Image
21.4.2016 0 Comments

Spiace imunitné bunky v nádoroch možno „prebudiť“ na boj s rakovinou

Vedci objavili, že spiace bunky imunitného systému, ktoré sa nachádzajú v nádoroch, možno „prebudiť“, aby bojovali so smrtiacou rakovinou.

Rakovinové bunky sa naučili „vypnúť“ imunitné bunky, aby sa tak vyhli pôsobeniu obranného mechanizmu tela. Možnosť vypnúť obranný mechanizmus je v niektorých prípadoch dôležitá, napr. aby matka mohla vynosiť dieťa – v podstate cudzie teleso – bez toho, aby imunitný systém zaútočil na plod.

Vedci z Cancer Research UK a University College London preukázali, že za použitia genetických úprav možno tento „vypínač“ vyradiť, aby imunitný systém rozpoznal rakovinu.

„Je to veľmi vzrušujúci objav, ktorý znamená, že existuje spôsob, ako obísť obranu rakovinových buniek, pričom sa treba zamerať len na imunitné bunky, ktoré rozpoznajú rakovinu,“ povedal Dr. Sergio Quezada z organizácie Cancer Research UK, spoluautor štúdie uverejnenej v časopise Cancer Research.

Liečba by mala fungovať tak, že po biopsii nádoru lekár identifikuje bunky imunitného systému, ktoré sú v ňom. Tieto bunky sú pravdepodobne najúčinnejšie, keďže sú v nádore a rozpoznali ho a zaútočili naň skôr, ako boli vypnuté.

Vedci použijú genetickú metódu nazývanú TALEN, aby odstránili „vypínač“. Upravené imunitné bunky sa potom rozmnožia v laboratóriu a vrátia späť do tela pacienta, aby tam bojovali proti rakovine.

Zatiaľ sa testy vykonali len na myšiach, nádory sa zmenšili o 75 % a 80 % myší bolo nažive aj 70 dní po zákroku.

Lieky, ktoré by vyradili „vypínač“ v bunkách imunitného systému, sú už k dispozícii, no môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky a môžu zapnúť imunitný systém na plné obrátky, čo by viedlo k napadnutiu aj zdravých buniek. Laboratórny výskum naznačil novú cestu na riešenie tohto problému, no ešte potrvá dlhší čas, kým sa začne používať v klinickej praxi.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá