Image
6.2.2014 0 Comments

Sony sa chce zbaviť PC divízie Vaio, kúpiť ju vraj malo Lenovo ale všetko je nakoniec inak

sony_vaio.jpg Akcie spoločnosti Lenovo v utorok klesli o 16 % po tom, čo sa cez víkend objavila v médiách správa o tom, že čínska spoločnosť rokuje s japonskou firmou Sony o možnom spoločnom podniku, ktorý by odkúpil stratovú divíziu Sony Vaio PC a prevádzkoval ju mimo územia Japonska.

Japonská televízia NHK v sobotu oznámila, že Sony a Lenovo vedú rokovania, ktoré by mohli vyústiť do vzniku spoločného podniku oboch spoločností. Lenovo správu odmietlo komentovať a spoločnosť Sony ju označila za nepresnú, no zároveň pripustila, že v súvislosti so svojou stratovou divíziou zvažuje rôzne možnosti.

Špekulácia o spoločnom podniku so Sony prišla po dvoch hektických týždňoch, počas ktorých Lenovo uskutočnilo zámorské akvizície za 5,2 mld. dolárov. Najprv to bola serverová divízia IBM, za ktorú zaplatilo 2,3 mld. dolárov, a minulý týždeň čínska spoločnosť kúpila od Googlu divíziu mobilných telefónov Motorola Mobility za 2,9 mld. dolárov.

Tento krok prekvapil investorov a analytici naň reagovali znížením ratingu spoločnosti. Kúpa Vaio PC by sa možno aj zmestila do rozpočtu Lenova, ale investícia do upadajúceho biznisu nedáva veľký zmysel. Napokon už teraz 80 % príjmov Lenova pochádza z predajov PC.

Japonské noviny Nikkei potom v utorok priniesli správu o tom, že Sony rokuje o predaji svojej PC divízie s investičným fondom Japan Industrial Partners. Nová spoločnosť by vraj nemala len pokračovať v predaji zariadení Vaio, ale zvládla by aj popredajný servis. Predajná cena sa odhaduje v rozmedzí 391 mil. až 489 mil. dolárov.

V novej firma by Sony malo len malý podiel. Časť z celkového počtu takmer 1000 pracovníkov divízie by mala byť prevedená do novej spoločnosti, a to vrátane vedúcich pracovníkov, zvyšok by sa rozdelil do ostatných oddelení v rámci spoločnosti Sony.

A čo by to znamenalo pre zákazníkov? To závisí od toho, akou cestou sa Sony vydá. Ak si zachová podiel v spoločnom podniku, zákazníci by mali dostávať naďalej technickú podporu na rovnakej úrovni a kupujúci by mali získať rovnakú kvalitu a inovácie, ktoré robia značku Vaio takou obľúbenou. A ak Sony úplne odpredá PC biznis Lenovu, fanúšikovia Vaio by sa takisto nemali čoho báť. Veď čínska spoločnosť kúpila aj notebookovú divíziu IBM a priaznivcov ThinkPadov nesklamala.

Zdroj: reuters.com
tomshardware.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá