Image
29.10.2015 0 Comments

Solárna elektráreň s výkonom 110 MW vyrába elektrinu aj v noci

Solárne projekty určené na výrobu elektriny pomocou pary vytváranej za použitia slnečného tepla sa snažia konkurovať solárnej energii z polovodičových fotovoltických panelov. Prvá komerčná implementácia takéhoto inovatívneho solárneho návrhu je aktuálne vo fáze spúšťania v Crescent Dunes v Nevade a na sieť by mala byť pripojená do konca roka.

Viac ako milión štvorcových metrov zrkadiel je sústredených na solárnu vežu uprostred, v ktorej sa zohrievajú roztavené kvapalné dusičnaté soli. Zohriate soli sa použijú na vytváranie vodnej pary poháňajúcej klasickú turbínu s výkonom 110 MW.

Malo by ísť o najlacnejšiu solárnu energiu vyrábanú v súčasnosti. Výhoda oproti fotovoltickým elektrárňam je v možnosti uskladňovania získanej energie na neskoršie využitie až po dobu 10 hodín.


Elektráreň v Crescent Dunes využíva viac ako 17 000 zrkadiel na zameriavanie slnečných lúčov na tepelný prijímač na vrchole veže vysokej 165 metrov. Zrkadlá sa natáčajú každých 60 sekúnd. Ohriate soli vo veži majú teplotu 566 °C a v izolovaných zásobníkoch sa ochladia za deň najviac o 1 °F. Táto teplota by sa však mala ešte zvýšiť, pretože spoločnosť SolarReserve, ktorá za projektom stojí, získala v septembri grant amerického ministerstva energetiky vo výške 2,4 mil. USD na vývoj keramického prijímača tepla, ktorý by umožnil dosiahnuť až 732 °C.


Uchovávanie ohriatych dusičných solí v izolovaných nádržiach umožňuje ich využitie na prevádzkovanie generátorov pary a turbín elektrárne podľa aktuálnych požiadaviek. Elektráreň sa bude využívať na dodávky elektrickej energie pre Las Vegas, kde je vzhľadom na nočný život špička spotreby okolo polnoci.

Zdroj: spectrum.ieee.org
solarreserve.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá