Image
29.1.2013 0 Comments

Smrť páskových technológií nie je v dohľade

videokazeta.jpg Mnoho korporácií sa spolieha na pásky ako cenovo efektívne dlhodobé úložisko, ktoré navyše teraz získava aj nové použitie vo virtualizovanom svete, často orientovanom na video.

Úloha pásky sa postupne mení z primárne zálohovej na archivačnú, na ukladanie primárnych kópií starých dát, ktoré sa používajú len zriedka. Pôvodné predstavy analytikov boli asi trochu iné, ale optické diskové médiá tu trochu stratili kredit, keď sa vo veľkých kauzách opakovane prejavilo, nakoľko boli nafúknuté životnosti médií. Zasiahlo to predovšetkým svet CD-R, keď sa z roka na roka ukázalo, že sa z nich dáta „vyparujú" nie po sto rokoch, ale skôr po rokoch a niekedy po mesiacoch. Samozrejme, v závislosti od výrobcu, typu farbiva a ďalších faktorov.

Rýchlosť pásky a jednoduchosť používania sa priebežne zlepšujú. Ich slabinou naďalej bude rýchlosť vyhľadávania a čítania nesekvenčných dát. Inteligentné algoritmy a riadenie môžu do istej miery pomôcť. LTFS (Linear Tape File System) štandardizuje spôsob indexovania obsahu páskovej kazety, umožňuje páskové médium pripojiť a spracúvať, akoby išlo o gigantický disk USB. Prvú verziu LTFS uviedla spoločnosť IBM v apríli 2010, jeho verziu Library Edition, určenú pre veľké knižnice dát, potom v minulom roku.

Efektívnosť uloženia a prenosové rýchlosti sa tiež zvýšili, na štandardných kazetách založených na špecifikácii LTO-6 možno uložiť 2,5 TB, respektíve s kompresiou 6,25 TB. Prenosové rýchlosti mechaník LTO-6 dosahujú až 400 MB/s Dokonca ani roboty vyhľadávajúce pásky v knižniciach nie sú také pomalé, ako by sa dalo čakať. K fyzickému nájdeniu pásky a pripravenosti na čítanie dochádza typicky do 30-40 sekúnd, čo pri naozaj veľkom úložisku nie je tak veľa. Typickými používateľmi takých knižníc sú a budú poskytovatelia cloudových riešení, ponúkajúci veľkým spoločnostiam možnosť outsourcovať dlhodobé úložné potreby.

Digital Universe, správa IDC uverejnená na samom začiatku tohto roka, odhaduje, že počas nasledujúcich ôsmich rokov bude vytvorených 40 zetabajtov digitálnych dát. Prepočtom na každého človeka na Zemi dostávame 2500 GB (jednotka, ktorá je už čitateľnejšia pre súčasnú generáciu). Podľa analýzy bude dostatok dôvodov tieto dáta archivovať po dlhší čas, odhaduje sa, že približne 33 % všetkých týchto dát v roku 2020 bude obsahovať informácie, ktoré budú stáť za analýzu.

Výrobcovia ukladacích zariadení na tento trh môžu staviť a minimálne v dohľadnom čase nehodlajú technológiu pásky opúšťať. Časom nepochybne odíde za inými technologickými dinosaurami, ale zatiaľ je v ich predaji niekoľko sto miliónov, možno miliarda dolárov a s páskami sa budeme stretávať ďalej.

Zdroj: hcomputerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá