Image
8.10.2012 0 Comments

Spoločnosti, ktoré by mali zvážiť prechod na cloud

cloud-computing-keyboard.jpgCloud computing nie je dnes len módny marketingový pojem, ale revolučná technológia, ktorá prináša konkurenčné výhody, pomáha firmám rásť a maximalizovať svoj potenciál. Skúsenosti mnohých úspešných firiem ukazujú, že tie, ktoré sa zbavili strachu z cloud computingu a nasadili túto technológiu, mohli z takého rozhodnutia len ťažiť. Možno ešte stále zvažujete klady a zápory a pýtate sa sami seba, či tento prístup bude prínosný pre vašu spoločnosť, či teda prejsť do cloudu, alebo nie.

Z povahy cloudu je zrejmé, že zatiaľ čo pre niektoré spoločnosti sa môže tento model používania IT zdať vhodnejší, iné podniky nemusia byť schopné využiť celý jeho potenciál a prechod do cloudu možno neprinesie želané výsledky. Otázka teda teraz znie, ktoré firmy a za akých okolností by mali uvažovať o presune do cloudu.

Startup a SMB

Oproti veľkým spoločnostiam majú startupy, malé a stredné podniky obmedzené finančné prostriedky a usilujú sa o minimalizáciu rizík spojených s investíciami do hardvéru a infraštruktúry. Pri svojom nízkom rozpočte na IT si často nemôžu dovoliť špičkovú funkcionalitu alebo vysokú úroveň zabezpečenia. Majitelia takýchto organizácií stoja pred kľúčovým rozhodnutím, či si zaobstarať IT riešene s obmedzenými funkciami a nedostatočným zabezpečením dát alebo sa dať cestou komplexnejšej, ale drahšej verzie.
Startupy a SMB takisto potrebujú začať fungovať bez zbytočných prieťahov a sústrediť sa na podnikanie. So všetkými týmito aspektmi si cloud computing dokáže poradiť. S cloudovým modelom predplatného tieto organizácie platia len za poskytnuté služby podľa počtu používateľov a používaných modulov. Prechodom na cloud, kde implementácia prebieha veľmi rýchlo, presúvajú zodpovednosť za prevádzku svojho IT na cloudového dodávateľa, ktorý má oveľa viac vedomostí a je oveľa skúsenejší.

Rastúce firmy

Ďalšiu skupinu podnikov, ktoré by mohli začať uvažovať o prechode na cloud, predstavujú tie, ktoré rastú alebo očakávajú expanziu. Je zrejmé, že každá spoločnosť sa usiluje o rast, no ak k nemu dochádza príliš rýchlo, musí byť firma dostatočne flexibilná, inak nebude schopná tento pozitívny trend využiť na svoj prospech. Ako sa budú organizácie rozvíjať, budú sa zvyšovať aj ich nároky na dodatočné zdroje v podobe storage alebo vyššej funkcionality a môžu tak uvítať škálovateľnosť a flexibilitu cloudu. S cloudom je totiž ľahké získať ďalšie zdroje ad hoc.

Firmy zamerané na on-line podnikanie

Nákup servera a sprevádzkovanie webovej stránky je pre on-line firmy asi ten najtvrdší oriešok. Tento krok môže pohltiť značné investície, najmä ak sa na stránkach očakáva vyššia prevádzka. Vianočné obdobie je väčšinou tá najkritickejšia sezóna pre mnoho on-line podnikov, pretože počet návštevníkov a transakcií sa môže niekoľkonásobne zvýšiť. Na druhej strane január býva spravidla mŕtvy mesiac, keď on-line nákupy dramaticky poklesnú.

V oboch prípadoch musí byť spoločnosť schopná na takéto výkyvy promptne reagovať. Využitie technológií cloud computingu môže pre firmy podnikajúce v oblasti e-commerce priniesť zaujímavé výhody v podobe úspory výdavkov na webový server, okamžitej dostupnosti pre interné aj externé subjekty vrátane zákazníkov, zamestnancov, dodávateľov a poskytovateľov tretích strán, možnosti rýchleho a jednoduchého doplnenia nového produktového radu a business intelligence v reálnom čase.

Medzinárodné spoločnosti

Medzinárodné firmy často využívajú vzdialené tímy, ktoré spoločne pracujú na niektorých zákazkách. Ak takéto projekty zahŕňajú viac kolegov, ktorí sú rozptýlení po celom svete, môže spolupráca niekedy viaznuť a v niektorých prípadoch stáť aj veľa peňazí. Deje sa tak v situáciách, keď si organizácia nemôže dovoliť pozvať týchto zamestnancov na jedno miesto alebo im nie je schopná zabezpečiť prístup k mnohým nástrojom a dokumentom, ktoré by potom zdieľali.

Korporácie s prevádzkou 24/7 často požadujú, aby ich zamestnanci mali prístup k firemným dátam aj mimo pracovného času, kedykoľvek a kdekoľvek to potrebujú, bez ohľadu na to, či pracujú vo svojej miestnej kancelárii, cestou na letisko alebo v pobočke niekde na druhom konci sveta. V niektorých prípadoch je dôležité, aby okrem členov tímu mali k firemným dátam prístup aj tretie strany, t. j. zákazníci a dodávatelia. Vo všetkých týchto prípadoch môže cloud computing globálnu spoluprácu a komunikáciu zjednodušiť a uľahčiť.

Ostatné požiadavky podnikov

V dnešnom informačnom veku, v ktorom žijeme, sú firemné dáta kľúčové a akékoľvek ich poškodenie alebo strata môže mať fatálne následky. Nečudo teda, že spoločnosti kladú taký dôraz na zodpovedajúce disaster recovery. Pre tých, ktorí si nechcú robiť starosti so zlyhaním IT, môže byť cloud computing dobré riešenie. Zálohovanie dát pomocou technológie cloud computingu je veľmi jednoduché a vyžaduje nízke počiatočné náklady.

Spoločenská zodpovednosť firiem je ukazovateľ, ktorý organizácie sledujú a podľa ktorého sú aj posudzované. Niektoré spoločnosti berú svoj vplyv na životné prostredie vážne, a preto hľadajú cesty k zlepšeniu. Vďaka technológii cloud computingu, ktoré ponúka zdieľanú infraštruktúru pre viac používateľov, sa znižuje spotreba elektrickej energie. Dostupnosť dát odkiaľkoľvek tiež umožňuje obmedziť cestovanie, takže nakoniec dochádza aj k zníženiu uhlíkovej stopy, ktorú firma po sebe zanecháva.

Záver

Existuje niekoľko typov spoločností, kde by nasadenie cloud computingu mohlo priniesť viac výhod ako rizík, a tieto organizácie by mali zvážiť presun do cloudu. Či už vezmeme startupy, malé a stredné firmy, rastúce spoločnosti, on-line podniky, alebo tie, ktoré v prípade havárie chcú mať svoje dáta v bezpečí, prípadne berú ohľad na to, ako ovplyvňujú životné prostredie, je tu široká paleta subjektov, ktoré by z prechodu na cloud mohli prosperovať.

Autori pracujú v spoločnosti Perficio Global Consulting.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá