Image
29.1.2015 0 Comments

Spolutvorca Opery predstavil nový prehliadač Vivaldi pre geekov

vivaldi.png Startup Vivaldi Technologies vydal tento týždeň technický náhľad svojho nového prehliadača, určeného pre pokročilých používateľov. Jeho cieľom je skôr prilákať používateľov Opery než útočiť na pozíciu Google Chrome. Spoluzakladateľom startupu je totiž jeden z dvojice programátorov prehliadača Opera Jon Stephenson von Tetzchner. Ten v roku 2011 pre nezhody s vedením firmy opustil Opera Software. Odvtedy Opera začala strácať trhový podiel, starý prehliadač sa prestal vyvíjať, nový úplne zmenil svoju filozofiu.

„Opera 12 má stále asi 20 miliónov používateľov napriek tomu, že je stará už tri roky. Je potrebný nový prehliadač pre technickejších používateľov, ktorí chcú od svojho prehliadača viac," zdôvodnil potrebu nového prehliadača Jon von Tetzchner. Chce vraj napraviť to, čo sám označuje ako „prechmaty Opery".

Keď v roku 2014 Opera zrušila svoj web My Opera, určený na blogy, e-maily, on-line čet a diskusie, spoločnosť Vivaldi spustila vlastný komunitný web s cieľom prichýliť „utečencov" z My Opera. Uvedením prvej verzie technického náhľadu chce prilákať predovšetkým nespokojných fanúšikov prehliadača Opera, ktorý je v súčasnosti na piatom mieste medzi prehliadačmi s podielom 1,4 %. Zámerom je zlepšiť rýchlosť, bezpečnosť a funkcie prehliadača.

Verzia Technical Preview prehliadača postaveného na Chromiu a jadre Blink ešte neprináša všetky sľubované funkcie, no dokáže zoskupovať otvorené panely, podporuje používateľsky definované klávesové skratky, má funkciu Poznámky.

V budúcnosti by mal pribudnúť e-mailový klient, synchronizácia, podpora pre doplnky, bude ponúkať aj „rýchle voľby", nástroj na rýchle dosiahnutie obľúbenej stránky. Stiahnuť si možno verziu pre Windows, OS X a Linux. V budúcnosti sa ráta aj s mobilnými verziami.

Vivaldi to však nebude mať na trhu jednoduché. Nie je to totiž jediný prehliadač, ktorý štartuje v tomto roku. Microsoft predstavil svoj nový projekt Spartan, ktorý má debutovať s operačným systémom Windows 10. A aj Mozilla chce dostať svoj prehliadač na iOS, operačný systém, na ktorom Firefox zatiaľ nemožno spustiť.

Zdroj: cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá