Image
6.8.2014 0 Comments

Španielske regióny šetria používaním open source softvéru

open_source_227.jpg Vláda španielskej autonómnej oblasti Valencia na začiatku tohto mesiaca sprístupnila ďalšiu verziu operačného systému Lliurex, čo je prispôsobená distribúcia Edubuntu Linuxu. Distro sa používa na viac ako 110-tisíc osobných počítačoch v školách tohto regiónu a podľa tvrdenia vlády prinieslo úsporu 36 miliónov eur.

Vývoj distribúcie riadi Ministerstvo financií a verejnej správy. Pri inštalovaní si používatelia môžu vybrať z niekoľkých variantov, určených napríklad na použitie doma, v školách, malých a stredných podnikoch.

Nová verzia LliureX 14.06 je nenáročná na údržbu a umožňuje jednoduchú správu počítačového vybavenia v školách. Takisto umožňuje lepšiu kontrolu tlače, čím sa znižujú náklady na tlač. Jedna z nových funkcií je aplikácia LliureX-Lab, určená na výučbu jazykov. Učitelia tak môžu pri vyučovaní využívať multimediálne a interaktívne prvky. Takisto môžu zdieľať svoju pracovnú plochu so žiakmi, vytvárať skupinové videokonferencie a sledovať prácu študentov.

Lliurex je len jeden z niekoľkých projektov slobodného softvéru v španielskej autonómnej oblasti Valencia. Balík open source kancelárskych aplikácií LibreOffice sa používa na 120 000 počítačoch regionálnej správy vrátane škôl a súdov. Podľa odhadov sa tým ušetrí 1,5 milióna eur ročne.

Aj v ďalšom španielskom regióne Extremadura sa v školách používa linuxová distribúcia Linex. Je nainštalovaná zhruba na 70 000 školských počítačoch a notebookoch v oblasti.

Zdroj: joinup.ec.europa.eu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá