4.6.2015 0 Comments

Smartfóny do roku 2020 zdvojnásobíme. Bude ich používať 70 % populácie

Podľa najnovšieho vydania dnes publikovanej analýzy Ericsson Mobility Report, budú pokročilé mobilné technológie bežné už v roku 2020. Ericsson odhaduje, že o päť rokov bude vo svete zhruba 6,1 miliardy smartfónov, čo je viac zhruba dvojnásobný počet oproti dnešku. Smartfóny bude vtedy používať až 70 % svetovej populácie, pričom 90 % z nej bude pokrytých širokopásmovými mobilnými sieťami.

Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov a spotrebiteľského správania, ktorá využíva analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach. Ericsson ju vydáva dvakrát ročne.

Správa ukazuje, že rast na vyspelých trhoch pochádza zo zvyšujúceho sa počtu zariadení „na hlavu", v rozvíjajúcich sa regiónoch sa tento nárast pripisuje nárastu nových používateľov, keďže smartfóny sú stále viac dostupné. Takmer 80 % nových smartfónov do roku 2020 pribudne predovšetkým v regiónoch Ázia-Pacifik, Stredný východ a Afrika.

S pokračujúcim nárastom počtu smartfónov prichádza aj zvýšený rast spotreby dát. Podľa odhadov sa objem dát spotrebovaných smartfónmi zvýši do roku 2020 desaťnásobne, pričom 80 % dátovej prevádzky bude pochádzať zo smartfónov. Priemerná mesačná spotreba na smartfón v Severnej Amerike do roku 2020 narastie z dnešných 2,4 GB na 14 GB.

Rima Qureshi, senior viceprezident a hlavný stratég Ericssonu hovorí: „Ohromný nárast v používaní pokročilých mobilných technológií a nárast dátovej spotreby, ktoré sú spôsobené dynamikou mobilných pripojení a stále vyšším počtom smartfónov, urobí z dnešnej big data revolúcie udalosť, akou bol kedysi príchod diskety. Vidíme potenciál pre transformáciu veľkého rozsahu, nové biznisové príležitosti pre telekomunikačných operátorov a ostatných. Vyžaduje to však aj väčší dôraz na prinášanie nákladovo efektívnych riešení a otvorenosť novým obchodným modelom."

Stále rastúca ponuka aplikácií a obchodných modelov spolu s padajúcimi cenami modemov sú kľúčovými faktormi, ktoré spôsobujú nárast počtu pripojených zariadení. Okrem toho vznikajú úplne nové spôsoby využitia aplikácií, čo tiež vedie k strmšiemu rastu počtu pripojených zariadení. Ericsson vo svojej najnovšej štúdii predpovedá, že v roku 2020 dosiahne počet pripojených zariadení 26 miliárd, čím dochádza k postupnému napĺňaniu vízie švédskej spoločnosti o dosiahnutí 50 miliárd pripojených zariadení.

Každý rok, až do roku 2020, narastie mobilná video prevádzka o úctyhodných 55 percent a do piatich rokov bude predstavovať okolo 60 % celkovej mobilnej dátovej prevádzky. Nárast je z väčšej časti spôsobený posunom spotrebiteľských preferencií smerom k službám ako je video streaming, ako aj stále sa zvyšujúcim podielom online videa, vrátane správ, reklamy a sociálnych médií.

Ak sa pozrieme na dátovú spotrebu na rozvinutých trhoch, zbadáme, že výrazná časť prevádzky je generovaná pomerne malým počtom používateľov. Títo spotrebitelia predstavujú 10 % z ich celkového počtu, generujú však až 55 % celkovej dátovej prevádzky. Medzi nimi dominuje video, pričom bežne sledujú až jednu hodinu videoobsahu denne, čo je dvadsaťnásobne viac ako priemerný používateľ.

Ericsson vykonáva pravidelné merania mobilnej prevádzky na viac ako stovke živých sietí vo všetkých významných regiónoch sveta. Detailné merania sú vykonávané na vybraných komerčných WCDMA/HSPA a LTE sieťach s cieľom odhaliť rôzny prevádzkové modely.
Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá