Image
22.5.2014 0 Comments

Solárne panely na cestách? Solar Roadway chce na svoj projekt vyzbierať milión dolárov...

solar_highway.jpg Nemohli by sme riešiť energetickú krízu tým, že by sme nalepili solárne panely na všetko? Možno z takejto myšlienky vychádzali Scott a Julie Brusawovci, ktorí stoja za spoločnosťou Solar Roadway. Tá totiž na portáli Indiegogo predstavila projekt cesty pokrytej solárnymi panelmi.

Povrch vozovky tvoria šesťhranné segmenty pokryté tvrdeným sklom a textúrou, ktorá znesie záťaž až okolo 113 ton. Solárne cestné panely by sa mohli inštalovať na cestách, parkoviskách, chodníkoch, cyklotrasách, ihriskách a pod.

Okrem solárneho panela sú jednotlivé segmenty vybavené aj LED svetlami a vyhrievacím prvkom, ktorý sa v zime postará o to, aby cestu nepokryl sneh. Zabudované päťfarebné LED svetlá zasa možno využiť namiesto tradičných semaforov na aktualizované bezpečnostné výstrahy a vodiace čiary, ktoré sa môžu prispôsobiť dopravnej situácii v reálnom čase.

solar_roadway.jpg

Systém bude vyžadovať vyhĺbenie priekopy popri ceste, kde by sa umiestnili napájacie káble, ale môže sa použiť aj ako chrbtica pre potenciálne nové vysokorýchlostné dátové siete. Súčasťou by bol aj systém na odvod zrážkovej vody do mestskej kanalizácie.


Každý panel by bol pripojený na centrum údržby, kam by sa hlásil výskyt chyby, ale napríklad aj pokus o jeho premiestnenie či krádež.

Takáto celoštátna decentralizovaná elektrická sieť by mohla zaručiť energetickú nezávislosť a postarať sa o takmer neobmedzené zdroje energie pre elektromobily (v projekte sa spomína technológia indukčného nabíjania priamo počas jazdy) aj domácnosti.

Na to, aby sa takéto panely premenili z číreho nápadu na funkčný projekt, chcú autori vyzbierať formou crowdfundingu neuveriteľný 1 milión dolárov.

Zdroj: engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá