Image
2.2.2016 0 Comments

Smartfóny ovplyvňujú náš spánok viac než kofeín

Vedci uverejnili už niekoľko štúdií o tom, ako smartfóny, tablety a počítače ovplyvňujú náš spánok. Tieto zariadenia vyžarujú takzvané modré svetlo, ktoré narúša funkciu melatonínu, hormónu spánku.

Emitované modré svetlo spôsobuje, že obrazovka týchto zariadení je čitateľná aj za najjasnejšieho dňa. No v noci, keď je okolie tmavé, mozog si modré svetlo vykladá ako denné svetlo a znižuje produkciu melatonínu v epifýze.

Modré svetlo teda narúša náš denný rytmus a zmena cirkadiánneho rytmu môže viesť k množstvu závažných ochorení. Narušenie biologických hodín môže spôsobiť zvýšené riziko rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb a dokonca aj cukrovky.

V štúdii publikovanej vo Frontiers in Public Health sa vedci pokúsili určiť rozsah emisií modrého svetla pri istých zariadeniach. Zistili, že emisie všetkých testovaných zariadení boli obohatené o svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou.

Preto odporúčajú optimalizovať softvér na používanie v noci, pričom hardvér by mal umožniť takisto nočný režim, ktorý prepne emisie modrého svetla na žlté a červené svetlo a zníži aj jas displeja. Takýto režim sľubuje Apple v novej verzii svojho operačného systému. iOS 9.3 bude mať funkciu Night Shift, ktorá večer automaticky zmení farby displeja telefónu na teplejšie a červenšie odtiene až do nasledujúceho rána.

A ak si myslíte, že modré svetlo vášho smartfónu nemôže rušiť váš spánok viac ako šálka dobrej kávy, ste na omyle. V štúdii uverejnenej v magazíne Science sa uvádza, že kofeín z dvojitej kávy espresso má menší vplyv na váš cirkadiánny rytmus ako exponovanie modrému svetlu v noci. Vedci zistili, že modré svetlo z obrazovky posúva čas spánku dvakrát tak dlho ako kofeín.

V rámci štúdie sledovali 5 dobrovoľníkov počas 49 dní. Tri hodiny pred spaním boli sledované osoby vystavené jednému zo štyroch variácií podmienok: jasné modré svetlo a kofeín; slabé svetlo a kofeín; jasné modré svetlo a placebo namiesto kofeínu; slabé svetlo a placebo namiesto kofeínu.

modre_svetlo_kofein.jpg

Ako vidno z grafu, kofeín odsunul čas spánku oproti placebu asi o 40 minút, ale jasné modré svetlo až o 85 minút. A svetlo v kombinácii s kofeínom potom oddialilo prirodzený spánok o 105 minút.

Ako vidno, večerné používanie smartfónu či tabletu môže mať silný negatívny dosah na spánok, a to najmä u tínedžerov. Radšej sa mu teda vyhnite, bude to lepšie pre vaše telo aj mozog.

Zdroj: techtimes.com
freebookszone.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá