Image
15.8.2014 0 Comments

Sťahovanie dát v 3G sieti sa zrýchlilo na 63 Mb/s

INT_Stahovanie dat.jpg Turecký mobilný operátor Turkcell spolu s firmami Ericsson a Qualcomm dosiahli v 3G sieti rýchlosť sťahovania dát na úrovni 63 Mb/s a 11,5 Mb/s pri ich posielaní.

V rámci komerčnej 3G siete boli takéto rýchlosti namerané vôbec po prvýkrát. Sieťové riešenie a uzly rádiovej siete dodal Ericsson. Test sa uskutočnil na smartfóne poháňanom procesorom od Qualcommu.

Išlo o prvú praktickú ukážku vysokorýchlostnej technológie Downlink Packet Access (3C-HSDPA) v rámci komerčnej siete, postavený na platforme 3-Carrier. Tá je navrhnutá tak, aby bez ohľadu na vyťaženosť siete zvýšila rýchlosť sťahovania až o 50 % oproti technológii Dual-Carrier.

V prípade uplinku sa o rekord postarala technológia Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC). Tento doplnok dokáže zvýšiť rýchlosti posielania dát až o 100 percent, čo nakoniec potvrdil aj test.

Turecký mobilný operátor v súčasnosti využíva siete s technológiou Dual-Carrier HSDPA, ktorá podporuje rýchlosti do 43,2 Mb/s pri sťahovaní dát a 5,76 Mb/s pri ich odosielaní.

Ukážka bola predvedená na frekvencii 2,1 GHz v komerčnej sieti WCDMA, pričom boli použité tri 5 MHz carriery na downlink a dva 5 MHz carriery na uplink. Všetky fungovali v rámci 2,1-gigahertzovej frekvencie, ktorú vlastní Turkcell.

EUL-MC je navrhnutý tak, aby umožnil simultánne prenosy uplink na dvoch 5 MHz carrieroch u jediného používateľa, a ponúkli tak maximálne rýchlosti na úrovni 11,5 Mb/s, pričom nárast rýchlosti dosahoval až 100 %. Takýto nárast bol pritom nameraný bez ohľadu na to, aké boli podmienky a vyťaženosť siete.

3C-HSDPA a EUL-MC sú ďalšie kroky v evolúcii technológie HSPA multi-carrier. Vďaka softvérovým upgradom je multi-carrier vhodný na rozširovanie kapacity, zvyšovanie maximálnych prenosových rýchlostí a výrazné skvalitnenie aplikačného pokrytia. Obidve tieto technológie znamenajú významné kroky v skvalitňovaní mobilného broadbandu pre spotrebiteľov. Mali by byť komerčne dostupné v druhej polovici roka 2014.Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá