Image
12.3.2014 0 Comments

Sony a Panasonic majú nástupcu Blu-ray. Sľubujú archívne disky na uloženie 300 GB až 1 TB dát

bluray.jpg Spoločnosti Sony a Panasonic ohlásili nový formát archívnych diskov, ktoré pojmú 300 GB dát. Pôjde o obojstranné trojvrstvové optické disky a na trhu sa majú objaviť v lete 2015. Podľa plánu týchto spoločností sa ich kapacita má postupne zvýšiť na 500 GB a potom na 1 TB. Dnešné Blu-ray disky týchto výrobcov majú zvyčajne kapacitu 50 alebo 100 GB.

archival_disc_roadmap.jpg

Nové disky majú uspokojiť dopyt po archívnych médiách vo filmovom priemysle, ale veľkokapacitné disky sú potrebné aj v cloudových dátových centrách, kde sa spracúvajú veľké objemy dát. Obe spoločnosti plánujú „aktívne podporovať tento veľkokapacitný štandard optických diskov novej generácie pre profesionálnu oblasť s cieľom ponúknuť efektívne riešenie na ochranu cenných dát do budúcnosti".

archival_disc_logo.jpg Tlačová správa hovorí aj o „medzigeneračnej kompatibilite medzi rôznymi formátmi na zabezpečenie toho, že sa údaje budú dať naďalej čítať aj po tom, ako sa budú formáty vyvíjať".

Sony v správe uvádza aj niektoré technické parametre. Archívne disky s kapacitou 300 GB budú používať podobne ako Blu-ray laser s vlnovou dĺžkou 405 nm a rozstup záznamových stôp bude 0,225 μm. Na korekciu chýb sa budú používať Reedove-Solomonove kódy.

Spoločnosť TDK predstavila 1 TB Blu-ray disk už v roku 2010. No táto kapacita bola dosiahnutá nahrávaním na 16 vrstvách, čo presahuje hrúbku povolenú špecifikáciou Blu-ray. Odberatelia však o takéto disky neprejavili veľký záujem.

Zdroj: zdnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Všetky nové Tesly už majú HW na samostatnú jazdu s vyššou úrovňou bezpečnosti než s vodičom

24.10.2016 00:22

Tesla vyhlásila, že všetky jej autá vyrobené odteraz budú schopné úplne autonómnej jazdy.  Zverejnila aj demonštračné video ukazujúce samostatne jazdiace auto, v ktorom je človek prítomný „len z právn ...

Technológie 5

Počítače v Microsofte rozpoznávajú reč na rovnakej úrovni ako ľudia

24.10.2016 00:19

Tím inžinierov Microsoftu z divízie umelej inteligencie a výskumu (Artificial Intelligence and Research) sa pochválil (PDF), že ich systém na rozpoznávanie reči dosiahol chybovosť (word error rate – W ...

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá