Image
9.10.2016 0 Comments

Solarizácia – napodobenie Sabatierovho efektu na netradičné fotografie

Tipy a triky pre ZPS 18

Fotografie upravujete nielen na zdokonalenie, ale takisto  môžete popustiť uzdu svojej kreativite a ozvláštniť snímky zaujímavými efektmi. Veľké množstvo efektov vzniklo už v dávnej minulosti, v čase klasickej fotografie. Jeden z najstarších je Sabatierov efekt (solarizácia). Vďaka fotoeditoru máte efekt plne pod kontrolou a môžete zájsť s jeho použitím oveľa ďalej než pri klasickej fotografii.

Sabatierov efekt

Klasický Sabatierov efekt v analógovej fotografii je uskutočnený dodatočným osvitom obrazu v priebehu vyvolávania. Na obrázku dôjde k prevráteniu tonality – svetlejšie partie sa stanú tmavšími a naopak. Na rozhraní tonality pritom vznikajú výrazné svetlé línie. Na napodobenie efektu solarizácie možno veľmi účinne využiť tonálnu krivku. Ako už je zrejmé z princípu efektu (prevrátenie tonality), klasický Sabatierov efekt treba použiť pri desaturovanej (čiernobielej) fotografii. Vďaka možnostiam fotoeditora sa však dá použiť Sabatierov efekt aj na farebnú fotografiu.

Základné nastavenie krivky NA solarizáciu

Základný efekt solarizácie si predvedieme na čiernobielej fotografii. Princíp tvorby základného efektu následne použijete aj na zložitejších motívoch. Otvorte fotografiu v editore a aplikujte nástroj Vylepšiť - Krivky (Shift + C). Vyberte kanál RGB a postupne vložte do tonálnej krivky päť nových bodov. Tip: Na budúcu prácu si môžete krivku na efekt solarizácie uložiť ako prednastavenia. Kliknite na príkaz Uložiť nastavenie (ikonka diskety) a uložte krivku pod názvom Solarizácia. Pri úprave ďalších fotografií ju potom môžete rovno vybrať a nemusíte nastavovať body na krivke ručne.

farebné tónovanie čiernobielej fotografie pomocou kriviek

Aj v úprave monochromatického obrazu môžete ozvláštniť fotografiu farbou. Jedna z možností je práca s farebnými kanálmi krivky. Po tom, čo vykonáte základnú solarizáciu úpravou krivky kompozitného kanála (RGB), môžete úpravou kriviek jednotlivých farebných kanálov vložiť do fotografie farby. Na ukážkovej fotografii som vykonal úpravu zeleného a modrého kanála na dosiahnutie nasledujúceho efektu.

farebné tónovanie čiernobielej fotografie pomocou nástroja Upraviť farby

Ďalšia možnosť, ako vniesť do čiernobieleho obrazu farbu, je použiť nástroj Vylepšiť - Upraviť farby (Ctrl + 1). Pokiaľ pri ňom navyše nastavíte režim prelínania na mäkké svetlo, do obrazu vnesiete atraktívny kontrast.

Solarizácia PRI farebnej fotografiI

Farebnú fotografiu najskôr treba previesť do monochromatickej podoby. Na to použite nástroj Efekty - Odtiene sivej. Pri ukážkovej fotografii nastavte metódu na minimum kanálov. Toto nastavenie nie je dogma, každej fotografii môže vyhovovať celkom rozdielne, treba skúšať. Ak chcete vo fotografii zachovať farby, uložte si do pamäte nesolarizovanú verziu pôvodnej fotografie. Pred začiatkom všetkých úprav vyberte celý obraz príkazom Výber - Vybrať všetko (Ctrl + A) a skopírujte výber do schránky príkazom Upraviť - Kopírovať (Ctrl + C). Po vykonaní úprav na efekt solarizácie vložte skopírovaný pôvodný farebný obraz ako novú vrstvu príkazom Upraviť – Vložiť (Ctrl + V) a nastavte režim prelínania vrstvy na mäkké svetlo. Saturáciu obrazu môžete riadiť nastavením hodnoty krytia vrstvy.

Vyskúšajte si klasické efekty i v digitálnej fotografii

Nebojte sa použiť klasické fotografické efekty na ozvláštnenie vašich digitálnych fotografií. Každá fotografia potrebuje iné nastavenie desaturácie a iné nastavenia tonálnej krivky na prevod. Nebojte sa experimentovať, aj keď práve vašej fotografii efekt solarizácie nepristane. Aspoň si osvojíte prácu s krivkou, ktorá patrí k základným zručnostiam úpravy digitálnych fotografií. Sabatierov efekt najlepšie vynikne pri fotografiách s jednoduchým pozadím, ako sú ateliérové portréty, fotografie kvetín a produktov.

Honza Zeman

www.milujemefotografii.cz

Autor: Honza Zeman

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Technológia rýchleho nabíjania QuickCharge

11.10.2016 09:22

» Drvivá väčšina mobilných zariadení sa v súčasnosti nabíja cez port USB. Osvedčený, no technickými parametrami limitovaný port micro USB pozvoľna odovzdáva žezlo modernejšiemu rozhraniu USB Type-C, a ...

Ako na to

Tipy, triky a návody: Softvér 10/2016

09.10.2016 22:59

Ako čo v počítačoch funguje a prečo niečo nefunguje? Ak si chcete rozšíriť znalosti, doplniť vedomosti a nabrať skúsenosti, táto rubrika je práve pre vás. Ako a prečo vypnúť otravné uspávanie pevného ...

Ako na to

Smartfón v biznise: Monitorovanie pohybu zamestnancov

09.10.2016 00:00

Veľa pracovníkov vykonáva svoje pracovné úlohy samostatne, bez priameho kontaktu s kolegami či nadriadenými. Pracujú v interiéri alebo vonku, typický príklad sú zamestnanci v priemyselných areáloch, n ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá