Image
2.2.2016 0 Comments

Smartfóny ovplyvňujú náš spánok viac než kofeín

Vedci uverejnili už niekoľko štúdií o tom, ako smartfóny, tablety a počítače ovplyvňujú náš spánok. Tieto zariadenia vyžarujú takzvané modré svetlo, ktoré narúša funkciu melatonínu, hormónu spánku.

Emitované modré svetlo spôsobuje, že obrazovka týchto zariadení je čitateľná aj za najjasnejšieho dňa. No v noci, keď je okolie tmavé, mozog si modré svetlo vykladá ako denné svetlo a znižuje produkciu melatonínu v epifýze.

Modré svetlo teda narúša náš denný rytmus a zmena cirkadiánneho rytmu môže viesť k množstvu závažných ochorení. Narušenie biologických hodín môže spôsobiť zvýšené riziko rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb a dokonca aj cukrovky.

V štúdii publikovanej vo Frontiers in Public Health sa vedci pokúsili určiť rozsah emisií modrého svetla pri istých zariadeniach. Zistili, že emisie všetkých testovaných zariadení boli obohatené o svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou.

Preto odporúčajú optimalizovať softvér na používanie v noci, pričom hardvér by mal umožniť takisto nočný režim, ktorý prepne emisie modrého svetla na žlté a červené svetlo a zníži aj jas displeja. Takýto režim sľubuje Apple v novej verzii svojho operačného systému. iOS 9.3 bude mať funkciu Night Shift, ktorá večer automaticky zmení farby displeja telefónu na teplejšie a červenšie odtiene až do nasledujúceho rána.

A ak si myslíte, že modré svetlo vášho smartfónu nemôže rušiť váš spánok viac ako šálka dobrej kávy, ste na omyle. V štúdii uverejnenej v magazíne Science sa uvádza, že kofeín z dvojitej kávy espresso má menší vplyv na váš cirkadiánny rytmus ako exponovanie modrému svetlu v noci. Vedci zistili, že modré svetlo z obrazovky posúva čas spánku dvakrát tak dlho ako kofeín.

V rámci štúdie sledovali 5 dobrovoľníkov počas 49 dní. Tri hodiny pred spaním boli sledované osoby vystavené jednému zo štyroch variácií podmienok: jasné modré svetlo a kofeín; slabé svetlo a kofeín; jasné modré svetlo a placebo namiesto kofeínu; slabé svetlo a placebo namiesto kofeínu.

modre_svetlo_kofein.jpg

Ako vidno z grafu, kofeín odsunul čas spánku oproti placebu asi o 40 minút, ale jasné modré svetlo až o 85 minút. A svetlo v kombinácii s kofeínom potom oddialilo prirodzený spánok o 105 minút.

Ako vidno, večerné používanie smartfónu či tabletu môže mať silný negatívny dosah na spánok, a to najmä u tínedžerov. Radšej sa mu teda vyhnite, bude to lepšie pre vaše telo aj mozog.

Zdroj: techtimes.com
freebookszone.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá