Image
3.9.2012 0 Comments

Spôsobia nové tenké šošovky revolúciu?

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

sosovka_kremik_308.jpg

Šošovky, ktoré sa dnes bežne využívajú, sú zhotovené zo zaobleného skla tak, aby sa lúče z rôznych uhlov stretli v jednom bode. Avšak, ani tento spôsob nie je bezchybný, je to dané svetelnými lúčmi, ktoré sú zachytené okrajmi šošovky a z toho dôvodu sa používa ďalšie sklo. Hoci to tieto nezrovnalosti eliminuje, zariadeniu pridáva na váhe a rozmeroch.

Rovná šošovka, využívajúca kremíkový wafer, však obsahuje niekoľko nanoštruktúr, ktoré sú systematicky rozložené po celej ploche. Úlohou týchto bodov je správne lámať svetlo tak, aby sa všetky lúče spájali v jednom bode. Uhol, pod akým je svetlo lámané závisí od orientácie a veľkosti jednotlivých bodov.

Hoci nový druh šošovky dokáže momentálne lámať iba svetlo jednej vlnovej dĺžky, fyzici na Harvarde plánujú vytvoriť častice, ktoré budú schopné spracovať viacfarebné svetlo, resp. svetlo pozostávajúce z viacerých vlnových dĺžok. Kedy by sa mohli nové šošovky objaviť na trhu je zatiaľ neznáme.

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

Zdroj: http://www.wired.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá