektované. So všetkými tromi operátormi máme záujem o ďalších krokoch rokovať s cieľom získať celonárodné pokrytie pre našich zákazníkov čo najskôr," potvrdil Juraj Ondriš, predseda predstavenstva spoločnosti SWAN.

Dohoda o poskytnutí národného roamingu doteraz stroskotávala aj na cenových podmienkach. Predbežné opatrenie regulačného úradu stále poskytuje priestor na dohodu o cene národného roamingu. Ak sa to nepodarí, bude musieť aj o cene rozhodnúť regulátor.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá