Image
16.1.2013 0 Comments

Špionážny vírus Red October kradol informácie aj z vládnych inštitúcií

virus-red-october.jpg Škodlivý počítačový systém Red October získaval najmenej v posledných piatich rokoch citlivé dáta z vládnych a diplomatických organizácií, ambasád a výskumných inštitúcií, ale aj firiem pôsobiacich v leteckom a zbrojárskom priemysle. Nový prípad kybernetickej špionáže odhalila ruská firma Kaspersky Lab, ktorá sa zaoberá počítačovou bezpečnosťou.

Špionážny systém je pritom aktívny aj v súčasnosti. Informácie získava nielen z napadnutých počítačov, ale aj zo všetkých pripojených zariadení, ako napríklad zo smartfónov. Dokáže dokonca obnoviť vymazané dáta z pripojených prenosných USB diskov. Nezameriava sa pritom len na získavanie dát zo súborov a elektronickej pošty, mapuje aj výstupy z klávesnice a sníma pracovnú plochu. Hackeri sa pritom zamerali pravdepodobne na dáta pochádzajúce z organizácií Európskej únie a NATO.

Najviac infikovaných cieľov zaznamenali v krajinách východnej Európy, zaznamenali sa ale aj infiltrácie v severnej Amerike a západnej Európe. Program bol podľa Kaspersky Lab vytvorený pravdepodobne čínskymi a ruskými hackermi, v súčasnosti však neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by bol útok sponzorovaný akoukoľvek vládou.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá