Image
8.9.2016 0 Comments

Slovenský trh informačných technológií potrebuje viac nemčinárov

IT firma stengl, a. s., v spolupráci s Goethe-Institut pripravila historicky prvý kurz nemčiny pre IT špecialistov STENGL IT Akademie. stengl ním otvára diskusiu o možnostiach rozsiahlejšej výučby nemeckého jazyka na vysokých školách technického zamerania.

CSR projektu (CSR – corporate social responsibility, spoločenská zodpovednosť) STENGL IT Akademie  predchádzal prieskum v rámci hodinovej výučby anglického a nemeckého jazyka. Len jedna z deviatich opýtaných fakúlt technického zamerania v SR umožňuje vybrať si nemecký jazyk ako povinne voliteľný. V školskom roku 2015/ 2016 bolo napríklad na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA) 257 vyučovacích hodín angličtiny a 31 hodín nemčiny, čo je nepomer 8:1.

Spoločnosť stengl sa rozhodla poukázať na nevyužitý potenciál na trhu aj prostredníctvom kurzu nemeckého jazyka. Ide o úplne prvý kurz nemčiny na Slovensku šitý na mieru pre IT špecialistov. Získa ho 15 účastníkov prvého trimestra zadarmo ako výhru v súťaži. Podmienkou je prejsť viackolovým testovaním znalostí.

Andrej Petrovaj, výkonný riaditeľ spoločnosti stengl, a. s., o zámere hovorí: „STENGL sa živí informatikou viac než 17 rokov. Na trhu sme sa presadili aj tým, že sme skombinovali technologickú znalosť so znalosťou nemčiny. Sme presvedčený, že nielen pre nás a pre našu firmu, ale pre celý slovenský trh informačných a komunikačných technológií (skr. IKT) by bolo obrovskou devízou, keby naši IT-čkári mali vyššiu znalosť nemeckého jazyka. Žijeme v stredoeurópskom priestore, nemecký trh je obrovský, nemecké firmy prichádzajú k nám.“

Nemecké IKT firmy pociťujú výrazný nedostatok pracovných síl. Ide až o 60 % opýtaných spoločností. Zároveň 82 % firiem outsorcuje časť svojho IT, čo vytvára priestor pre nemecké investície. „Angličtina IKT špecialistovi u nás nezabezpečuje okamžité uplatnenie. Je potrebná znalosť nemeckého jazyka na úrovni B1 a vyššie. Bežná komunikácia, projektová reč a základy IT,“ dodáva A. Petrovaj.

Stengl oslovil k spolupráci Goethe-Institut Bratislava: „Ide o unikátny kurz na Slovensku. Vytvorili sme úplne novú osnovu a pripravili výučbové materiály. Bola to pre nás výzva a sme radi, že sa spoločnosť stengl pre takýto krok rozhodla,“ zdôrazňuje Linda Fintorová, manažérka komunikácie Goethe-Institut.

Záujemcovia o účasť v pilotnom kurze nemčiny pre IT špecialistov majú čas do 22. 9. 2016. Na stránke www.stenglakademie.sk prejdú jednoduchým testom, následný test dostanú od jazykovej školy. Pokračuje žrebovanie a ústne pohovory. Výučba na úrovni B1 začína 4. 10. 2016 v priestoroch Goethe-Institut v Bratislave.

Spoločnosť stengl, a. s., sa pre túto formu odbornej podpory rozhodla v rámci spoločenskej zodpovednosti. Záštitu nad STENGL IT Akademie prijala ambasádorka Adela Banášová. „V našej domácnosti bola nemčina druhá reč. Vďaka nemčine sa mi otvorili životné obzory a myslím, že sa mi posunula aj kariéra. Takže aj vďaka nemčine som tam, kde som,” je presvedčená populárna moderátorka.

Otvorenie celospoločenskej debaty o posilnení výučby nemeckého jazyka víta aj učiteľská obec, Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov EUBA: „Mladí ľudia si často neuvedomujú dôležitosť a prínos jazykových znalostí pre ich budúci profesionálny aj kvalitný život. Preto je namieste, až povinnosťou, usmerňovať ich.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Zomrel Eugene Cernan, ako posledný kráčal po povrchu Mesiaca

17.01.2017 08:00

Rodák zo Chicaga, ktorého rodičia pochádzali z Česka a Slovenska, sa dožil 82 rokov. Vo veku 82 rokov zomrel v pondelok americký astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Cernan, ktorý bol zatiaľ po ...

Tlačové správy

Slovenskí obchodníci sa stretnú v ocenení Mastercard Obchodník roka

17.01.2017 07:44

Už štvrtým rokom bude na Slovensku vyhlásene prestížne ocenenie Mastercard Obchodník roka. Obchodníci budú súťažiť celkovo v 10 kategóriách. Spolu so začiatkom tohto ročníka, 16. januára, bude spusten ...

Tlačové správy

Autopriemysel plánuje vybudovať 10 nových technologických centier

17.01.2017 07:33

Dodávateľské firmy v automobilovom priemysle na Slovensku plánujú v najbližších 12 mesiacoch prijať 260 nových výskumno-vývojových pracovníkov. Viac ako dve tretiny týchto firiem zároveň  deklarovali ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá