Image
18.2.2014 0 Comments

Smartfóny trpia nedostatkom inovácií. Ako ich oživiť ?

smartphones.jpg Inteligentné telefóny zaznamenali v uplynulých rokoch búrlivý rozvoj. No teraz už prichádza útlm, ktorý sa prejavuje tak poklesom dopytu, ako aj chýbajúcimi inováciami. Majú smartfóny znovu šancu „ožiť" alebo sa tento špecifický segment ICT už vyčerpal?

Hoci smartfóny boli ťahúňmi širšieho ICT trhu, v poslednom štvrťroku 2013 sa už začala prejavovať nasýtenosť trhu a podľa IDC napríklad čínsky trh s telefónmi (ktorý patrí medzi najväčšie) vo 4Q13 zaznamenal oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 4,3 %. To nie je málo, ak vezmeme do úvahy, že išlo o tradične silnú predvianočnú sezónu. Ide o prvý prepad od roku 2011 a podľa analytikov budú tento trend kopírovať aj ďalšie krajiny. To je podnetom nielen pre výrobcov, ale aj pre predajcov elektroniky, ktorí budú musieť prehodnotiť svoje stratégie. Aký je hlavný dôvod tohto poklesu?

Smartfónom chýbajú nové nápady

Už bolo naznačené, že globálny trh je saturovaný, a kto si chcel inteligentný telefón kúpiť, už si ho pravdepodobne zaobstaral. Ceny klesli natoľko, že už ďalšie výraznejšie zlacňovanie nie je reálne, ale hlavne sa vyčerpali možnosti inovácií. Technologický komentátor James Kendrick je presvedčený, že mobilnému svetu chýba osobnosť v štýle Steva Jobsa, ktorý prichádzal s novými nápadmi a určoval po niekoľko rokov smer.

Teraz neexistuje žiadny výrazný líder, výrobcovia sa snažia vyťažiť z doterajších konceptov a boja sa prísť s výraznejším experimentom, ktorý by nemusel vyjsť a priniesol by im finančné straty. Pretože len málokto dokáže presadiť novú myšlienku tak ako Jobs, aby bola trhom jednoznačne prijatá, a snahy o inovácie sa často končia neúspechom.

Akým smerom by sa smartfóny mali vydať?

Takisto Steve Ranger z webu ZDNet upozorňuje na to, že posledná generácia inteligentných telefónov sa už od tých predchádzajúcich veľmi nelíši. Pribudli väčšie displeje, podpora 4G prenosov a rýchlejšie procesory, ale nič zásadné sa už nemení. Čaká sa azda na úplne novú vlnu prístrojov, ako napríklad tzv. wearables, teda zariadenie nosené priamo na tele, ako sú napríklad Google Glass alebo inteligentné hodinky? Podľa Rangera ešte nie je v oblasti smartfónov všetko stratené a výrobcovia majú stále možnosti predstaviť novinky. Pozrime sa na štyri hlavné oblasti, na ktorých sa podľa neho dá stále pracovať.

1. Vzhľad smartfónov

Dizajn inteligentných telefónov sa viac-menej ustálil na podobe ľahko zaoblenej placky so širokouhlým displejom cez celú prednú stranu, odlišnosti sú okrem niekoľkých výnimiek skôr minoritné. Zdá sa teda, že v tejto oblasti už nie je čo vymyslieť, napriek tomu určite existujú skupiny používateľov, ktoré by preferovali iný dizajn. Veľký potenciál v tejto oblasti ponúkajú zakrivené alebo skladacie displeje, ktoré by mohli obnoviť záujem používateľov. Väčšina hlavných výrobcov má už prototyp svojho smartfónu s netradičným displejom, ide teda len o to, vymyslieť vhodnú marketingovú stratégiu, ako používateľa presvedčiť, že taký telefón jednoducho musí mať. Veľká pozornosť sa upína napríklad na model LG G Flex, ktorý bude mať v prípade úspechu určite veľa nasledovníkov.

2. Mobilné platby sú stále nerozvinuté

Hoci sa už dlhší čas hovorí o veľkých možnostiach platenia telefónom a o tom, že by mohol nahradiť klasické peňaženky aj platobné karty, realita je trochu iná. Kedy ste naposledy videli niekoho platiť mobilom? Ak nejde o platbu pomocou SMS, potom je to stále skôr veľmi okrajová záležitosť. Aj v tomto prípade je z technologickej stránky už všetko vyriešené, ide skôr o to, možnosti telefónov na elektronické platby lepšie propagovať, vysvetliť používateľom výhody, spolupracovať lepšie s bankami aj s obchodníkmi a vymyslieť potrebné programy odmien pre používateľov, ktorí svoj ​​nový telefón na platenie budú využívať. Je škoda, že tento potenciál zostáva dlhodobo nevyužitý.

3. Lepšia spolupráca medzi prístrojmi

Aj napriek tomu, že existuje množstvo aplikácií na rôzne synchronizácie dát a ich zdieľanie, stále je tu čo zlepšovať a podľa mnohých analytikov je stále veľký priestor v tom, ako zdokonaliť spoluprácu jednotlivých prístrojov. Najmä naprieč rôznymi platformami, pretože ak má niekto smartfón s Androidom, tablet s iOS a počítač s Windows, môže sa preňho stať synchronizácia medzi týmito zariadeniami nočnou morou. Situácia sa ešte viac skomplikuje po tom, čo na trh príde množstvo „wearables" a používatelia budú chcieť, aby ich doterajšie prístroje s tými novými bez problémov komunikovali. A aby komunikovali aj s prístrojmi ďalších používateľov, najlepšie na jedno kliknutie.

4. Večná téma - výdrž batérie

Hoci v laboratóriách vzniká veľa najrôznejších experimentálnych modelov batérií, využívajúcich najnovšie „kozmické" technológie a ponúkajúcich neuveriteľné možnosti, v bežných prístrojoch sa už po mnoho rokov používajú stále tie isté Li-Ion alebo Li-Pol články. V nich sa nezmenilo prakticky nič, kapacita, životnosť aj rýchlosť nabíjania zostávajú už dlhodobo na podobných hodnotách. Pritom práve batéria je základom pre použiteľnosť mobilných zariadení.

Výrobcovia sa síce snažia pracovať s úspornejším dizajnom prístrojov, ale hlavnou výzvou je presadenie nových typov batérií do mainstreamu. Práve masová výroba môže akýkoľvek laboratórny prototyp rýchlo zlacniť a presadiť ho v takmer každom prístroji. Napriek tomu, že práve po dlhšej výdrži používatelia mobilných prístrojov volajú najviac, zatiaľ sa nedočkali odpovede. Možno je načase, aby sa teraz výrobcovia nad týmto problémom znovu zamysleli a pokúsili sa urobiť krok vpred.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá