Image
31.12.2015 0 Comments

Smart televízia prinesie novú vlnu kyberzločinu

Smart televízie sú v zásade počítače s USB portmi, operačnými systémami a sieťovým pripojením, teda zariadenie nie až tak odlišné od smartfónov. Na rozdiel od počítačov a mobilných zariadení však smart televízie často nepožadujú akékoľvek autentizácie. Čo v praxi v podstate znamená, že každý, kto má k televízii prístup, ju môže ovládať ako jej majiteľ. Niektoré modely navyše neriešia ani to, či človek, ktorý má k televízii prístup na diaľku cez internet, k nej má prístup aj fyzicky.

Podľa Craiga Younga z bezpečnosťou spoločnosti Tripwire tak môže dochádzať aj ku kurióznym, avšak chúlostivým situáciám: "Predstavte si, že máte firemnú prezentáciu a niekto vám na televíziu miesto tabuliek a grafov na diaľku zobrazí niečo, čo by vaši kolegovia rozhodne vidieť nemali."

Rad popredných výrobcov - Samsung, LG a Sony - majú pre smart televízie vlastné špecializované obchody, používatelia však aj napriek tomu môžu stiahnuť škodlivý softvér prostredníctvom obchodov tretích strán, k čomu dnes na úrovni smartfónov dochádza pomerne bežne. Pri nezodpovedajúcom nastavení routeru sú televízie zraniteľné napríklad prostredníctvom man-in-the-middle útokov, ale napríklad aj cez softvérové ​​aktualizácie. Niektoré modely totiž pri ich sťahovaní nepracujú s protokolom SSL/TLS, iné zase nemajú mechanizmy na overenie dôveryhodnosti sťahovaného firmvéru.

Dnes sú útoky na smart televízie síce ojedinelé, s ich rozširovaním a väčšiu využívanosť však možno počítať s tým, že ich bude pribúdať. Tiež úmerne tomu, ako do nich bude viac a viac používateľov zadávať napríklad platobné údaje. A je otázkou, či by bol riešením antivírusový softvér. Ako ochrana by síce fungovať mohol, zároveň by ale mohol znižovať výkon televízie, eventuálne obmedziť funkčnosť niektorých služieb a aplikácií.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá