Image
29.6.2015 0 Comments

Solárne lietadlo po mesačnej prestávke pokračuje v lete okolo zemegule

Solar-Impulse-2.jpg Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 (Si2) odštartovalo v noci nadnes z Japonska po mesačnej prestávke, vynútenej nepriaznivým počasím a poškodením jedného z krídel.

Solárne lietadlo vzlietlo dnes krátko po 03.00 h miestneho času (v nedeľu po 20.00 h SELČ) z malého letiska v stredojaponskom meste Nagoja. Ďalšou zastávkou na jeho 35.000 kilometrov dlhej ceste okolo zemegule majú byť Havajské ostrovy.

Ambiciózny let okolo sveta odštartoval 9. marca v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov. Nepriaznivé počasie počas letu z východočínskeho mesta Nanking však 1. júna prinútilo Si2 pristáť v Japonsku, kde mu vietor krátko nato poškodil balančné krídelko na okraji pravého krídla.

Nasledovala technická prestávka, na ktorej dĺžke sa okrem opráv podpísali aj zhoršujúce sa poveternostné podmienky. Pred odletom z Japonska lietadlo poháňané výhradne solárnou energiou dôkladne otestovali. Let na Havajské ostrovy má podľa plánu potrvať 120 hodín. Odtiaľ má Si2 zamieriť do kontinentálnych Spojených štátov.

Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.

Prototyp solárneho lietadla váži vďaka ľahkej konštrukcii z uhlíkových vlákien len okolo 1600 kilogramov. Poháňajú ho štyri elektrické motory a je navrhnuté tak, aby mohlo letieť aj v noci. Má vyše 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, ktoré dokážu akumulovať nadbytočnú energiu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá