Image
12.3.2014 0 Comments

Sony a Panasonic majú nástupcu Blu-ray. Sľubujú archívne disky na uloženie 300 GB až 1 TB dát

bluray.jpg Spoločnosti Sony a Panasonic ohlásili nový formát archívnych diskov, ktoré pojmú 300 GB dát. Pôjde o obojstranné trojvrstvové optické disky a na trhu sa majú objaviť v lete 2015. Podľa plánu týchto spoločností sa ich kapacita má postupne zvýšiť na 500 GB a potom na 1 TB. Dnešné Blu-ray disky týchto výrobcov majú zvyčajne kapacitu 50 alebo 100 GB.

archival_disc_roadmap.jpg

Nové disky majú uspokojiť dopyt po archívnych médiách vo filmovom priemysle, ale veľkokapacitné disky sú potrebné aj v cloudových dátových centrách, kde sa spracúvajú veľké objemy dát. Obe spoločnosti plánujú „aktívne podporovať tento veľkokapacitný štandard optických diskov novej generácie pre profesionálnu oblasť s cieľom ponúknuť efektívne riešenie na ochranu cenných dát do budúcnosti".

archival_disc_logo.jpg Tlačová správa hovorí aj o „medzigeneračnej kompatibilite medzi rôznymi formátmi na zabezpečenie toho, že sa údaje budú dať naďalej čítať aj po tom, ako sa budú formáty vyvíjať".

Sony v správe uvádza aj niektoré technické parametre. Archívne disky s kapacitou 300 GB budú používať podobne ako Blu-ray laser s vlnovou dĺžkou 405 nm a rozstup záznamových stôp bude 0,225 μm. Na korekciu chýb sa budú používať Reedove-Solomonove kódy.

Spoločnosť TDK predstavila 1 TB Blu-ray disk už v roku 2010. No táto kapacita bola dosiahnutá nahrávaním na 16 vrstvách, čo presahuje hrúbku povolenú špecifikáciou Blu-ray. Odberatelia však o takéto disky neprejavili veľký záujem.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá