Image
12.3.2014 0 Comments

Sony a Panasonic majú nástupcu Blu-ray. Sľubujú archívne disky na uloženie 300 GB až 1 TB dát

bluray.jpg Spoločnosti Sony a Panasonic ohlásili nový formát archívnych diskov, ktoré pojmú 300 GB dát. Pôjde o obojstranné trojvrstvové optické disky a na trhu sa majú objaviť v lete 2015. Podľa plánu týchto spoločností sa ich kapacita má postupne zvýšiť na 500 GB a potom na 1 TB. Dnešné Blu-ray disky týchto výrobcov majú zvyčajne kapacitu 50 alebo 100 GB.

archival_disc_roadmap.jpg

Nové disky majú uspokojiť dopyt po archívnych médiách vo filmovom priemysle, ale veľkokapacitné disky sú potrebné aj v cloudových dátových centrách, kde sa spracúvajú veľké objemy dát. Obe spoločnosti plánujú „aktívne podporovať tento veľkokapacitný štandard optických diskov novej generácie pre profesionálnu oblasť s cieľom ponúknuť efektívne riešenie na ochranu cenných dát do budúcnosti".

archival_disc_logo.jpg Tlačová správa hovorí aj o „medzigeneračnej kompatibilite medzi rôznymi formátmi na zabezpečenie toho, že sa údaje budú dať naďalej čítať aj po tom, ako sa budú formáty vyvíjať".

Sony v správe uvádza aj niektoré technické parametre. Archívne disky s kapacitou 300 GB budú používať podobne ako Blu-ray laser s vlnovou dĺžkou 405 nm a rozstup záznamových stôp bude 0,225 μm. Na korekciu chýb sa budú používať Reedove-Solomonove kódy.

Spoločnosť TDK predstavila 1 TB Blu-ray disk už v roku 2010. No táto kapacita bola dosiahnutá nahrávaním na 16 vrstvách, čo presahuje hrúbku povolenú špecifikáciou Blu-ray. Odberatelia však o takéto disky neprejavili veľký záujem.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá