Image
25.8.2015 0 Comments

Smart TV pre nový autorský zákon nezdražejú

Vytrvalé úsilie IT Asociácie Slovenska o objasnenie problematického výkladu nového autorského zákona v časti definície spoplatnených zariadení týkajúcej sa smart televízorov bolo úspešne zavŕšené. K zvýšeniu cien týchto zariadení až o 3 % nedôjde, keďže tieto zariadenia v zmysle stanoviska ministerstva kultúry k problematike náhrady odmien za príslušné zariadenia a nosiče podľa nového autorského zákona do kategórie spoplatnených nespadajú.

Ministerstvo kultúry v uvedenom stanovisku vydanom na základe žiadosti ITAS jasne stanovuje, ktoré zariadenia podľa nového zákona spadajú do množiny spoplatnených zariadení.

„Stanovisko ministerstva kultúry k problematike náhrad odmien podľa nového autorského zákona sme privítali s veľkým potešením, pretože nielenže ochráni spotrebiteľov, teda občanov Slovenskej republiky od nezmyselných poplatkov vo výške aj niekoľko desiatok EUR, ale v konečnom dôsledku nebude mať negatívny dosah ani na príjmy štátneho rozpočtu či nárast nákupnej turistiky za hranice Slovenska," hovorí prezident ITAS Mário Lelovský. „Toto stanovisko nám dáva jednoznačne za pravdu a konečne podáva jasný výklad nového autorského zákona v tejto veci, ktorú si už nikto, ani žiadna organizácia vyberajúca náhrady odmeny, nemôže vysvetľovať svojvoľne," dodáva Lelovský, ktorý zároveň oceňuje odborný a objektívny prístup ministerstva kultúry a prácu všetkých, ktorí sa do iniciatívy ITAS-u o vyriešenie predmetného problému zapojili.

Stanovisko ministerstva kultúry nájdete v prílohe tlačovej správy. Stručne možno zhrnúť, že vcelku jednoznačne stanovilo, že náhrada odmeny sa má platiť iba zazariadenia, ktoré umožňujú:

a) bez potreby použiť iné zariadenie alebo nosič vyhotoviť a uložiť rozmnoženinu diela, alebo
b) vyhotovenie rozmnoženiny na iné zariadenie alebo nosič, ak sa táto rozmnoženina dá použiť na inom (nezávislom) zariadení.

Na SMART TV, ktoré nemajú pevný disk a umožňujú len vyhotovenie rozmnoženiny na pripojené iné zariadenie alebo nosič (napr. nosič USB alebo externý pevný disk), pričom uvedenú rozmnoženinu nemožno použiť na inom zariadení (napr. inom televízore), sa teda v zmysle predmetného stanoviska povinnosť platiť náhradu odmeny nevzťahuje.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis 1

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá