Image
1.4.2015 0 Comments

Spartan je na svete! Microsoft ho pridal do posledného buildu Windows 10

ms_spartan.jpg Microsoft necelé dva týždne po vydaní zatiaľ posledného buildu Windows 10 Technical Preview vydal novú verziu svojho OS, ktorá prináša očakávaný webový prehliadač Spartan.

Nový build s označením 10049 je dostupný pre všetkých používateľov Windows 10 Technical Preview, ktorí si v operačnom systéme manuálne zapli „rýchly" aktualizačný cyklus. Tým používateľom, ktorí zostali pri východiskovom „"pomalom" aktualizačnom cykle, bude nový build sprístupnený počas niekoľkých týždňov.

Najväčšou novinkou novej verzie Windows 10 je nepochybne prehliadač Spartan. Build 10049 je vôbec prvá verejná verzia Windows 10, ktorá tohto nástupcu prehliadača Internet Explorer obsahuje. Spartan tu však nie je úplne kompletný - chýbajú dôležité funkcie ako história či zoznam stiahnutých súborov.

Na druhej strane je Spartan prepojený s digitálnou asistentkou Cortana, takže ho možno ovládať pomocou hlasových pokynov (v súčasnosti bude Cortana, žiaľ, fungovať iba v Spojených štátoch). Okrem toho prehliadač používateľom takisto umožňuje vkladať vlastné poznámky priamo do webovej stránky, ktorú následne možno i s úpravami uložiť či zdieľať s ďalšími ľuďmi.

Nechýba ani možnosť ukladať zaujímavé webové stránky na čítanie na neskôr a potm ich zobrazovať v špeciálnom čítacom móde.

Joe Belfiore z Microsoftu na oficiálnom blogu zdôraznil, že Spartan v builde 10049 „NIE JE nablýskanou aplikáciou pripravenou pre koncových používateľov", ale je určený len na testovanie.

Okrem toho Belfiore rovnako ako predtým upozornil na možné problémy s kompatibilitou, ktoré môže nový build priniesť, a tak bežným používateľom odporučil radšej zostať pri „pomalšom" aktualizačnom cykle.

Spartan bude vo Windows 10 nastavený ako predvolený prehliadač. Aj keď Internet Explorer bude v novom OS z dôvodu zaručenia spätnej kompatibility takisto k dispozícii, Microsoft ho chce postupom času úplne pochovať. Spartan beží na úplne novom engine nazvanom Edge, vďaka ktorému by mal byť v porovnaní s IE o poznanie rýchlejší.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá