Image
15.4.2014 0 Comments

Spotrebiteľské právo EÚ vlani nedodržiavalo 382 webov o cestovaní

europska_unia.jpg Európske spotrebiteľské právo v minulom roku nedodržiavalo až 382 z 552 webových stránok predávajúcich letenky a hotelové ubytovanie. Odhalila to spoločná akcia vnútroštátnych spotrebiteľských orgánov, ktorú koordinovala Európska komisia (EK).

"Tretina používateľov internetu v EÚ si cestu a ubytovanie rezervuje online. Používatelia si zaslúžia mať istotu, že online rezervácie sú bezpečné a spoľahlivé," uviedol európsky komisár pre spotrebiteľskú politiku Neven Mimica. "Z 552 webových stránok o cestovaní, ktoré sme preverili, je 62 % teraz vďaka spoločnému úsiliu členských štátov a EK v súlade s právnymi predpismi EÚ o ochrane spotrebiteľa," dodal.

EK pravidelne koordinuje zosúladené kontroly webových stránok, známe aj ako "sweeps", ktoré vykonávajú vnútroštátne orgány zamerané na presadzovanie práva. Ich cieľom je indentifikovať porušenia spotrebiteľského práva a následne zaistiť jeho dodržiavanie. Kontrola webových stránok sa týkala aspektov ako napríklad dostupnosť informácií o kľúčových charakteristikách služieb, či bola cena oznámená už na začiatku a zahŕňala aj voliteľné doplnkové položky. Okrem iného sa preverovalo aj to, či webové stránky poskytovali e-mailové adresy, na ktoré možno zasielať otázky a sťažnosti.

Povinné informácie o obchodníkovej totožnosti, najmä mailová adresa, chýbali na 162 weboch. Voliteľné doplnkové poplatky neboli v ponuke na 133 portáloch. Celková cena služby nebola uvedená hneď na prvom zobrazení hlavných bodov rezervácie, táto informácia chýbala na 112 weboch. Doteraz sa podľa zverejnených informácií upravilo 173 portálov.

Proti 209 webovým stránkam, ktoré aj naďalej nespĺňajú príslušné požiadavky sa uskutočňujú vnútroštátne administratívne alebo právne konania. Kontrolná akcia týkajúca sa cestovných služieb Travel Services Sweep sa uskutočnila v júni 2013 v 27 členských štátoch EÚ, v Nórsku a na Islande.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá