Image
1.4.2015 0 Comments

Spartan je na svete! Microsoft ho pridal do posledného buildu Windows 10

ms_spartan.jpg Microsoft necelé dva týždne po vydaní zatiaľ posledného buildu Windows 10 Technical Preview vydal novú verziu svojho OS, ktorá prináša očakávaný webový prehliadač Spartan.

Nový build s označením 10049 je dostupný pre všetkých používateľov Windows 10 Technical Preview, ktorí si v operačnom systéme manuálne zapli „rýchly" aktualizačný cyklus. Tým používateľom, ktorí zostali pri východiskovom „"pomalom" aktualizačnom cykle, bude nový build sprístupnený počas niekoľkých týždňov.

Najväčšou novinkou novej verzie Windows 10 je nepochybne prehliadač Spartan. Build 10049 je vôbec prvá verejná verzia Windows 10, ktorá tohto nástupcu prehliadača Internet Explorer obsahuje. Spartan tu však nie je úplne kompletný - chýbajú dôležité funkcie ako história či zoznam stiahnutých súborov.

Na druhej strane je Spartan prepojený s digitálnou asistentkou Cortana, takže ho možno ovládať pomocou hlasových pokynov (v súčasnosti bude Cortana, žiaľ, fungovať iba v Spojených štátoch). Okrem toho prehliadač používateľom takisto umožňuje vkladať vlastné poznámky priamo do webovej stránky, ktorú následne možno i s úpravami uložiť či zdieľať s ďalšími ľuďmi.

Nechýba ani možnosť ukladať zaujímavé webové stránky na čítanie na neskôr a potm ich zobrazovať v špeciálnom čítacom móde.

Joe Belfiore z Microsoftu na oficiálnom blogu zdôraznil, že Spartan v builde 10049 „NIE JE nablýskanou aplikáciou pripravenou pre koncových používateľov", ale je určený len na testovanie.

Okrem toho Belfiore rovnako ako predtým upozornil na možné problémy s kompatibilitou, ktoré môže nový build priniesť, a tak bežným používateľom odporučil radšej zostať pri „pomalšom" aktualizačnom cykle.

Spartan bude vo Windows 10 nastavený ako predvolený prehliadač. Aj keď Internet Explorer bude v novom OS z dôvodu zaručenia spätnej kompatibility takisto k dispozícii, Microsoft ho chce postupom času úplne pochovať. Spartan beží na úplne novom engine nazvanom Edge, vďaka ktorému by mal byť v porovnaní s IE o poznanie rýchlejší.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá