7.3.2013 0 Comments

Softvérové pirátstvo predstavuje riziko pre spotrebiteľov aj firmy, nelegálny softvér ohrozuje jeden z troch počítačov

Nová štúdia spoločnosti IDC poukazuje na nebezpečenstvá, ktoré so sebou prináša používanie nelegálneho softvéru pre domáce počítače, ale aj zariadenia vo firmách. Spôsoby, ako dostať škodlivý kód do softvéru sú čoraz sofistikovanejšie.

Podľa najnovšej globálnej štúdie, ktorú vydala spoločnosť IDC v spolupráci so spoločnosťou Microsoft, je až jeden z troch počítačov infikovaný vírusom alebo malvérom v dôsledku používania nelegálneho softvéru. V prípade firiem sú to tri počítače z desiatich.

Výsledky štúdie ďalej ukázali, že spotrebitelia v roku 2013 strávia v súvislosti s takýmito útokmi celkovo 1,5 miliardy hodín a investujú až 22 miliárd dolárov na identifikáciu, odstraňovanie a následnú obnovu dát. Pokiaľ ide o firmy, celková odhadovaná suma vynaložená na vysporiadanie sa s dôsledkami používania nelegálneho softvéru bude pre tento rok predstavovať až 114 miliárd dolárov. Štúdia ukázala aj to, že 45% nelegálneho softvéru pochádza z webu a až 78% takéhoto softvéru obsahuje nejaký typ spyware a 36% trójske kone a adware.

"Výrobcovia nelegálneho softvéru manipulujú s kódom softvéru tak, že doň vkladajú malvér. Niektoré z týchto škodlivých kódov sú schopné zaznamenať každý úder klávesnice u obete a sprístupňujú tak útočníkom všetky jej osobné a finančné údaje. Umožňujú dokonca vzdialene zapnúť videokameru a mikrofón počítača a preniknúť tak k obetiam priamo domov. Najlepšia ochrana pred takouto hrozbou je kúpa a používanie legálneho softvéru," povedal David Finn, generálny radca spoločnosti Microsoft pre oblasť boja s pirátskym softvérom.

Výskum ďalej priniesol aj nasledovné zistenia pre spotrebiteľa:

  • 64% respondentov používajúcich nelegálny softvér sa stretlo s problémom ohrozenia bezpečnosti ich dát.
  • V 45% im tento softvér priniesol spomalenie počítača a museli ho odinštalovať.
  • Až 88% respondentov vyjadrilo znepokojenie nad možnosťou straty dát pri používaní nelegálneho softvéru.
  • 29% sa obávalo krádeže identity.

"Spotrebitelia a firmy sa bezpochyby vystavujú veľkému riziku, ak používajú nelegálny softvér. Niektorí si ho vyberajú preto, aby ušetrili, no v konečnom dôsledku im malvér prinesie nemalé finančné aj emocionálne straty," povedal John Gantz, šéf výskumu zo spoločnosti IDC.

Vkladanie škodlivého malvéru a kódov do nelegálneho softvéru je nová metóda ako sa dostať k dátam používateľov, ktorí si toto riziko neuvedomujú. Štúdia taktiež ukázala vysokú mieru inštalácie rôzneho softvéru koncovými používateľmi v súkromných spoločnostiach, čo predstavuje ďalšiu z ciest, ako sa môže škodlivý softvér dostať do firiem. 38% IT manažérov priznalo, že o tomto probléme vie a až 57% pracovníkov priznalo, že si na firemné počítače inštalujú programy sami. Alarmujúce je, že podľa IDC boli tieto inštalácie bez následných problémov len v 30%. Až 65% IT manažérov súhlasilo, že takéto inštalácie prinášajú pre ich firmy ohrozenie bezpečnosti.

"Používanie nelegálneho softvéru je na Slovensku veľký problém. Podľa štatistických údajov sa až 40% softvéru u nás používa nelegálne, pričom priemer v Európskej únii je 33%. Spotrebitelia a firmy by mali zvážiť všetky riziká s tým spojené a zainvestovať do legálneho softvéru," doplnila Adriana Tomanová, právna zástupkyňa BSA - The Software Alliance.

Globálna štúdia IDC analyzovala 270 stránok a P2P sietí, 108 sťahovaní softvéru, 155 CD a DVD nosičov a oslovila 2077 spotrebiteľov a 258 IT manažérov v Brazílii, Číne, Nemecku, Indii, Mexiku, Poľsku, Rusku, Thajsku, Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických. Štúdia IDC s názvom Nebezpečný svet nelegálneho a pirátskeho softvéru bola vydaná pri príležitosti globálnej kampane spoločnosti Microsoft s názvom Play it Safe, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o rizikách používania nelegálneho softvéru.

Výsledky výskumu pre región strednej a východnej Európy, kam spadá aj Slovensko, ukazujú, že v celosvetovom meradle je táto oblasť zodpovedná za 10% pirátskeho softvéru. Takýto softvér nepochádza od výrobcov počítačov a v spomínanom regióne sa čoraz menej distribuuje na CD a DVD, najčastejšie je sťahovaný z internetu.

"Naša spoločnosť používa výlučne legálny softvér, nakoľko nechceme znášať riziká súvisiace s používaním nelegálneho softvéru. Uvedomujeme si, že pri nákupe softvéru si nekupujeme vlastný softvér (program), ale len licenciu na jeho používanie. Práve táto licencia nám určuje, akým spôsobom môžeme daný softvér využívať - napríklad koľkokrát ho môžeme nainštalovať. Taktiež si uvedomujeme riziká spojené s trestno-právnou stránkou používania nelegálneho softvéru, riziko straty dát a ďalšie bezpečnostné hrozby, ktoré môžu mať fatálne následky na chod našej spoločnosti. Súčasťou našej firemnej filozofie a myslenia je dodávať zákazníkom vždy len tie najlepšie služby a produkty. Používanie čisto legálneho softvéru je nevyhnutné, pokiaľ chceme byť dôveryhodným partnerom pre svojich zákazníkov. Naším celosvetovým sloganom je "The best or nothing". A to pre nás platí aj v otázke licencovania softvéru, žiadne kompromisy, len legálny softvér," vyjadril sa k témeJosef Balík, IT manažér zo spoločnosti Motor-Car Bratislava, s.r.o.

„Softvér má svoju hodnotu, pretože zjednodušuje jeho používateľovi prácu, život alebo sprístupňuje zábavu. Náš postoj k legálnemu softvéru je principiálny. Ak by sme používali nelegálny softvér, nedávalo by nám to morálne právo za nami vyvíjané riešenia pýtať peniaze. Keď si odmyslíme právnu stránku používania nelegálneho softvéru, kde je situácia jasná, tak určite nenájdeme oporu ani v morálno-etickej rovine. Používanie nelegálneho softvéru jednoducho nie je fér," vyjadril sa k problematike nelegálneho softvéru Miroslav Krempaský, riaditeľ a partner spoločnosti Millennium 000, spol. s r.o.

Spotrebitelia, ktorí zvažujú kúpu nového počítača, by sa mali obrátiť len na dôveryhodných predajcov. Pri nákupe online je rovnako dôležité používať dôveryhodné zdroje a zvážiť, či cena za softvér nie je oproti bežnej cene softvéru prinízka, čo môže indikovať nepravý produkt. Pravosť nainštalovaného softvéru pomáha overiť stránka www.howtotell.com, ktorá je dostupná aj v slovenčine. Rozpoznáva nelegálny softvér a včas upozorní na nebezpečenstvo.

  • Kompletná štúdia spoločnosti IDC s názvom Nebezpečný svet nelegálneho a pirátskeho softvéru IDC na stiahnutie tu.
  • Ďalšie informácie o zásadách bezpečného používania softvéru nájdete na stránke iniciatívy Play it Safe nájdete a tu.
Štúdia spoločnosti BSA o celkovej miere pirátstva vo svete k dispozícii tu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá