Image
22.5.2014 0 Comments

Solárne panely na cestách? Solar Roadway chce na svoj projekt vyzbierať milión dolárov...

solar_highway.jpg Nemohli by sme riešiť energetickú krízu tým, že by sme nalepili solárne panely na všetko? Možno z takejto myšlienky vychádzali Scott a Julie Brusawovci, ktorí stoja za spoločnosťou Solar Roadway. Tá totiž na portáli Indiegogo predstavila projekt cesty pokrytej solárnymi panelmi.

Povrch vozovky tvoria šesťhranné segmenty pokryté tvrdeným sklom a textúrou, ktorá znesie záťaž až okolo 113 ton. Solárne cestné panely by sa mohli inštalovať na cestách, parkoviskách, chodníkoch, cyklotrasách, ihriskách a pod.

Okrem solárneho panela sú jednotlivé segmenty vybavené aj LED svetlami a vyhrievacím prvkom, ktorý sa v zime postará o to, aby cestu nepokryl sneh. Zabudované päťfarebné LED svetlá zasa možno využiť namiesto tradičných semaforov na aktualizované bezpečnostné výstrahy a vodiace čiary, ktoré sa môžu prispôsobiť dopravnej situácii v reálnom čase.

solar_roadway.jpg

Systém bude vyžadovať vyhĺbenie priekopy popri ceste, kde by sa umiestnili napájacie káble, ale môže sa použiť aj ako chrbtica pre potenciálne nové vysokorýchlostné dátové siete. Súčasťou by bol aj systém na odvod zrážkovej vody do mestskej kanalizácie.


Každý panel by bol pripojený na centrum údržby, kam by sa hlásil výskyt chyby, ale napríklad aj pokus o jeho premiestnenie či krádež.

Takáto celoštátna decentralizovaná elektrická sieť by mohla zaručiť energetickú nezávislosť a postarať sa o takmer neobmedzené zdroje energie pre elektromobily (v projekte sa spomína technológia indukčného nabíjania priamo počas jazdy) aj domácnosti.

Na to, aby sa takéto panely premenili z číreho nápadu na funkčný projekt, chcú autori vyzbierať formou crowdfundingu neuveriteľný 1 milión dolárov.

Zdroj: engadget.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá