Image
15.4.2014 0 Comments

Spotrebiteľské právo EÚ vlani nedodržiavalo 382 webov o cestovaní

europska_unia.jpg Európske spotrebiteľské právo v minulom roku nedodržiavalo až 382 z 552 webových stránok predávajúcich letenky a hotelové ubytovanie. Odhalila to spoločná akcia vnútroštátnych spotrebiteľských orgánov, ktorú koordinovala Európska komisia (EK).

"Tretina používateľov internetu v EÚ si cestu a ubytovanie rezervuje online. Používatelia si zaslúžia mať istotu, že online rezervácie sú bezpečné a spoľahlivé," uviedol európsky komisár pre spotrebiteľskú politiku Neven Mimica. "Z 552 webových stránok o cestovaní, ktoré sme preverili, je 62 % teraz vďaka spoločnému úsiliu členských štátov a EK v súlade s právnymi predpismi EÚ o ochrane spotrebiteľa," dodal.

EK pravidelne koordinuje zosúladené kontroly webových stránok, známe aj ako "sweeps", ktoré vykonávajú vnútroštátne orgány zamerané na presadzovanie práva. Ich cieľom je indentifikovať porušenia spotrebiteľského práva a následne zaistiť jeho dodržiavanie. Kontrola webových stránok sa týkala aspektov ako napríklad dostupnosť informácií o kľúčových charakteristikách služieb, či bola cena oznámená už na začiatku a zahŕňala aj voliteľné doplnkové položky. Okrem iného sa preverovalo aj to, či webové stránky poskytovali e-mailové adresy, na ktoré možno zasielať otázky a sťažnosti.

Povinné informácie o obchodníkovej totožnosti, najmä mailová adresa, chýbali na 162 weboch. Voliteľné doplnkové poplatky neboli v ponuke na 133 portáloch. Celková cena služby nebola uvedená hneď na prvom zobrazení hlavných bodov rezervácie, táto informácia chýbala na 112 weboch. Doteraz sa podľa zverejnených informácií upravilo 173 portálov.

Proti 209 webovým stránkam, ktoré aj naďalej nespĺňajú príslušné požiadavky sa uskutočňujú vnútroštátne administratívne alebo právne konania. Kontrolná akcia týkajúca sa cestovných služieb Travel Services Sweep sa uskutočnila v júni 2013 v 27 členských štátoch EÚ, v Nórsku a na Islande.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Banky chcú rozšíriť projekt elektronickej komunikácie

09.12.2016 16:16

Slovenská banková asociácia chce rozšíriť projekt elektronickej komunikácie medzi bankami a štátnymi inštitúciami. Cieľom projektu iniciovaného asociáciou a bankami je zjednodušenie, zrýchlenie a zefe ...

Tlačové správy

V rebríčku Technology Fast 500 sa umiestnili štyri firmy zo SR

09.12.2016 16:14

Medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v Európe sa tento rok prebojovali štyri slovenské firmy. V rebríčku Technology Fast 500 zostavenom pre Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA región ...

Tlačové správy

ČR: Rýchlosť, štýl, ostrosť: Monitory AOC k Vianociam

09.12.2016 15:00

Noci jsou delší, studenější a sváteční čas je za rohem. Zatímco někteří už mají na svém vánočním nákupním seznamu vše odfajfkováno, jiní ještě hledají ten pravý dárek. Společnost AOC přichází se čtyřm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá