Image
15.8.2014 0 Comments

Sťahovanie dát v 3G sieti sa zrýchlilo na 63 Mb/s

INT_Stahovanie dat.jpg Turecký mobilný operátor Turkcell spolu s firmami Ericsson a Qualcomm dosiahli v 3G sieti rýchlosť sťahovania dát na úrovni 63 Mb/s a 11,5 Mb/s pri ich posielaní.

V rámci komerčnej 3G siete boli takéto rýchlosti namerané vôbec po prvýkrát. Sieťové riešenie a uzly rádiovej siete dodal Ericsson. Test sa uskutočnil na smartfóne poháňanom procesorom od Qualcommu.

Išlo o prvú praktickú ukážku vysokorýchlostnej technológie Downlink Packet Access (3C-HSDPA) v rámci komerčnej siete, postavený na platforme 3-Carrier. Tá je navrhnutá tak, aby bez ohľadu na vyťaženosť siete zvýšila rýchlosť sťahovania až o 50 % oproti technológii Dual-Carrier.

V prípade uplinku sa o rekord postarala technológia Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC). Tento doplnok dokáže zvýšiť rýchlosti posielania dát až o 100 percent, čo nakoniec potvrdil aj test.

Turecký mobilný operátor v súčasnosti využíva siete s technológiou Dual-Carrier HSDPA, ktorá podporuje rýchlosti do 43,2 Mb/s pri sťahovaní dát a 5,76 Mb/s pri ich odosielaní.

Ukážka bola predvedená na frekvencii 2,1 GHz v komerčnej sieti WCDMA, pričom boli použité tri 5 MHz carriery na downlink a dva 5 MHz carriery na uplink. Všetky fungovali v rámci 2,1-gigahertzovej frekvencie, ktorú vlastní Turkcell.

EUL-MC je navrhnutý tak, aby umožnil simultánne prenosy uplink na dvoch 5 MHz carrieroch u jediného používateľa, a ponúkli tak maximálne rýchlosti na úrovni 11,5 Mb/s, pričom nárast rýchlosti dosahoval až 100 %. Takýto nárast bol pritom nameraný bez ohľadu na to, aké boli podmienky a vyťaženosť siete.

3C-HSDPA a EUL-MC sú ďalšie kroky v evolúcii technológie HSPA multi-carrier. Vďaka softvérovým upgradom je multi-carrier vhodný na rozširovanie kapacity, zvyšovanie maximálnych prenosových rýchlostí a výrazné skvalitnenie aplikačného pokrytia. Obidve tieto technológie znamenajú významné kroky v skvalitňovaní mobilného broadbandu pre spotrebiteľov. Mali by byť komerčne dostupné v druhej polovici roka 2014.Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá