Image
6.8.2014 0 Comments

Španielske regióny šetria používaním open source softvéru

open_source_227.jpg Vláda španielskej autonómnej oblasti Valencia na začiatku tohto mesiaca sprístupnila ďalšiu verziu operačného systému Lliurex, čo je prispôsobená distribúcia Edubuntu Linuxu. Distro sa používa na viac ako 110-tisíc osobných počítačoch v školách tohto regiónu a podľa tvrdenia vlády prinieslo úsporu 36 miliónov eur.

Vývoj distribúcie riadi Ministerstvo financií a verejnej správy. Pri inštalovaní si používatelia môžu vybrať z niekoľkých variantov, určených napríklad na použitie doma, v školách, malých a stredných podnikoch.

Nová verzia LliureX 14.06 je nenáročná na údržbu a umožňuje jednoduchú správu počítačového vybavenia v školách. Takisto umožňuje lepšiu kontrolu tlače, čím sa znižujú náklady na tlač. Jedna z nových funkcií je aplikácia LliureX-Lab, určená na výučbu jazykov. Učitelia tak môžu pri vyučovaní využívať multimediálne a interaktívne prvky. Takisto môžu zdieľať svoju pracovnú plochu so žiakmi, vytvárať skupinové videokonferencie a sledovať prácu študentov.

Lliurex je len jeden z niekoľkých projektov slobodného softvéru v španielskej autonómnej oblasti Valencia. Balík open source kancelárskych aplikácií LibreOffice sa používa na 120 000 počítačoch regionálnej správy vrátane škôl a súdov. Podľa odhadov sa tým ušetrí 1,5 milióna eur ročne.

Aj v ďalšom španielskom regióne Extremadura sa v školách používa linuxová distribúcia Linex. Je nainštalovaná zhruba na 70 000 školských počítačoch a notebookoch v oblasti.

Zdroj: joinup.ec.europa.eu


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá