Image
8.9.2016 0 Comments

Slovenský trh informačných technológií potrebuje viac nemčinárov

IT firma stengl, a. s., v spolupráci s Goethe-Institut pripravila historicky prvý kurz nemčiny pre IT špecialistov STENGL IT Akademie. stengl ním otvára diskusiu o možnostiach rozsiahlejšej výučby nemeckého jazyka na vysokých školách technického zamerania.

CSR projektu (CSR – corporate social responsibility, spoločenská zodpovednosť) STENGL IT Akademie  predchádzal prieskum v rámci hodinovej výučby anglického a nemeckého jazyka. Len jedna z deviatich opýtaných fakúlt technického zamerania v SR umožňuje vybrať si nemecký jazyk ako povinne voliteľný. V školskom roku 2015/ 2016 bolo napríklad na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA) 257 vyučovacích hodín angličtiny a 31 hodín nemčiny, čo je nepomer 8:1.

Spoločnosť stengl sa rozhodla poukázať na nevyužitý potenciál na trhu aj prostredníctvom kurzu nemeckého jazyka. Ide o úplne prvý kurz nemčiny na Slovensku šitý na mieru pre IT špecialistov. Získa ho 15 účastníkov prvého trimestra zadarmo ako výhru v súťaži. Podmienkou je prejsť viackolovým testovaním znalostí.

Andrej Petrovaj, výkonný riaditeľ spoločnosti stengl, a. s., o zámere hovorí: „STENGL sa živí informatikou viac než 17 rokov. Na trhu sme sa presadili aj tým, že sme skombinovali technologickú znalosť so znalosťou nemčiny. Sme presvedčený, že nielen pre nás a pre našu firmu, ale pre celý slovenský trh informačných a komunikačných technológií (skr. IKT) by bolo obrovskou devízou, keby naši IT-čkári mali vyššiu znalosť nemeckého jazyka. Žijeme v stredoeurópskom priestore, nemecký trh je obrovský, nemecké firmy prichádzajú k nám.“

Nemecké IKT firmy pociťujú výrazný nedostatok pracovných síl. Ide až o 60 % opýtaných spoločností. Zároveň 82 % firiem outsorcuje časť svojho IT, čo vytvára priestor pre nemecké investície. „Angličtina IKT špecialistovi u nás nezabezpečuje okamžité uplatnenie. Je potrebná znalosť nemeckého jazyka na úrovni B1 a vyššie. Bežná komunikácia, projektová reč a základy IT,“ dodáva A. Petrovaj.

Stengl oslovil k spolupráci Goethe-Institut Bratislava: „Ide o unikátny kurz na Slovensku. Vytvorili sme úplne novú osnovu a pripravili výučbové materiály. Bola to pre nás výzva a sme radi, že sa spoločnosť stengl pre takýto krok rozhodla,“ zdôrazňuje Linda Fintorová, manažérka komunikácie Goethe-Institut.

Záujemcovia o účasť v pilotnom kurze nemčiny pre IT špecialistov majú čas do 22. 9. 2016. Na stránke www.stenglakademie.sk prejdú jednoduchým testom, následný test dostanú od jazykovej školy. Pokračuje žrebovanie a ústne pohovory. Výučba na úrovni B1 začína 4. 10. 2016 v priestoroch Goethe-Institut v Bratislave.

Spoločnosť stengl, a. s., sa pre túto formu odbornej podpory rozhodla v rámci spoločenskej zodpovednosti. Záštitu nad STENGL IT Akademie prijala ambasádorka Adela Banášová. „V našej domácnosti bola nemčina druhá reč. Vďaka nemčine sa mi otvorili životné obzory a myslím, že sa mi posunula aj kariéra. Takže aj vďaka nemčine som tam, kde som,” je presvedčená populárna moderátorka.

Otvorenie celospoločenskej debaty o posilnení výučby nemeckého jazyka víta aj učiteľská obec, Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov EUBA: „Mladí ľudia si často neuvedomujú dôležitosť a prínos jazykových znalostí pre ich budúci profesionálny aj kvalitný život. Preto je namieste, až povinnosťou, usmerňovať ich.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá