Image
29.1.2015 0 Comments

Spolutvorca Opery predstavil nový prehliadač Vivaldi pre geekov

vivaldi.png Startup Vivaldi Technologies vydal tento týždeň technický náhľad svojho nového prehliadača, určeného pre pokročilých používateľov. Jeho cieľom je skôr prilákať používateľov Opery než útočiť na pozíciu Google Chrome. Spoluzakladateľom startupu je totiž jeden z dvojice programátorov prehliadača Opera Jon Stephenson von Tetzchner. Ten v roku 2011 pre nezhody s vedením firmy opustil Opera Software. Odvtedy Opera začala strácať trhový podiel, starý prehliadač sa prestal vyvíjať, nový úplne zmenil svoju filozofiu.

„Opera 12 má stále asi 20 miliónov používateľov napriek tomu, že je stará už tri roky. Je potrebný nový prehliadač pre technickejších používateľov, ktorí chcú od svojho prehliadača viac," zdôvodnil potrebu nového prehliadača Jon von Tetzchner. Chce vraj napraviť to, čo sám označuje ako „prechmaty Opery".

Keď v roku 2014 Opera zrušila svoj web My Opera, určený na blogy, e-maily, on-line čet a diskusie, spoločnosť Vivaldi spustila vlastný komunitný web s cieľom prichýliť „utečencov" z My Opera. Uvedením prvej verzie technického náhľadu chce prilákať predovšetkým nespokojných fanúšikov prehliadača Opera, ktorý je v súčasnosti na piatom mieste medzi prehliadačmi s podielom 1,4 %. Zámerom je zlepšiť rýchlosť, bezpečnosť a funkcie prehliadača.

Verzia Technical Preview prehliadača postaveného na Chromiu a jadre Blink ešte neprináša všetky sľubované funkcie, no dokáže zoskupovať otvorené panely, podporuje používateľsky definované klávesové skratky, má funkciu Poznámky.

V budúcnosti by mal pribudnúť e-mailový klient, synchronizácia, podpora pre doplnky, bude ponúkať aj „rýchle voľby", nástroj na rýchle dosiahnutie obľúbenej stránky. Stiahnuť si možno verziu pre Windows, OS X a Linux. V budúcnosti sa ráta aj s mobilnými verziami.

Vivaldi to však nebude mať na trhu jednoduché. Nie je to totiž jediný prehliadač, ktorý štartuje v tomto roku. Microsoft predstavil svoj nový projekt Spartan, ktorý má debutovať s operačným systémom Windows 10. A aj Mozilla chce dostať svoj prehliadač na iOS, operačný systém, na ktorom Firefox zatiaľ nemožno spustiť.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá