Image
26.1.2015 0 Comments

Slúchadlá s dôrazom na kvalitu hudby

Štyri kusy testovaných slúchadiel patria medzi to lepšie, čo na trhu nájdete. Prekvapia dizajnom, zvukovými technológiami i detailmi. Našli sme síce nejaké nedostatky, no nedá sa každému vo všetkom ulahodiť. Znášho výberu si vyberie prakticky každý, záleží na prioritách avašom cenovom strope.

test sluchadiel_nahlad2-1.jpg

AKG K845BT

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Tieto industriálne vyzerajúce slúchadlá dostali ocenenie Red Dot, ktoré sa udeľuje za dizajn. Kombinujú bežné káblové abluetoothové slúchadlá. Osobitosť tomuto modelu nemôžeme uprieť azaoblené hrany mierne maskujú hranatejšie tvary. Dostupné sú vdvoch variantoch, vbielom atmavosivom. Druhý variant sa nám zdal príťažlivejší, hoci biela sa vo svete elektroniky objavuje vrôznych odtieňoch čoraz častejšie. Spojovací most je oceľový akovová konštrukcia siaha až kúchytom mušlí. Tie sú zplastu, no aj tak ide ovcelku pevné slúchadlá. Citeľne spevnené je prichytenie mušle avyskúšať to možno pri jej otáčaní. Nie je tu časť sklápacieho mosta nad mušľami, no dajú sa otočiť tak, aby pri prenášaní zaberali menej miesta. Zcelého výzoru amohutného systému prichytenia, ako aj z veľkých mušlí, predpovedáme slúchadlám viac domáce než vonkajšie použitie. Kompletne obopnú uši, takže si vychutnáte dostatočnú dynamiku 50 mm meničov.

4B627CCA-A7D6-93A6-B7F6B309CBEDA283.jpg

Polsterovanie mušlí je dostatočné avďaka oblúku sjemným vystúpením nad mušľami netlačia na uši adotyk shlavou je príjemný, vhodný aj na niekoľkohodinové používanie. Jemné polsterovanie vspodnej časti spojovacieho mosta by sme si vedeli predstaviť aj bohatšie. Slúchadlá sa však dajú nastaviť tak, aby netlačili. Korekcia veľkosti oblúka je prostredníctvom 12 bodov na dĺžke asi 3 cm. Okrem jemnej korekcie je dostatočne pevná, takže po opätovnom nasadení netreba nastavovať veľkosť znova. Skáblom fungujú ako bežné slúchadlá. Na pravej mušli sa dá aktivovať BT, nechýbajú tu ani tri tlačidlá na ovládanie hudby. Nabíjanie je cez konektor microUSB na ľavej mušli. Integrovaný akumulátor skapacitou 320 mAh vydrží zhruba 7 hodín.

Zvukovo sú tieto slúchadlá veľmi dobre vyladené. Špecialitou je dôraz na výšky astredy, basy sú dynamické. Nebudú príliš výrazné, no nebudú ani zanikať. Reprodukcia je zameraná na tých, ktorí vedia oceniť kvalitný zvuk. Slúchadlám prakticky nie je čo vytknúť. Hrajú vynikajúco aaj tu tvrdíme, že pri počúvaní vašej obľúbenej hudby budete počuť frekvencie, ktoré ste možno doteraz nevnímali.

AKG_ovladanie.jpeg

Detail ovládania na mušli slúchadiel AKG K845BT

Hodnotenie:

Kovová konštrukcia, vzhľad sivého modelu, prepojenie káblom alebo cez BT, dynamika hudby, kvalita reprodukcie
Slabšie obojsmerné odhlučnenie

Cena: 209 EUR
Zapožičal: DSI Slovakia

JBL Synchros E30

JBL30

Tento model je vhodný na nosenie kdekoľvek. Je to dané veľkosťou, možnosťou ich klopenia, nakoniec aj silnejším prítlakom. Slúchadlá sú vyhotovené zplastu, hliníkový prvok je použitý pri uchytení mušlí ospojovací most, aj to však len sčasti. Slúchadlá sú dostupné vštyroch farebných vyhotoveniach anapájací kábel je vo farbe slúchadiel. Používajú tzv. 3D Axis režim uchytenia. Dajú sa teda otáčať po vertikálnej osi apri prenášaní ich môžete zložiť vmieste otáčacieho mechanizmu. Je to praktický systém, využívaný pri viacerých modeloch tejto značky.

image_76288_35_v1.jpeg

Ide otyp supra-aural, teda náušníky sú pritlačené na uši. Výrobca zvolil silnejší tlak. Na domáce použitie ich odporúčame len tým, ktorým takýto prítlak neprekáža. Inak sú vhodnejšie von, pretože zaručujú stabilné držanie na hlave. Polsterovanie na spodnej časti spojovacieho mosta je tenšie, no vzhľadom na celkovú konštrukciu nám to neprekážalo. Slúchadlá vzásade nikde nepríjemne netlačili. Na kábli majú mikrofón ajedno tlačidlo na ovládanie hovorov alebo hudby. Kábel používa tenký konektor, takže vprípade poškodenia je jeho výmena viazaná na tento typ. Na druhej strane je to pozitívna vec, pretože sa kábel dá vymeniť.

Aj tu je technológia PureBass. Basy sú citeľné, nie však vtieravé. Ich dynamika sa nám zdala menšia než pri meničoch sväčším priemerom. Občas boli basy mierne „tvrdšie“, inak knim nemáme výhradu. Podstatné je, že slúchadlá využijete aj pri náročnejšej hudbe. Zreteľný prejav stredov avýšok je príjemný aten, kto má možnosť počúvať hudbu na dobre zvukovej karte alebo aspoň rozšírení hudby vprenosných počítačoch, vychutná si bohatý zvuk. Stabilita zvuku je zachovaná aj pri vyšších hlasitostiach.

Hodnotenie:

Systém 3D Axis, celkový hudobný prejav
Silnejší prítlak na uši

Cena: 69,90 EUR
Zapožičal: DSI Slovakia

Sony MDR-XB450BV

Sony450

Super basové slúchadlá tohto typu sú jasnou odpoveďou na žiadosti väčšiny používateľov slúchadiel – musia totiž dunieť. Poďme však postupne. Prvé, čo sme si na slúchadlách všimli, je absencia polsterovania na spojovacom moste. To síce býva bežná prax, ale pri mostoch, ktoré sú ploché amajú väčší kruh vpomyselnom uhle smiestom kontaktu na hlave. Tu nás tlačil a polsterovanie malo byť vo výbave. Ideálne by bolo, keby si slúchadlá po tom, čo prototyp opustívýrobnú linku, niekto vyskúšal. Opohodlnom nosení tu nemôže byť reč.

Polsterovanie mušlí je vporiadku, hoci cítiť trochu väčší prítlak. Meniče sú 30 mm, no výrobca ich ukryl do mušlí sveľkým priemerom tak, aby kompletne obopli uši. Izolácia zvuku zvonkajšieho prostredia je vďaka mäkkej apriliehajúcej výplni v poriadku, horšie je to svnútorným odhlučnením. Slúchadlá nie sú skladacie, ale počas prenášania môžete mušle otočiť o90°, aby zabrali menej miesta. Na pripojenie je použitý L-kový konektor na kábli vtvare Y. Ide odvojpólový kábel, teda nie je možné prenášanie signálu na ovládanie skladieb po pripojení kmobilnému telefónu. Neberieme to však ako veľký nedostatok, je veľa používateľov, ktorým táto drobnosť nechýba.

Zvuk je samostatná kategória, ato aj pre špeciálnu technológiu vibračných basov. Na pravej mušli je prepínač na zapnutie intenzity prejavu nízkych tónov. Následne bude fungovať posúvač na mušli, ktorým sa intenzita koriguje. Efekt je skutočne výrazný anepotrebujete hudbu upravovať ani cez ekvalizér. Na hornej strane každej mušle je otvor basového tunela. Basy sú dunivé apri maximálnej intenzite pociťujete silné vibrovanie zmušlí. Tým sa kompletne zastrú výšky, stredy takisto, hoci vmenšej miere. Basy sú síce stabilné abez chrčania aj pri vyššej hlasitosti, no kvalita zvuku riadne utrpí. Pri vypnutom basovom efekte sa nám reprodukcia páčila oveľa viac. Napájanie dvoma AAA batériami je vľavo. Každopádne fanúšikovia basov boli vypočutí. Ich želanie je pre model XB450BV rozkaz.

Hodnotenie:

Silné adunivé basy smožnosťou nastavenia intenzity
Nepohodlné nosenie, zastreté výšky pri zapnutom basovom efekte, chýbajúce polsterovanie mosta

Cena: 59 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Sony MDR-XB950AP

Slúchadlá vyššej kategórie, ako si ich predstavuje Sony, spĺňajú aj naše predstavy. Je niekoľko dôvodov, prečo je to tak. Vprvom rade treba pochváliť precíznosť vyhotovenia. Pohodlné nosenie je jeden zparametrov, ktoré si všímame. Bez toho sa jednoducho nedá sústrediť na kvalitu zvuku. Mäkké polsterovanie náušníkov aspojovacieho mosta zabezpečuje jemný dotyk shlavou. Slúchadlá nikde netlačia azároveň stabilne držia na hlave. Svoj podiel má na tom široký spojovací most aveľké mušle kompletne obklopujúce uši. Oceľový most je dosť pevný na to, aby vydržal aj vonkajšie používanie. Slúchadlá tak môžete nosiť aj so sebou. Kým odhlučnenie od okolia je lepšie, vnútorné odhlučnenie reprodukcie je dosť slabé a treba rátať stým, že okolie bude vašu hudbu vo väčšej či menšej miere počuť.

ced041b6f035669bde6fabab980f6588.jpg

Špeciálna stránka modelu je rozšírenie basovej technológie. Sony používa vlastnú technológiu Advanced Direct Vibe Structure na utesnenie okolo uší, atak viac vyniknú nízke tóny prenášané zo 40 mm meniča. To vkooperácii skonštrukčnou technológiou Beat Response Control. Ide obasové tunely svýduchom na hornej strane mušlí. Táto konštrukcia je zhliníka amušľa je inak vplastovom vyhotovení. Prenášanie je zjednodušené otočením mušlí, slúchadlá však nie sú skladacie. Kábel je vtvare Y so zahnutým L-kovým audiokonektorom. Pri použití smobilným telefónom sa dá nainštalovať aplikácia od výrobcu ana základe počtu rýchlych stlačení tlačidla na ľavom kábli meníte skladby, samozrejmé je prijímanie hovorov. Výhodou tohto softvéru je prispôsobenie počtu stlačení a funkcií priradených knim.

Zvuková stránka je vyvážená najmä technológiou spracovania reprodukcie nízkych tónov. Pocítite to najmä na prispôsobení ekvalizérom. Rozdiely nie sú také dramatické ani pri hraničných hodnotách pre jednotlivé pásma frekvenčného spektra. Svoj stabilný zvuk si udržiavajú aj pri vyšších hlasitostiach. To znamená, že sa nepodsúva výraznejšia reprodukcia basov ani výšok. Vcelku sme boli so slúchadlami spokojní. Vyzerajú veľmi dobre ahodia sa na počúvanie náročnejších skladieb, kde iné modely majú problémy svykreslením stredov adetailov vnižších frekvenčných pásmach.

XB_vyduch.jpg

Výduch basového tunela slúchadiel Sony MDR-XB950AP

Hodnotenie:

Vzhľad apoužité materiály, basové technológie, stabilita akvalita zvukového prejavu, ovládanie cez smartfón
Žiadne podstatné

Cena: 89 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt PC REVUE

AKG K845BT sú prémiové slúchadlá zamerané na náročných poslucháčov. Najdôležitejšia charakteristika je kvalita spracovania azvukového prejavu. Využívať ich môžete aj vbezdrôtovom pripojení. Slúchadlá JBL Synchros E30 sú vhodné na vonkajšie použitie, najmä pre silnejší prítlak. Hrajú dobre aj vďaka technológii PureBass. Komu neprekáža silnejší prítlak aštýl supra-aural, môže si vybrať zo štyroch farebných variantov apoužívať kdekoľvek. Model Sony MDR-XB450BV má zosilnený prejav nízkych tónov. Je výrazný apodľa nás trochu kazí dojem zhudby. Môžete však túto technológiu vypnúť adosiahnete vyváženejší zvuk. Nepríjemné prekvapenie, ktoré by sme od Sony nečakali, bola konštrukčná stránka amenej pohodlné nosenie pre silný tlak spojovacieho mosta vjeho hornej časti. Sony MDR-XB950AP sú slúchadlá, ktoré si poslucháča získajú kvalitným zvukom aveľmi pohodlným nosením. Využiť môžete aj špeciálnu aplikáciu pri káblovom spojení so smartfónom.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá