SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Špičkové notebooky pre náročných

Archív NXT
0

Ceny notebookov klesli až tak, že niektoré modely sú vnímané ako spotrebný tovar sodhadovanou morálnou životnosťou jedného roka. Nejde omateriálové vyhotovenie, skôr ocenu amožnosť po roku kúpiť výhodne ďalší model. Tento test však nie je zameraný na takéto notebooky, ale namodely svysokou pridanou hodnotou anadštandardnou kvalitou amožnosťami.

Stále sú tu používatelia, ktorí si za špičkové kúsky na trhu radi priplatia. Jednak dostanú prvotriedne funkcie avýpočtový výkon, jednak majú možnosť pracovať snotebookom, na ktorý si dlhodobo zvyknú.

Výbava a koncept

Čo však od pokročilého notebooku z najvyššej triedy čakať? Vprvom rade špičkové komponenty akvalitné spracovanie. Do nášho testu sme vybrali tri kúsky, ktoré sú určené pre manažérov alebo pre používateľov, ktorí chcú univerzálne zariadenie. To nesmie zaberať veľa miesta ana full HD displeji vyžadujú adekvátnu plochu na príjemnú prácu sviacerými aplikáciami. Okrem dvoch ultrabookov sme zaradili aj hybrid notebooku atabletu ASUS Transformer Book Trio. Tento model zamieša karty, no na druhej strane uľahčí výber pri rozhodovaní o kúpe tabletu. Je to zatiaľ ojedinelý kúsok na našom trhu atakto koncipovaný prenosný počítač má čo povedať.

ASUS_Konektor_.jpg

Konektor na pripojenie tabletovej časti na modeli ASUS Transformer Book Trio

Vyhotovenie je jedna zvýznamných predností testovaných notebookov. Najsilnejšiu konštrukciu má celohliníkový model od HP. Ultrabook od Sony je najtenší stroj vteste, vyzerá labilne, zvládne však naozaj dosť ajeho hmotnosť len tesne presahujúca 1 kg nemá konkurenciu. Hybrid od ASUSu má zvýšenú odolnosť práve preto, že vrchnú časť, teda displej/tablet možno používať samostatne.

Oba ultrabooky majú podsvietenú klávesnicu, čo je dosť dôležitý faktor. My sme si zvykli používať podsvietenie aj cez deň. Pri tmavších podmienkach je výhoda najmä vtom, že netreba znižovať jasu displeja na úroveň okolitého osvetlenia, aby bolo na nepodsvietenú klávesnicu dobre vidieť. Čítačka odtlačkov prstov sa veľmi neudomácnila. EliteBook od HP ju má aje to veru návyková vec. Stačí priložiť prst asystém podľa odtlačku prsta prihlási používateľa do systému vpriebehu sekundy.

SonyKlavesnica2.jpg

Ultratenká klávesnica modelu Sony Vaio Pro 13

Všetky modely bežia na procesoroch Intel Core i7. Je to najsilnejšia séria vmobilnej adesktopovej platforme. A rozdiely naozaj vidieť. Najmä ak spracúvate niekoľkomegapixelové fotografie alebo striháte video. To je zhľadiska tvrdého taktu aarchitektúry. Mnohí však využívajú notebooky na všestranné úlohy kancelárskeho charakteru. Tu odporúčame varianty sdiskom SSD, niekedy iná možnosť ako disk SSD ani nie je na výber aje to podľa nás vporiadku. Štart do 15 sekúnd, rýchle spúšťanie aplikácií, simultánna práca sdiskom, to všetko sú úlohy, ktoré sa vo výsledku podpíšu na väčšom zaťažení, ale aj pohodlnej práci.

Cena nad 1000 eur asegmentovanie medzi top modely danej značky však ešte automaticky neznamená bezchybnosť. Výbava portov je slabina väčšiny takýchto strojov. Skĺbiť tenký dizajn adostatok portov, ktorých špecifikácia tu je niekoľko rokov, nie je úplne jednoduché. Preto sme sa stretli stým, že výrobcovia delia svoje top modely na dva typy. Prvý znich je čo najužší model. Druhý ponúka používateľovi väčšiu výbavu portov, napríklad práve eternetový, od ktorého už mnohí upúšťajú. „Na úkor“ pár milimetrov tak možno poskytnúť lepšiu konektivitu vo firemnom prostredí. Ani jeden ultrabook vnašom teste nemá eternetový ani VGA konektor, dôraz sa tu kladie na celkovú hrúbku. Pri modeli HP EliteBook Folio dokonca výrobca zmenšil rozmer šachty na pamäťové karty aponechal len rozmer microSD. Konečne môžeme kartu zo smartfónu použiť bez redukcie, ktorú nie vždy máme pri sebe.

HP_porty.jpg

Porty ačítačka odtlačkov prstov modelu HP EliteBook Folio 1040

Technológie ako NFC sú zatiaľ skôr výnimkou, firemný notebook takisto ešte automaticky neznamená slot na SIM kartu. Tú ako jediný ztrojice obsahuje model HP EliteBook Folio.

51-52-1.jpg

ASUS Transformer Book Trio

Notebook atablet vjednom je určený každému, kto zápasí s večnou dilemou, ktoré ztýchto zariadení si vlastne kúpiť. Je to adept na voľný čas aj pracovné použitie podľa našich predstáv. Konštrukcia sa nám páčila aokrem toho, že je tu odnímateľný displej a niekoľko ďalších predností navyše. Napríklad aj to, že pri otvorení veka/tabletu do väčšieho uhla sa dvíha základňa notebooku. Tým si zabezpečíte náklon klávesnice na pohodlnejšie písanie. Základňa je zo spodnej strany zocele, vrchná časť je plastová. Veko displeja, ateda spodná časť tabletu je takisto kovová, čo zvyšuje odolnosť, má to však dosah aj na hmotnosť. My sme vtomto smere ocenili celkovú stabilitu základne, ani pri používaní dotykového displeja vrežime notebooku sa toto zariadenie neprevracia dozadu.

asus_transformer_book_trio.jpg

Klávesy sú menšie, prispôsobené veľkosti displeja s11,6-palcovou uhlopriečkou. Šípky sú veľmi malé, no majú okolo seba dosť priestoru na to, aby sa snimi dalo rozumne „behať“ po dokumentoch. Na podsvietenie klávesov sa už nedostalo.

Poďme hneď na tú najpodstatnejšiu časť. Okrem operačného systému Windows je tu aj Android 4.2.2. Na prepnutie slúži kláves umiestnený vedľa klávesov F. Prepnutie trvá menej ako sekundu. To sme ocenili apresne takto má vyzerať hybrid notebooku atabletu srôznymi operačnými systémami. Ak vyberiete za chodu displej zo základne, prepnutie na Android je automatické. Nám sa najviac páčilo to, že jednak máme plnohodnotný notebook na prácu, zároveň tablet sklávesnicou atablet vklasickej podobe bez klávesnice. Škoda však, že nefungovali tlačidlá na úpravu hlasitosti vrežime Windows, ktoré sú umiestnené na vrchnej strane veka. Fungujú len vAndroide, či už sklávesnicou, alebo bez nej. Keďže displej má full HD rozlíšenie, získavate naozaj dobrý stroj na prácu azároveň high-end tablet. To je vlastne ďalšia pozitívna stránka. ASUS totiž dokáže robiť aj notebooky atablety, takže neponúka nejaké polovičaté riešenie vpodobe super notebooku atechnicky okliešteného tabletu. Nechýba zvuková technológia SonicMaster, ktorej výhody si pri tomto modeli najviac vychutnáte po pripojení slúchadiel.

Na základni sú dva porty USB 3.0, microHDMI amini DisplayPort, ako aj kombinovaný audiokonektor. Vbalení sú zároveň dve nabíjačky. Jedna pre základňu adruhá na použitie len vrežime tabletu bez klávesnice. Na spodnej hrane tabletu, ktorou sa zároveň zacvakne do základne, sú kombinovaný audiokonektor, slot microUSB amicroSDHC.

Tablet má vlastných 16 GB úložného priestoru a2 GB RAM. Ako hlavný CPU tu je použitá platforma Intel, konkrétne model Intel Z2560. Teda skutočne ide o konfiguráciu na seriózne používanie.

Hodnotenie

Reálne použiteľný hybrid notebook/tablet, platforma Android, silná konfigurácia, možnosti využitia
Vyššia cena, tlačidlo vypnutia nad klávesom Backspace

Cena: 1099 EUR
Zapožičal: ASUS

HP EliteBook Folio 1040

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Minule sme testovali veľmi podobný notebook, tento však má na rozdiel od neho dotykový displej. Pozrime sa naň zpohľadu firemného používateľa akomfortu, aký poskytne pri každodennom používaní. EliteBook Folio 1040 je určený používateľom, ktorí chcú klasický ultrabook anevyžadujú preklápanie displeja. Dobre vedia, že na prácu sa treba dodržať rokmi overeného konceptu prenosného počítača.

csm_hp_EliteBook_Folio1040G1_03_916056b672.jpg

Prijali by sme však väčšie možnosti manipulácie svekom displeja. Takto bol uhol otvorenia tak akurát, ani ostupeň menej. Päť či desať stupňov by nám pomohlo, občas sme sa pristihli, ako sme si chceli otvoriť veko ešte viac, no to sa vrátilo do pôvodnej maximálnej polohy. Celohliníkové šasi vstriebrosivej farbe pôsobilo reprezentatívne apevne. Toto je presne ten typ ultrabooku, ktorý si beriete na cesty do už aj tak preplnenej batožiny. Vyšší tlak mu nerobí žiadny problém, keďže aj veko je skutočne odolné. Treba vyvinúť poriadny tlak, aby sa pretlačenie ukázalo až na displeji. Pri konštrukcii sa dbalo na získanie certifikácie podľa štandardu MIL-STD 810G.

Predstavujeme jeden z najlepších ultrabookov na trhu. Má asi úplne všetko a aj cenou je určený tým najnáročnejším používateľom.

Spredošlým modelom sme mali menšie problémy sfunkčnosťou klávesnice po prebudení zúsporného režimu. Tu sme nijaké ťažkosti nezaznamenali, aako vidno, HP Support Assistant na údržbu aaktualizácie nie je samoúčelná aplikácia. Najnovší systém so všetkými aktualizáciami, ako aj aktualizáciami od HP pomohli. Navyše zmizli vlastné ukazovatele jasu, ktoré nemali vždy najlepšiu reakciu ani prisuperrýchlych strojoch.

Skrátka tento notebook bežal ako hodinky, po otvorení krytu astlačení tlačidla na zapnutie bol okamžite vpohotovosti amohli sme pracovať. Okamžité pripojenie na Wi-Fi bola samozrejmosť. Tenký dizajn prospel aj našim zápästiam ajednoznačne chválime klávesnicu: dostatočne veľké klávesy, dve úrovne podsvietenia aodolnosť proti poliatiu tekutinou. Neraz sme totiž videli, ako oneskorenci na rôznych poradách azasadnutiach zhodili batohom minerálku priamo na notebook, raz aj na ten náš.

Preto táto odolnosť nie je len marketingový ťah, ale skutočne užitočná vlastnosť. Jednoducho vodu vylejete naklonením notebooku apo miernom otretí vreckovou pracujete ďalej. Navyše je klávesnica veľmi tichá, anech už ste kdekoľvek, nikoho nebudete rušiť svojím písaním. Touchpad je rozmerný adobre sa sním pracuje aj bez myši. Klikanie je softvérové, atak je jeho hlasitosť závislá od nastavenia zvuku. Dá sa však vypnúť.

Vnašej konfigurácii sme mali aj modul 4G/LTE Gobi, priestor na microSIM je na pravej hrane notebooku. Silný procesor Intel Core i7-4600U 2,1 ÷ 3,3 GHz je záruka maximálnej rýchlosti azároveň úspory energie. Má len 15 W TDP, čo je menej než priniektorých nižších typoch CPU. Ocenili sme aj použitie disku SSD skapacitou 256 GB.

To je hodnota, pri ktorej sa netreba výrazne obmedzovať amáte dostatok priestoru na dáta, hudbu aj filmy. Navyše je tu 8 GB RAM. Ak teda nepotrebujete pracovať svirtuálnymi počítačmi, možno vypnúť virtuálnu pamäť aešte viac zrýchliť počítač. Takisto sme boli spokojní scelkovou zladenosťou snajnovším systémom Microsoft Windows 8.1 ajeho hlavnou aktualizáciou. Tá pridá tlačidlo na vypnutie na obrazovku Štart.

Výbava portov je štandardná, teda dva porty USB 3.0, DisplayPort, slot microSDHC amicroSIM aport na pripojenie kdokovacej stanici. Vo výbave je aj redukcia zdokovacieho portu na VGA aeternetový port.

Hodnotenie

Materiálové vyhotovenie, odolnosť avzhľad, extra pohodlná klávesnica, výkon, bezpečnostné nástroje
Pre niekoho vyššia cena

Cena: 1749 EUR
Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

Sony Vaio Pro 13

Tento ultrabook je pýchou Sony, to najlepšie, čo od tejto značky dostanete. Povedzme si priamo, hravo prekonáva drvivú väčšinu konkurencie. Tak ako má svoje výrazné klady, našli sme aj niektoré zápory.

SonyPro13.jpg

Silná stránka ultrabooku je „mušia“ hmotnosť. Má taký tenký profil, až je to neuveriteľné. Pri uchytení za okraj základne sa mierne prehýba. No tak to má byť, nie je to konštrukčná chyba. Tým, že je pružný, zvyšuje svoju odolnosť. Takisto vďaka použitiu uhlíkových vlákien, ktoré sú o25 % pevnejšie ako hliník. Pevnosť sa zvýšila použitím šesťuholníkového tvaru hrán. Vynikajúco sa používa, nech už ste vkaviarni, vo vlaku, lietadle, alebo ho máte len tak na kolenách. Treba však priznať aj nevýhody extra tenkého konceptu.

Silný procesor má síce nízke TDP, no aj tak sa vspodnej časti dosť zahrieva. Najmä na ľavej hrane pri výduchu. Schladiť tento model pri vyššej náročnosti spustených aplikácií je tvrdý oriešok. Vdielni Sony sa sním popasovali veľmi dobre, no ventilátor dá osvojej aktivite adekvátne vedieť. Navyše nie vždy sa po skončení náročnejších úloh, ako je napríklad zmenšovanie stoviek fotografií, vráti do pôvodných otáčok. Vpokojovom režime nebudete onotebooku ani vedieť, vostatných prípadoch nám hučanie ventilátora išlo dosť na nervy. Kpohodliu pri práci to rozhodne nepridá.

Ďalšia konštrukčná špecialita je veko displeja, ktoré zároveň svojím naklonením zdvíha základňu sklávesnicou. Už sme pár prípadov takéhoto riešenia videli, Sony ho však dotiahlo najďalej. Na deke alebo na látkových povrchoch sa mierne zasekáva, ideálne je manipulovať svekom na rovnej podložke alebo vo vzduchu. Klávesnica má biele podsvietenie, čo pomáha pri práci kdekoľvek vteréne arôznych svetelných podmienkach.

Na 13-palcový model má klávesnica rozmerné klávesy, čo je jednoznačné plus. Vidno, že tu niekto naozaj rozmýšľal apripravil ultrabook, ktorý by bol ochotný aj sám používať. Opierka na ruku príjemne chladí aj vletných mesiacoch, za zmienku stojí aj extra veľký touchpad.

Konštrukčne je toto práve ten prípad, keď výrobca trval na čo najužšom profile. Na ľavej hrane je len výduch akonektor na napájanie. Pravá strana má dva konektory USB 3.0, aspoňže sa zmestil HDMI vštandardnej veľkosti. Je tu ešte audiokonektor ačítačka kariet SD. Škoda, že aspoň jeden port nie je vyvedený na druhú hranu.

Hardvérovú výbavu tvorí procesor Intel Core i7-4200U 1,6 ÷ 2,6 GHz, 4 GB RAM a128 GB disk SSD. Kapacita je ešte stále dostatočná na pracovné účely ainštaláciu väčších aplikácií.

Hodnotenie

Odolné apružné telo, vynikajúca klávesnica, ultratenký dizajn, hmotnosť, výdrž
Hlučnosť ventilátora, všetky porty na jednej hrane

Cena: 999 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt PC REVUE

ASUS Transformer Book Trio je super „kombo“. Takáto zostava sa nám veľmi páčila. Na cesty je to absolútne perfektné riešenie, doma avkancelárii zase máte kdispozícii notebook na prácu. Takisto sa nám páčilo, že vrežime klávesnice máme Windows na prácu, vrežime tabletu zase Android. Naozaj výborné, nebyť tej vyššej ceny. HP EliteBook Folio 1040 je špička na trhu. Toto je profesionálny notebook sdôrazom na kvalitu materiálov, prepracovanosť, chráneným BIOS-om aochranou dát. Skrátka špičkový model pre najnáročnejších. Sony Vaio Pro 13 je kolibrík s„nadupanou“ výbavou. Kvalitný displej Triluminos sfull HD rozlíšením acelkovo silná konfigurácia adômyselnosť dizajnu robia ztohto stroja super nástroj na prenášanie aj len tak vruke. Najviac nám prekážala hlučnosť ventilátora.

51-52-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať