Image
13.2.2014 0 Comments

Slovenský študent vytvoril prvú podrobnú mapu internetu

map_of_internet.png Na mape internetu Map of the Internet 1.0 môžete nájsť také čarovné zákutia ako záliv Google či Krajinu zabudnutých webových stránok. Zhotovil ju slovenský študent Martin Vargic pod pseudonymom JaySimons a nachádza sa na serveri DeviantArt. Využil pri tom mapu sveta od National Geographics.

Na tejto úžasnej mape začal pracovať Martin zhruba pred dva a pol rokom a tvoril ju vo svojom voľnom čase. Využil pri tom merania ALEXA o 500 najnavštevovanejších webových stránkach a ďalšie ukazovatele. Väčšina mapy vznikla vo Photoshope a špeciálny program poslúžil na vytvorenie ozdobných okrajov.

Plagát predstavuje jednu celú mapu internetu a 4 minimapy, ktoré znázorňujú dohľad NSA, najpoužívanejšie sociálne siete, najpoužívanejšie webové prehliadače a celosvetovú penetráciu internetu.

A čo všetko tu možno nájsť? Východný kontinent, tzv. starý svet, tvoria softvérové firmy, herné spoločnosti a najvýznamnejšie webové stránky. Západná časť čiže nový svet obsahuje sociálne siete, webové vyhľadávače, videoportály, blogy, diskusné fóra a umelecké stránky. A dole v juhozápadnej časti sú situované najhoršie veci, ktoré možno na internete nájsť - pornografia, warez, torrentové stránky.

map_of_internet2.jpg

Niektorým produktom patria na mape samostatné ostrovy či súostrovia (Wikipedia, Skype, Safari a pod.). Veľmi dôvtipné sú názvy morí, napr. Databázový oceán, More autorských práv, Severný dátový prúd atď.

„Vzhľadom na obrovskú veľkosť Netu je na mape zastúpená len jeho nepatrná časť, inak by bola mapa nečitateľná a pravdepodobne aj nenakresliteľná za priemernú dobu ľudského života," povedal Vargic. Napriek tomu autor pracuje na jej druhej verzii, ktorá bude ešte podrobnejšia.

Mapu v podobe plagátu si môžete zakúpiť napríklad na serveri Zazzle.com za 36,95 dolára.

Zdroj: news.cnet.com
dailymail.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá