Image
13.2.2014 0 Comments

Slovenský študent vytvoril prvú podrobnú mapu internetu

map_of_internet.png Na mape internetu Map of the Internet 1.0 môžete nájsť také čarovné zákutia ako záliv Google či Krajinu zabudnutých webových stránok. Zhotovil ju slovenský študent Martin Vargic pod pseudonymom JaySimons a nachádza sa na serveri DeviantArt. Využil pri tom mapu sveta od National Geographics.

Na tejto úžasnej mape začal pracovať Martin zhruba pred dva a pol rokom a tvoril ju vo svojom voľnom čase. Využil pri tom merania ALEXA o 500 najnavštevovanejších webových stránkach a ďalšie ukazovatele. Väčšina mapy vznikla vo Photoshope a špeciálny program poslúžil na vytvorenie ozdobných okrajov.

Plagát predstavuje jednu celú mapu internetu a 4 minimapy, ktoré znázorňujú dohľad NSA, najpoužívanejšie sociálne siete, najpoužívanejšie webové prehliadače a celosvetovú penetráciu internetu.

A čo všetko tu možno nájsť? Východný kontinent, tzv. starý svet, tvoria softvérové firmy, herné spoločnosti a najvýznamnejšie webové stránky. Západná časť čiže nový svet obsahuje sociálne siete, webové vyhľadávače, videoportály, blogy, diskusné fóra a umelecké stránky. A dole v juhozápadnej časti sú situované najhoršie veci, ktoré možno na internete nájsť - pornografia, warez, torrentové stránky.

map_of_internet2.jpg

Niektorým produktom patria na mape samostatné ostrovy či súostrovia (Wikipedia, Skype, Safari a pod.). Veľmi dôvtipné sú názvy morí, napr. Databázový oceán, More autorských práv, Severný dátový prúd atď.

„Vzhľadom na obrovskú veľkosť Netu je na mape zastúpená len jeho nepatrná časť, inak by bola mapa nečitateľná a pravdepodobne aj nenakresliteľná za priemernú dobu ľudského života," povedal Vargic. Napriek tomu autor pracuje na jej druhej verzii, ktorá bude ešte podrobnejšia.

Mapu v podobe plagátu si môžete zakúpiť napríklad na serveri Zazzle.com za 36,95 dolára.

Zdroj: news.cnet.com
dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá