Image
15.4.2014 0 Comments

Spotrebiteľské právo EÚ vlani nedodržiavalo 382 webov o cestovaní

europska_unia.jpg Európske spotrebiteľské právo v minulom roku nedodržiavalo až 382 z 552 webových stránok predávajúcich letenky a hotelové ubytovanie. Odhalila to spoločná akcia vnútroštátnych spotrebiteľských orgánov, ktorú koordinovala Európska komisia (EK).

"Tretina používateľov internetu v EÚ si cestu a ubytovanie rezervuje online. Používatelia si zaslúžia mať istotu, že online rezervácie sú bezpečné a spoľahlivé," uviedol európsky komisár pre spotrebiteľskú politiku Neven Mimica. "Z 552 webových stránok o cestovaní, ktoré sme preverili, je 62 % teraz vďaka spoločnému úsiliu členských štátov a EK v súlade s právnymi predpismi EÚ o ochrane spotrebiteľa," dodal.

EK pravidelne koordinuje zosúladené kontroly webových stránok, známe aj ako "sweeps", ktoré vykonávajú vnútroštátne orgány zamerané na presadzovanie práva. Ich cieľom je indentifikovať porušenia spotrebiteľského práva a následne zaistiť jeho dodržiavanie. Kontrola webových stránok sa týkala aspektov ako napríklad dostupnosť informácií o kľúčových charakteristikách služieb, či bola cena oznámená už na začiatku a zahŕňala aj voliteľné doplnkové položky. Okrem iného sa preverovalo aj to, či webové stránky poskytovali e-mailové adresy, na ktoré možno zasielať otázky a sťažnosti.

Povinné informácie o obchodníkovej totožnosti, najmä mailová adresa, chýbali na 162 weboch. Voliteľné doplnkové poplatky neboli v ponuke na 133 portáloch. Celková cena služby nebola uvedená hneď na prvom zobrazení hlavných bodov rezervácie, táto informácia chýbala na 112 weboch. Doteraz sa podľa zverejnených informácií upravilo 173 portálov.

Proti 209 webovým stránkam, ktoré aj naďalej nespĺňajú príslušné požiadavky sa uskutočňujú vnútroštátne administratívne alebo právne konania. Kontrolná akcia týkajúca sa cestovných služieb Travel Services Sweep sa uskutočnila v júni 2013 v 27 členských štátoch EÚ, v Nórsku a na Islande.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Mars: Sonda zachytila signál z pristávacieho modulu, jeho osud je neznámy

20.10.2016 15:21

Orbitálna sonda európsko-ruskej vesmírnej misie ExoMars zachytila signál z modulu, ktorý mal v stredu pristáť na povrchu planéty Mars. Zatiaľ však nie je jasné, či sa pristátie podarilo ani či je modu ...

Tlačové správy

V Bratislave nainštalovali prvý EcoTank unikátne riešenie dopĺňania kvapaliny do ostrekovačov

20.10.2016 14:30

Bratislava si pripísala ďalšie prvenstvo. Na Elektrárenskej ulici nainštalovali prvé unikátne zariadenie na dopĺňanie vody do ostrekovačov – EcoTank. Motoristi si v rámci testovacej prevádzky môžu vys ...

Tlačové správy

ADATA predstavuje power banky s displejom P20000D a P12500D

20.10.2016 14:15

Presné informácie o nabíjaní, dva konektory a dokonalá ochrana pre zásobu energie na cestách ADATA Technology, popredný výrobca výkonných modulov DRAM, NAND flash produktov a mobilného príslušenstva, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá