Image
3.9.2012 0 Comments

Spôsobia nové tenké šošovky revolúciu?

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

sosovka_kremik_308.jpg

Šošovky, ktoré sa dnes bežne využívajú, sú zhotovené zo zaobleného skla tak, aby sa lúče z rôznych uhlov stretli v jednom bode. Avšak, ani tento spôsob nie je bezchybný, je to dané svetelnými lúčmi, ktoré sú zachytené okrajmi šošovky a z toho dôvodu sa používa ďalšie sklo. Hoci to tieto nezrovnalosti eliminuje, zariadeniu pridáva na váhe a rozmeroch.

Rovná šošovka, využívajúca kremíkový wafer, však obsahuje niekoľko nanoštruktúr, ktoré sú systematicky rozložené po celej ploche. Úlohou týchto bodov je správne lámať svetlo tak, aby sa všetky lúče spájali v jednom bode. Uhol, pod akým je svetlo lámané závisí od orientácie a veľkosti jednotlivých bodov.

Hoci nový druh šošovky dokáže momentálne lámať iba svetlo jednej vlnovej dĺžky, fyzici na Harvarde plánujú vytvoriť častice, ktoré budú schopné spracovať viacfarebné svetlo, resp. svetlo pozostávajúce z viacerých vlnových dĺžok. Kedy by sa mohli nové šošovky objaviť na trhu je zatiaľ neznáme.

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

Zdroj: http://www.wired.com/


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá