SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Smartfóny od low-end modelov až po výkonné delá

Archív NXT
0

Telefóny na trhu sa líšia nielen poskytovanými funkciami, ale aj cenou. To je ukazovateľ, ktorý čo-to o telefóne napovedá. V teste máme lacné modely, ktoré síce majú nejaké kompromisy, no výborná cena ich značne vyvažuje. Ani dve multimediálne delá stojace na opačnej strane barikády nie sú úplne bez chybičky. Otázkou teda zostáva, čo od telefónu očakávate a koľko zaň chcete zaplatiť.

Aj do takejto podoby sa dá prepnúť rozhranie Androidu na telefóne Huawei Y530

smart tab.jpg

GSmart Alto A2

Smartfón na dve SIM karty dnes už nie je nič výnimočné a takéto modely sú medzi používateľmi vyhľadávané. Takmer vždy však ide o telefón nižšej alebo strednej triedy, čo je aj prípad modelu Alto A2. V balení sa nachádzajú dva kryty. Štandardný čierny a biely. My sme na používanie zvolili biely a telefón vyzeral veľmi dobre. Vyhotovenie je plastové a ponúka tradičné ovládacie prvky, teda ovládanie hlasitosti na jednej hrane a vypnutie displeja na druhej. Horná časť je vyhradená audiokonektoru a netradične aj konektoru microUSB na nabíjanie. Ale zvykli sme si, že výrobcovia využívajú všetky hrany na jeho umiestnenie a už to nie je taká rarita medzi androidovými modelmi ako kedysi.

GSmartAltoA2.jpg

Výkonovo sa telefón radí do nižšej triedy. Jednak to potvrdzujú naše benchmarky ale aj naše skúsenosti s používaním. Procesory MediaTek sú chápané ako CPU do low-end telefónov, hoci trochu neprávom. Stretli sme sa už aj výkonnejšími modelmi. V tomto prípade ide o strednú cestu, a tak je tu dvojjadro s frekvenciou 1,3 GHz. Kapacita RAM je 1 GB, čo považujeme za rozumnú hodnotu a nebude vo výsledku pri používaní programov obmedzením. Interné úložisko s kapacitou 4 GB bude treba postupne rozšíriť cez kartu microSDHC.

Spokojní sme boli aj s rozlíšením displeja. V tejto cenovej kategórii výrobcovia siahajú na kritické hodnoty, no 854 × 480 pixelov je primerané rozlíšenie na bežné používanie telefónu. Čo nám však prekážalo, boli pozorovacie uhly displeja. Pri naklonení sa začne prejavovať inverzné zobrazenie, a tak veľmi záleží na tom, ako telefón držíte v ruke. Je to trochu nepohodlné a toto je azda najväčšia nevýhoda modelu Alto A2. Fotoaparát má síce 5 Mpx, ale je vhodný len na základné fotenie. Zaostruje, no nevie si poradiť s okolitým svetlom, a tak sú fotky buď tmavé a rozostrené, alebo prepálené a zväčša takisto rozostrené. Základom je rozhranie, ktoré poskytuje Android, výrobca do operačného systému zasahoval len minimálne. Pokúšali sme sa o aktualizáciu softvéru od výrobcu, no pokus sme po hodine vzdali a telefón reštartovali bez straty dát a aktuálnych nastavení systému. Kto chce mobil na dve SIM karty a ide mu predovšetkým o cenu, toto je vhodný adept. Za nízku cenu sú tu síce kompromisy pri fotení a vo výkone, no kompenzované rozlíšením displeja a dostatkom kapacity RAM.

Hodnotenie

Cena, kapacita RAM a rozlíšenie displeja, dual-SIM
Horší displej, fotoaparát len na základné fotky


Cena: 149 EUR
Zapožičal: ASBIS SK

HTC One Max

Toto je model pre tých, ktorí riešia dilemu medzi telefónom a tabletom. Z pohľadu praktickosti sa prikláňame práve k modelu Max od HTC. Získate síce minitablet, resp. phablet a zároveň telefón so všetkými výhodami, teda najmä kompromisom pri rozmeroch. Je to poriadne veľký kus a s hmotnosťou 217 gramov o sebe dáva vedieť. Nosili sme ho vo vrecku na nohaviciach a počas pracovného dňa s používaním telefónu nebol žiadny problém. Azda jedinou nevýhodou sú rozmery, no pre tých, ktorí hľadajú takýto typ telefónu, to nie je nevýhoda, ale výhoda - na veľkom displeji sa lepšie čítajú elektronické knihy alebo prezerajú PDF.

HTC-One-Max-ad2.jpg

Áno, na 5,9-palcovom displeji s full HD sa dajú čítať aj dokumenty PDF. Výrobca je verný hliníku, a tak k plastovému telu pridal aj hliníkové prvky. Zadný kryt je oblý a mohol byt byť skonštruovaný aj lepšie. Na jednom z bokov vidno, že spoj príliš nedolieha. Telo je síce odolné, no ak vám telefón spadne, počítajte s deformovaným krytom a horším lícovaním. Tlačidlo na vypnutie je na bočnej hrane a je dobre prístupné, rovnako aj tlačidlá na úpravu hlasitosti. Konektor na nabíjanie je na spodnej hrane. Podstatná záležitosť je zadná časť.

Tu nájdete snímač odtlačkov prstov, ktorým môžete telefón odomykať. Je to bez pochýb vynikajúce riešenie. Máte zabezpečený telefón a navyše eliminujete náhodné odomykanie vo vrecku. Samozrejme, nechýba ultrapixelový fotoaparát s bleskom a dva stereofónne reproduktory na prednej strane. Na tie sme si zvykli už pri modeli HTC One a ide o vynikajúci doplnok. V prípade verzie Max sú ešte dynamickejšie a hlasnejšie. Pozerať film alebo hrať hru v sprievode ich zvuku je zážitok, ktorý pri iných telefónoch neokúsite a rozhodne stojí za to.

Procesor z radu Snapdragon 600 je stále aktuálny a s frekvenciou 1,7 GHz na jadro postačí na hranie náročných hier a aj na ovládanie funkcií, ktoré Max poskytuje. Výrobca pridal rozšírenie HTC Sense 5.5, čiže na domácej obrazovke máte funkciu BlinkFeed na pozeranie kalendárnych udalostí, dianí na sociálnych sieťach a aj čítačku RSS. Na takomto veľkom displeji ide o podmanivú funkciu, hoci sme trochu kritizovali nemožnosť jej vypnutia. Nadstavba systému však stále umožňuje priradiť inú domácu obrazovku, a tak obrazovka BlinkFeed nemusí byť primárna po stlačení tlačidla Domov. Špecialitou je možnosť fotografovať alebo nakrúcať video oboma kamerami zároveň.

V malom okne tak vidíte seba a zároveň sa nakrúca dianie zadnou kamerou. Nechýba funkcia Zoe, ktorá v troch sekundách zaznamená 20 snímok, máte tak detailné minivideo, zostavené z množstva fotografií. Fotky sú veľmi dobré, je tu množstvo nastavení scén, ISO, režimov ako panoráma a ďalšie. Kamera s full HD a fotoaparát pokojne použite aj pri vážnejšom fotografovaní. Priamo v telefóne sa dajú z fotografie odstraňovať nežiaduce objekty. Ocenili sme aj vyladenie systému a nadstavbu od výrobcu. Telefón sa naučí na základe používania, po akom čase sa má uzamykať. Platí to aj pre šetriaci režim, do ktorého telefón prechádza po dlhšom nepoužívaní. Väčšinou večer a v noci. HTC One Max je veľký telefón, ale má aj veľké možnosti. Ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú nielen pracovný „tabletofón", ale aj multimediálne delo na čokoľvek.

Hodnotenie

Displej, stereofónne reproduktory, fotografovanie a nakrúcanie videa, nadstavba systému a jeho vyladenie, vysoký multimediálny výkon
Konštrukcia zadného krytu, hmotnosť

Cena: 599 EUR
Zapožičal: HTC


Huawei Y530

Telefón tejto značky za super cenu až tak neprekvapí. Je to nepísaný štandard. Zaujal nás však pomer výkonu a výdrže v tejto triede. Vyskúšali sme telefón na bežné aktivity počas dňa a na nedostatok energie sa sťažovať nemôžeme. Je pravda, že energia nie je všetko a menší kompromis je tu z hľadiska výkonu. Qualcomm však pri svojom Snapdragone 200 prezentuje hlavne nízku energetickú náročnosť. V tejto triede a za 129 eur by sme zbytočne rýpali. Nechajme menej podstatné detaily a poďme sa pozrieť na to, čo telefón ponúka v oblasti low-endu.

AscendY530.jpg

Základom je nadstavba systému, ktorá sa inšpirovala systémom iOS. Teda aspoň do tej miery, že zrušila používanie hlavného menu. Všetky aplikácie máte na úvodných obrazovkách. Samozrejme, možno ich zlučovať do skupín. Začiatočníci, ktorým je telefón určený, si s rozhraním ľahko poradia. Vzor zlúčených aplikácií už majú pripravený na niektorých typoch. Štandardne na nástrojoch ako rádio, kalkulačka a aplikáciách od Googlu pod jednou strechou. Hlavná lišta aplikácií sa dá rozšíriť až na päť zástupcov aplikácií.

Vzhľadom na to, že tu nemusí byť miesto rezervované na vstup do menu, zostalo miesto navyše. Rozhranie Emotion UI je dostatočne prepracované a v základe sme tak nevnímali, že ide o mobil nižšej triedy. Na výber sú prechody medzi obrazovkami, zásoba tapiet a aj možnosť prepnúť rozhranie do špeciálneho režimu zjednotenej domácej obrazovky. Získate tak niečo na spôsob veľkých dlaždíc. Vo výbave sú tri obrazovky dlaždíc s najpotrebnejšími aplikáciami, pridávať sa dajú ďalšie. Tento systém sa nám páčil a nájde využitie aj u starších používateľov.

Práve fakt, že sa dá rozhranie prispôsobiť aj pre tých, ktorí neobľubujú miniatúrne písma a ikony, ocenia všetky vekové skupiny. Pokiaľ ide o prepracované detaily, páčilo sa nám aj pridávanie štítku New na ikony programov, ktoré sú novo nainštalované. V spleti programov pridávaných na hlavné obrazovky sa vyznáte ľahšie. Výkonovo podľa tabuľky našich testov nejde o trhák. Praktické používanie však jeho postavenie povyšuje na inú úroveň. Prehliadanie webu bolo pomerne svižné aj pri viacerých otvorených kartách, rovnako aj prepínanie aplikácií. Kapacita RAM sa podpísala najmä na prepínaní náročnejších programov a ich striedaní.

Vtedy treba trochu trpezlivosti. Špecialitou je napríklad aj voľba výšky klávesnice. Ide o vynikajúcu vec, ktorou by sa mali inšpirovať aj ďalší výrobcovia smartfónov. Tu ušetríte miesto na displeji a vidíte viac obsahu. Ostatní s full HD displejmi by mohli takisto implementovať tento systém, pretože nech máte akýkoľvek smartfón, klávesnica spoľahlivo zablokuje polovicu displeja. Rozhranie Emotion UI sa určite podarilo a hodnotíme toto rozšírenie ako správny krok. Krok, ktorým výrobca zvyšuje použiteľnosť jednoduchšieho modelu vo svojom portfóliu. Fotoaparát má „papierových" 5 Mpx, no postačí len na základné fotky. Na nakrúcanie videa ho neodporúčame, pri pohybe je obraz rozmazaný a zaostrovanie trvá do dvoch sekúnd. Snímkovanie pri rozlíšení 720p je reálnych 7 sn./min, čo je málo.

Hodnotenie

Cena, výdrž s úsporným CPU, vydarené rozhranie Emotion UI
Skôr na príležitostné fotenie, nevhodný na nakrúcanie videa

Cena: 129 EUR
Zapožičal: Huawei

Nokia Lumia 1320

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Rozmerný telefón, ktorý zaujme na prvý pohľad. Nová Lumia, ako jeden z dvoch najväčších smartfónov v portfóliu Lumií, využíva niekoľko ťahov na získanie obľúbenosti. Rozmerný displej s uhlopriečkou 6" poskytne výborne čitateľný obraz. Pri takomto rozmere by sme ocenili aj full HD displej, ale ani rozlíšenie 1280 × 720 pixelov nie je na zahodenie. Písmo aj prvky na ňom sú veľké a po chvíli zistíte, že ide o dobrú vlastnosť proti nadmernej únave očí. Telo je z plastu a celý zadný kryt tvorí kolísku na hlavnú časť. Ľahko vďaka tomu vyberiete kartu microSIM.

Nokia1320.jpg

Pamäťová karta je pod slotom na SIM kartu, čo pri kapacite úložného priestoru 8 GB ocení nejeden používateľ. Pod displejom sa nachádza tradičná súprava tlačidiel pre systém Windows Phone 8, teda na pohyb späť, návrat na domácu obrazovku a hľadanie. Bočné hrany majú tlačidlá na ovládanie hlasitosti, vypnutie displeja a samostatné tlačidlo na fotografovanie. Pri takejto veľkosti odporúčame vypnúť možnosť zapnutia fotoaparátu zo zamknutého režimu. Je to skrátka obor, a nech ho chytíte akokoľvek, budete mať problém nezapnúť displej, nieto ešte starať sa o fotoaparát. Navyše displej aktivujete dvojitým poklepaním prsta.

Rozlíšenie zadného fotoaparátu 5 Mpx postačuje a telefón fotí veľmi dobre. Spokojní sme boli najmä so zaostrovaním pri rôznych svetelných podmienkach a s celkovou rýchlosťou. Nokia pridala vlastné aplikácie na to, aby ste z tejto činnosti vyžmýkali čo najviac. Panoramatické zábery, rozostrenie pozadia a ďalšie úpravy obrázkov zvládnete priamo v telefóne. Procesor Snapdragon S4 je dvojjadrový a pracuje na frekvencii 1,7 GHz. Oproti výkonnejším CPU by sa mohla frekvencia zdať na dnešné pomery malá. Windows Phone je však podstatne menej náročný než Android a telefón je svižný pri akejkoľvek činnosti. Tu nemôžete povedať krivého slova.

Aby sme si benchmarky potvrdili v praxi, nainštalovali sme hru Asphalt 8: Airbone. Plné detaily a na 6-palcovom displeji úžasná grafika. Na hranie hier tento mobil určite využijete, rovnako aj na filmy. Po zapojení slúchadiel môžete upraviť zvukový výstup cez ekvalizér. Hodí sa to aj pri počúvaní hudby. Špecialitou sú off-line mapy zadarmo. Nokia HERE sú interaktívne mapy s rozšírenou realitou. Stačí dať telefón do vertikálnej polohy a pri pohybe sa budú zobrazovať neďaleké objekty v reálnom smere. Za zmienku stojí aj úplná verzia kancelárskeho balíka Microsoft Office Mobile. Najmä program OneNote na poznámky sa skvelo používa.

Všetky dáta, ako dokumenty, odfotené obrázky alebo video, možno automaticky synchronizovať so službou OneDrive, kde máte 7 GB priestoru zadarmo. Lumia 1320 na nás urobila dojem. Je však trochu rozmerná, čo je pri tomto type zariadení skôr konštatovanie ako hodnotenie. Počítajte s tým, že potrebujete dve ruky na písanie a ovládanie aplikácií. Na platforme Windows Phone sa Nokia opäť vytiahla a poskytla smartfón, ktorému takmer nie je čo vytknúť. Dostanete do rúk vynikajúci hybrid telefónu a tabletu s navigáciou zadarmo a výkonom na prácu aj hry. A aby sme nezabudli, po sérii Nokia E5x a pár lastovičkách v podobe low-endov je toto jediný telefón, ktorý vydrží 28 dní v pohotovostnom režime. Klobúk dole! Aj počas testovania a reálneho používania sme mali pocit, že ukazovateľ kapacity akumulátora zamrzol. Toto je smartfón, ktorý sa takmer nevybíja.

Hodnotenie

Čitateľnosť displeja na priamom slnku, kvalita fotografií, rýchlosť systému, neuveriteľná výdrž akumulátora
Bočné tlačidlá občas nechtiac stlačíte a aktivujete fotoaparát

Cena: 359 EUR
Zapožičal: Nokia

Verdikt PC REVUE

GSmart Alto A2 je zástupca low-endu na dve SIM karty. Máme síce k nemu výhrady, ale je to model vhodný pre každého, kto nechce dať za telefón celú výplatu. Z iného súdka je HTC One Max. Má snímač odtlačkov prstov a je priam nabitý užitočnými funkciami. Ak nie je problém cena, tento smartfón bude vhodným krížencom telefónu a tabletu pri pracovnom aj multimediálnom vyťažení. Lacný telefón Huawei Y530 má síce základné parametre, ale ponúka Android so zlepšenou nadstavbou systému. To ho podľa našich skúseností posúva o úroveň vyššie. Platforma Windows Phone sa ujala v rozmernom smartfóne Nokia Lumia 1320. Telefón na nás urobil veľký dojem. Nadštandardná výbava od Nokie a vysoký výkon predurčuje telefón na čokoľvek.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať