Image
19.2.2016 1 Comments

Sony má nový 22,5 Mpx fotosnímač. Bude vo fotoaparáte Xperie Z6?

Spoločnosť Sony predstavila nový fotosnímač IMX318 pre inteligentné telefóny. Má dve veľmi pôsobivé nové funkcie – blesk s rýchlym automatickým zaostrovaním a trojosovú elektronickú stabilizáciu videa.

Sony tvrdí, že zaostrenie trvá snímaču 0,03 sekundy a jeho stabilizácia je bezkonkurenčná. Ako dôkaz firma zverejnila aj dve krátke demonštračné videá.

A ako rýchly hybridný autofókus funguje? Sony uvádza, že čip pri ostrení využije kontrastné meranie a fázové detektory ako špičkové zrkadlovky. Snímač zvládne video v rozlíšeniach 2160p30, 1080p120 a 720p240.

Pokiaľ ide o trojosovú stabilizáciu, tú mali už aj smartfóny iných výrobcov (napr. LG G4), ale v prípade Sony IMX318 je zabudovaná do signálneho procesora, otrasy sa teda kompenzujú na hardvérovej úrovni. Priamo v čipe je obvod spolupracujúci s gyroskopom. Navyše nová technológia Sony koriguje nielen chvenie rúk, ale aj skreslenie objektívu. A keďže stabilizácia sa uskutočňuje v rámci hardvéru obrazového snímača, je energeticky menej náročná ako stabilizácia na úrovni softvéru. Vďaka pozoruhodnej schopnosti stabilizácie sa Sony IMX318 môže uplatniť aj v kamerách dronov.

Sony IMX318 je 22,5-megapixelový 1/2,6" snímač, jednotlivé pixely tak majú veľkosť iba 1 mikrometer, čo predstavuje zatiaľ najmenšiu veľkosť vo fotoaparáte telefónu. V prípade predchádzajúceho snímača IMX230 (1/2,4") to bolo 1,12 mikrometra. Veľkosť pixela je kľúčová pri fotografovaní v noci. Čím sú pixely väčšie, tým viac svetla možno zachytiť a tým lepšie výsledky sa dosahujú pri slabom osvetlení. Sony však tvrdí, že zmenšenie pixelov nebude mať vplyv na kvalitu obrazu.

Nový snímač by sa mal uviesť na trh koncom júna, je teda veľká šanca, že bude použitý aj vo fotoaparáte smartfónu Sony Xperia Z6. A nebolo by priveľkým prekvapením, keby sme sa s ním stretli aj v Galaxy Note 6 či dokonca v iPhone 7, veď Sony dodáva snímače pre Samsung aj Apple.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

1 Comments

  1. hah reakcia na: Sony má nový 22,5 Mpx fotosnímač. Bude vo fotoaparáte Xperie Z6?
    19.2.2016 12:02
    Asi tazko, sony ma teraz 25Mp snimac, tento vyzera skor pre ostatnych vyrobcov, nemyslim ze by sony zverejnil takyto cip tak daleko od predstavenia Z6, o ktorej zatial vela nepocut. sony ma navyse dlhorocne skusenosti v tejto oblasti, takze nemyslim ze znizi mnozstvo pixelov pri znizeni ich velkosti, fotak v Z5 je dost kompaktny...
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá