Image
6.8.2014 0 Comments

Španielske regióny šetria používaním open source softvéru

open_source_227.jpg Vláda španielskej autonómnej oblasti Valencia na začiatku tohto mesiaca sprístupnila ďalšiu verziu operačného systému Lliurex, čo je prispôsobená distribúcia Edubuntu Linuxu. Distro sa používa na viac ako 110-tisíc osobných počítačoch v školách tohto regiónu a podľa tvrdenia vlády prinieslo úsporu 36 miliónov eur.

Vývoj distribúcie riadi Ministerstvo financií a verejnej správy. Pri inštalovaní si používatelia môžu vybrať z niekoľkých variantov, určených napríklad na použitie doma, v školách, malých a stredných podnikoch.

Nová verzia LliureX 14.06 je nenáročná na údržbu a umožňuje jednoduchú správu počítačového vybavenia v školách. Takisto umožňuje lepšiu kontrolu tlače, čím sa znižujú náklady na tlač. Jedna z nových funkcií je aplikácia LliureX-Lab, určená na výučbu jazykov. Učitelia tak môžu pri vyučovaní využívať multimediálne a interaktívne prvky. Takisto môžu zdieľať svoju pracovnú plochu so žiakmi, vytvárať skupinové videokonferencie a sledovať prácu študentov.

Lliurex je len jeden z niekoľkých projektov slobodného softvéru v španielskej autonómnej oblasti Valencia. Balík open source kancelárskych aplikácií LibreOffice sa používa na 120 000 počítačoch regionálnej správy vrátane škôl a súdov. Podľa odhadov sa tým ušetrí 1,5 milióna eur ročne.

Aj v ďalšom španielskom regióne Extremadura sa v školách používa linuxová distribúcia Linex. Je nainštalovaná zhruba na 70 000 školských počítačoch a notebookoch v oblasti.

Zdroj: joinup.ec.europa.eu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá