Image
21.4.2016 0 Comments

Spiace imunitné bunky v nádoroch možno „prebudiť“ na boj s rakovinou

Vedci objavili, že spiace bunky imunitného systému, ktoré sa nachádzajú v nádoroch, možno „prebudiť“, aby bojovali so smrtiacou rakovinou.

Rakovinové bunky sa naučili „vypnúť“ imunitné bunky, aby sa tak vyhli pôsobeniu obranného mechanizmu tela. Možnosť vypnúť obranný mechanizmus je v niektorých prípadoch dôležitá, napr. aby matka mohla vynosiť dieťa – v podstate cudzie teleso – bez toho, aby imunitný systém zaútočil na plod.

Vedci z Cancer Research UK a University College London preukázali, že za použitia genetických úprav možno tento „vypínač“ vyradiť, aby imunitný systém rozpoznal rakovinu.

„Je to veľmi vzrušujúci objav, ktorý znamená, že existuje spôsob, ako obísť obranu rakovinových buniek, pričom sa treba zamerať len na imunitné bunky, ktoré rozpoznajú rakovinu,“ povedal Dr. Sergio Quezada z organizácie Cancer Research UK, spoluautor štúdie uverejnenej v časopise Cancer Research.

Liečba by mala fungovať tak, že po biopsii nádoru lekár identifikuje bunky imunitného systému, ktoré sú v ňom. Tieto bunky sú pravdepodobne najúčinnejšie, keďže sú v nádore a rozpoznali ho a zaútočili naň skôr, ako boli vypnuté.

Vedci použijú genetickú metódu nazývanú TALEN, aby odstránili „vypínač“. Upravené imunitné bunky sa potom rozmnožia v laboratóriu a vrátia späť do tela pacienta, aby tam bojovali proti rakovine.

Zatiaľ sa testy vykonali len na myšiach, nádory sa zmenšili o 75 % a 80 % myší bolo nažive aj 70 dní po zákroku.

Lieky, ktoré by vyradili „vypínač“ v bunkách imunitného systému, sú už k dispozícii, no môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky a môžu zapnúť imunitný systém na plné obrátky, čo by viedlo k napadnutiu aj zdravých buniek. Laboratórny výskum naznačil novú cestu na riešenie tohto problému, no ešte potrvá dlhší čas, kým sa začne používať v klinickej praxi.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Mobilné laboratórium vybavené iPhonom odhalí spektrálnou analýzou rakovinu s presnosťou až 99 %

27.10.2016 00:22

Skupina vedcov z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinula laboratórium, ktoré umožňuje vykonávať testy na diagnostiku rakoviny v teréne. Táto prenosná jednotka používa ako ústredný prvok iPhone, a t ...

Výskum

Vedci z MIT vytvorili „druhú kožu“, ktorá vás omladí, ochráni pred slnkom a vylieči z ekzému

27.10.2016 00:16

Ako starneme, naša koža stráca pružnosť a vlhkosť. Je to prirodzený proces, no tím vedcov sa pred desiatimi rokmi rozhodol zistiť, či by sa tomu dalo zabrániť. Pokúsili sa vytvoriť povlak, ktorý by mo ...

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá