Image
3.9.2012 0 Comments

Spôsobia nové tenké šošovky revolúciu?

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

sosovka_kremik_308.jpg

Šošovky, ktoré sa dnes bežne využívajú, sú zhotovené zo zaobleného skla tak, aby sa lúče z rôznych uhlov stretli v jednom bode. Avšak, ani tento spôsob nie je bezchybný, je to dané svetelnými lúčmi, ktoré sú zachytené okrajmi šošovky a z toho dôvodu sa používa ďalšie sklo. Hoci to tieto nezrovnalosti eliminuje, zariadeniu pridáva na váhe a rozmeroch.

Rovná šošovka, využívajúca kremíkový wafer, však obsahuje niekoľko nanoštruktúr, ktoré sú systematicky rozložené po celej ploche. Úlohou týchto bodov je správne lámať svetlo tak, aby sa všetky lúče spájali v jednom bode. Uhol, pod akým je svetlo lámané závisí od orientácie a veľkosti jednotlivých bodov.

Hoci nový druh šošovky dokáže momentálne lámať iba svetlo jednej vlnovej dĺžky, fyzici na Harvarde plánujú vytvoriť častice, ktoré budú schopné spracovať viacfarebné svetlo, resp. svetlo pozostávajúce z viacerých vlnových dĺžok. Kedy by sa mohli nové šošovky objaviť na trhu je zatiaľ neznáme.

Šošovky, ktoré sa používajú vo fotoaparátoch alebo kamerách, by sa mohli v blízkej budúcnosti zmeniť. Fyzici z Harvardu predstavili nový koncept, ktorý využíva tenký kremíkový wafer - výsledkom je plochá šošovka s hrúbkou 60 nanometrov.

Zdroj: http://www.wired.com/


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá