Image
1.4.2015 0 Comments

Spartan je na svete! Microsoft ho pridal do posledného buildu Windows 10

ms_spartan.jpg Microsoft necelé dva týždne po vydaní zatiaľ posledného buildu Windows 10 Technical Preview vydal novú verziu svojho OS, ktorá prináša očakávaný webový prehliadač Spartan.

Nový build s označením 10049 je dostupný pre všetkých používateľov Windows 10 Technical Preview, ktorí si v operačnom systéme manuálne zapli „rýchly" aktualizačný cyklus. Tým používateľom, ktorí zostali pri východiskovom „"pomalom" aktualizačnom cykle, bude nový build sprístupnený počas niekoľkých týždňov.

Najväčšou novinkou novej verzie Windows 10 je nepochybne prehliadač Spartan. Build 10049 je vôbec prvá verejná verzia Windows 10, ktorá tohto nástupcu prehliadača Internet Explorer obsahuje. Spartan tu však nie je úplne kompletný - chýbajú dôležité funkcie ako história či zoznam stiahnutých súborov.

Na druhej strane je Spartan prepojený s digitálnou asistentkou Cortana, takže ho možno ovládať pomocou hlasových pokynov (v súčasnosti bude Cortana, žiaľ, fungovať iba v Spojených štátoch). Okrem toho prehliadač používateľom takisto umožňuje vkladať vlastné poznámky priamo do webovej stránky, ktorú následne možno i s úpravami uložiť či zdieľať s ďalšími ľuďmi.

Nechýba ani možnosť ukladať zaujímavé webové stránky na čítanie na neskôr a potm ich zobrazovať v špeciálnom čítacom móde.

Joe Belfiore z Microsoftu na oficiálnom blogu zdôraznil, že Spartan v builde 10049 „NIE JE nablýskanou aplikáciou pripravenou pre koncových používateľov", ale je určený len na testovanie.

Okrem toho Belfiore rovnako ako predtým upozornil na možné problémy s kompatibilitou, ktoré môže nový build priniesť, a tak bežným používateľom odporučil radšej zostať pri „pomalšom" aktualizačnom cykle.

Spartan bude vo Windows 10 nastavený ako predvolený prehliadač. Aj keď Internet Explorer bude v novom OS z dôvodu zaručenia spätnej kompatibility takisto k dispozícii, Microsoft ho chce postupom času úplne pochovať. Spartan beží na úplne novom engine nazvanom Edge, vďaka ktorému by mal byť v porovnaní s IE o poznanie rýchlejší.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá