Image
10.5.2016 1 Comments

Stane sa horiaci ľad novým zdrojom energie?

Vedecký výskum z posledných rokov ukazuje možnosť využitia veľmi špecifického zdroja energie – hydrátu metánu. Zistilo sa, že hydrát metánu, označovaný aj ako hydrometán alebo horiaci či metánový ľad, nie je nezvyčajný v prírode. S najväčšou pravdepodobnosťou ho možno nájsť v arktických oblastiach a morských a oceánskych sedimentoch.

A čo vlastne hydrát metánu je? Ide o pevnú kryštalickú látku, ktorá vyzerá ako kusy ľadu. V týchto kúskoch ľadu sú však uväznené molekuly plynu, je to teda niečo ako klietka z vody. Voda v tuhom skupenstve umožňuje udržiavať tieto molekuly plynu. No medzi týmto ľadom a napríklad ľadom z mrazničky je podstatný rozdiel – môže totiž skutočne horieť a podporovať plameň.

Hydráty metánu najčastejšie možno nájsť v sedimentoch zo stabilného dna oceánu, ktoré sú tvrdosťou a vzhľadom podobné betónu. Nachádzajú sa však len 300 až 500 metrov pod hladinou, vyššie a nižšie sú teploty privysoké na ich tvorbu.

Hydráty metánu sa skúmajú ako možné zdroje energie a palív už od 70. rokov minulého storočia. Niektorí vedci odhadujú, že sa v nich skrýva dvakrát toľko energie ako vo forme fosílnych palív. Iní sa nazdávajú, že tieto odhady sú prehnané. Tak či onak, ide o obrovský a zatiaľ nevyužitý zdroj energie a palív.

No s týmto zdrojom sa spája aj niekoľko nevýhod. Keďže je rozptýlený na dne oceánov, je ťažké nájsť nákladovo efektívne spôsoby ťažby. Okrem toho sa ukazuje, že metán je oveľa viac skleníkový plyn ako zdroj energie. Uvoľňovanie tohto plynu v dôsledku zvyšovania teploty oceánov vplyvom skleníkového efektu môže viesť k rýchlemu nástupu ďalšej doby ľadovej. Niektorí si preto myslia, že nebezpečnosť hydrátov metánu je takmer rovnako veľká ako ich pozitíva.

Veľa energetických spoločností však napriek tomu skúma možnosti využitia tohto zdroja. Začínajú uskutočňovať tzv. opatrné testovanie hydrátov metánu v Antarktíde a v oceáne. Priekopníkom vo využití tohto netradičného zdroja sú Spojené štáty, no výskum prebieha aj v Japonsku .Ekológovia však varujú pred možným neblahým vplyvom takéhoto výskumu a experimentovania na životné prostredie.

Debata o hydrátoch metánu, ich užitočnosti a nebezpečnosti je teda v plnom prúde. S postupným ubúdaním zdrojov fosílny palív bude veda a technika zrejme čoraz viac narážať na názory environmentalistov,  No ak sa nájde efektívny spôsob na ťažbu hydrátov metánu a ich premenu na bezpečné a účinné zdroje paliva, môže tento zdroj energie vystačiť na celé stáročia.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

1 Comments

  1. Prečo sa snažíme stále drancovať našu planétu? reakcia na: Stane sa horiaci ľad novým zdrojom energie?
    11.5.2016 17:05
    Prečo sa snažíme stále drancovať našu planétu a hľadať stále nové materiály na zisk energie, keď jej je oko nás obrovské množstvo vo voľnej forme, v podobe vetra, slnka, teploty zo zemského jadra, gejzírov... Ach ach...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá