Image
24.6.2016 0 Comments

Stabilný štvrťročný vývoj na západoeurópskom trhu s technickým spotrebným tovarom

V prvom štvrťroku 2016 bol západoeurópsky trh s technickým spotrebným tovarom stabilný, pričom vo všetkých siedmich sektoroch sa ukázali oproti prvému kvartálu roku 2015 zmeny, a to pozitívne, tak aj negatívne. Zvýšila sa hodnota predaja veľkých a malých domácích spotrebičov a telekomunikačných produktov. Vo všetkých ostatných sektoroch obrat klesol, ale iba veľmi mierne. Celkovo vygeneroval trh s technickým spotrebným tovarom v západnej Európe za prvý štvrťrok tohto roku tržby vo výške 50,8 miliardy eur.

Spotrebná elektronika
Ani v prvom štvrťroku 2016 nebol vývoj sektoru spotrebnej eletroniky priaznivý – v medziročnom porovnaní došlo k poklesu o 1,4 percenta.
Významné zvýšenie tržieb však zaznamenalo Francúzsko, kde sa uskutočnil prechod od televízneho vysielania v štandardnom rozlíšení (SDTV) na vysielanie vo vysokom rozlíšení (HD), čo stimulovalo aj dopyt v kategórii televízorov.
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka dvojciferne rástol segment hracích konzol, reproduktorov a bezdrôtových minireproduktorov. Medzi európskymi spotrebiteľmi sa využívanie hracích zariadení a produktov na počúvanie hudby stalo rozšírenejšie ako sledovanie televízie.

Foto
Hodnota predaja fototechniky dosiahla za prvý kvartál roku 2016 celkom 1,1 miliardy eur, čo znamená zníženie o 8,5 percenta oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka.
Dvojciferný pokles bol zaznamenaný pri modeloch s pevným objektívom, ktoré si medziročne pohoršili o 16 percent. Pri drahších produktoch, ako sú fotoaparáty s vymeniteľným objektívom a zrkadlovky, bol pokles iba 7 percent.

Veľké domáce spotrebiče
V porovnaní s prvým kvartálom roku 2015 si tento sektor polepšil o 4,1 percenta. Tržby vzrástli vo všetkých kategoriách s výnimkou mrazničiek.
Nárast sa prejavil vo všetkých krajinách, pričom v Dánsku, Grécku a Portugalsku dosahoval dokonca dvojciferné hodnoty, konkrétne 14,1 percenta, 11 percent a 13 percent.
V prvom štvrťroku 2016 opäť mierne narástol predaj inteligentných zariadení, zatiaľ však z obmedzeného základu.

Malé domáce spotrebiče
Za prvý kvartál roku 2016 si mohol sektor malých domácich spotrebičov oproti rovnakému obdobiu minulého roka pripísať malé zlepšenie na úrovni 1 percenta.
Dánsky trh vykázal dvojciferný medziročný nárast vo výške 14,8 percenta.
Celková hodnota tohto sektoru na západoeuropskom trhu činila za prvý kvartál tohto roka 4,2 miliardy eur.

Informačné technológie
Sektor IT oproti rovnakému štvrťroku 2015 vykázal mierne zhoršenie, ale vďaka obratu vo výške 13,3 miliardy eur bol v uvedenom období najväčším sektorom západoeurópskeho trhu s technickým spotrebným tovarom. V Grécku sa tržby medziročne prepadli o 38,1 percenta.
Hlavné kategórie tohto sektoru sa naďalej stretávali s problémami, ale pomerne dobre sa darilo tabletovým počítačom (zariadenie 2 v 1 s oddeliteľnou obrazovkou a klasické tablety s operačným systémom Windows). Väčšie uhlopriečky a stolové počítače si z hľadiska hodnoty predaja pohoršili.
Pokračoval tiež pokles pri tabletoch. Obmedzený prírastok hardvérových produktov sa negatívne podpísal aj na predaji periférnych zariadení.

Telekomunikácie
Tržby v sektore telekomunikácie medziročne vzrástli o 2,5 percenta. S hodnotou predaja vo výške 12,1 miliardy eur tak ide o druhý najväčší sektor trhu s technickým spotrebným tovarom.
Trh so smartfónmi a mobilnými telefónmi vykazoval zmiešané výsledky. V niekoľkých štátoch vrátane Dánska, Španielska a Grécka sa prejavilo nasýtenie trhu smartfónmi, zatiaľ čo vo Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku a krajinách Beneluxu naopak obrat rástol.
V produktovej  skupine „wearables“ (nositeľná elektronika) naďalej pretrváva pozitívny vývoj, pričom v niektorých prípadoch bol nárast aj viac ako 100 - percentný.

Kancelárska technika a spotrebný materiál
Pre sektor kancelárskej techniky sa nezačal rok 2016 veľmi dobre, pretože za prvý štvrťrok došlo k medziročnému zníženiu obratu o 3 percentá.
Mierne sa znížil dopyt po tlačovom hardvére a tiež klesol trhový podiel atramentových multifunkčných zariadení (MFD), tlačiarenských cartridgeov  a rovnako tonerov.
Rastový trend pokračoval iba pri farebných laserových multifunkciách.

Podrobné výsledky prieskumu GfK TEMAX® zo všetkých 41 krajín vrátane tabuliek nájdete tu: http://temax.gfk.com/reports/

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Prieskum GfK Consumer Climate Europe: náladu spotrebiteľov ovplyvňuje neistota

25.10.2016 10:50

Výsledky prieskumu GfK zisťujúce spotrebiteľskú klímu v Európe v treťom štvrťroku 2016 Najväčším medzinárodným problémom bolo v treťom štvrťroku rozhodnutie Britov odísť z Európskej únie. Diskusiu v  ...

Tlačové správy

Seagate BackUp Plus Portable - první 2,5“ externí disk na světě s kapacitou 5 TB

25.10.2016 00:00

Seagate Technology, přední světový výrobce datových úložišť, uvede v listopadu na český a slovenský trh externí disk Backup Plus Portable, vůbec první 5TB přenosný disk na světě. Novinku zdobí elegant ...

Tlačové správy

Týždne 4ky štartujú aj na jeseň: Zákazníci z vybraných pôšt neodídu naprázdno

25.10.2016 10:30

Pre veľký úspech prvých Týždňov 4ky sa štvrtý mobilný operátor rozhodol túto marketingovú akciu zopakovať. 4ka v spolupráci so Slovenskou poštou  rozšírila počet zapojených pobočiek až na 152. V hre b ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá