Image
22.5.2014 0 Comments

Solárne panely na cestách? Solar Roadway chce na svoj projekt vyzbierať milión dolárov...

solar_highway.jpg Nemohli by sme riešiť energetickú krízu tým, že by sme nalepili solárne panely na všetko? Možno z takejto myšlienky vychádzali Scott a Julie Brusawovci, ktorí stoja za spoločnosťou Solar Roadway. Tá totiž na portáli Indiegogo predstavila projekt cesty pokrytej solárnymi panelmi.

Povrch vozovky tvoria šesťhranné segmenty pokryté tvrdeným sklom a textúrou, ktorá znesie záťaž až okolo 113 ton. Solárne cestné panely by sa mohli inštalovať na cestách, parkoviskách, chodníkoch, cyklotrasách, ihriskách a pod.

Okrem solárneho panela sú jednotlivé segmenty vybavené aj LED svetlami a vyhrievacím prvkom, ktorý sa v zime postará o to, aby cestu nepokryl sneh. Zabudované päťfarebné LED svetlá zasa možno využiť namiesto tradičných semaforov na aktualizované bezpečnostné výstrahy a vodiace čiary, ktoré sa môžu prispôsobiť dopravnej situácii v reálnom čase.

solar_roadway.jpg

Systém bude vyžadovať vyhĺbenie priekopy popri ceste, kde by sa umiestnili napájacie káble, ale môže sa použiť aj ako chrbtica pre potenciálne nové vysokorýchlostné dátové siete. Súčasťou by bol aj systém na odvod zrážkovej vody do mestskej kanalizácie.


Každý panel by bol pripojený na centrum údržby, kam by sa hlásil výskyt chyby, ale napríklad aj pokus o jeho premiestnenie či krádež.

Takáto celoštátna decentralizovaná elektrická sieť by mohla zaručiť energetickú nezávislosť a postarať sa o takmer neobmedzené zdroje energie pre elektromobily (v projekte sa spomína technológia indukčného nabíjania priamo počas jazdy) aj domácnosti.

Na to, aby sa takéto panely premenili z číreho nápadu na funkčný projekt, chcú autori vyzbierať formou crowdfundingu neuveriteľný 1 milión dolárov.

Zdroj: engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá