Image
9.6.2016 0 Comments

Slovenský startupový ekosystém môže očakávať investície vo výške 30 mil. eur

Napriek tomu, že väčšina slovenských startupových projektov je v počiatočných štádiách svojho vývoja, investori sú viac ako aktívni. Osem z desiatich v minulom roku zvýšilo počet svojich investícií a nadchádzajúci rok má priniesť do startupového ekosystému ďalšie desiatky miliónov eur. Pre startupy je získanie externého financovanie zatiaľ na druhej koľaji, sústredia sa na rast predaja. Tieto zistenia vyplynuli z najnovšieho vydania prieskumu KPMG na Slovensku – Startup Survey 2016.

Podľa prieskumu KPMG generuje obrat 55 % slovenských startupov. Viac ako tri štvrtiny projektov majú okrem zakladateľa aspoň jedného zamestnanca a priemerná veľkosť tímu je päť členov. Za minulý rok zvýšilo počet zamestnancov 56 % opýtaných a v horizonte nasledujúcich 12 mesiacov plánuje zvyšovať počet zamestnancov až 90 % slovenských startupov.

Zo zistení vyplýva, že vo viac ako dvoch tretinách prípadov sú slovenské startupy v štádiu beta alebo v štádiu tvorby prvých obratov (early revenue stage). Tri štvrtiny investorov sa však pre KPMG vyjadrili, že im to vyhovuje a sú ochotní investovať aj do projektov v tomto štádiu.

Podľa výsledkov Startup Survey 2016 zvýšilo minulý rok počet svojich investícií do startupov 77 % investorov. Štyria z desiatich respondentov z radov investorov sa zároveň vyjadrili, že do slovenských startupov už investovali viac ako 1 milión eur. Podľa analýzy KPMG je pravdepodobné, že v najbližších 12 mesiacoch bude v ekosystéme preinvestovaných ďalších 30 miliónov eur. Investori v prípade zvažovania investície do startupu hodnotia prioritne kvalitu tímu, nasledujú vlastnosti produktu/služby a obchodný potenciál.

Napriek pozitívnemu prístupu investorov sa podarilo získať externé financovanie iba necelej polovici slovenských startupových projektov. Oproti roku 2014 je to mierny nárast o 5 %. Zvýšiť externé financovanie v nasledujúcich 12 mesiacoch však plánuje 87 % respondentov zastupujúcich startupy. Za prioritu to však považujú necelé dve tretiny opýtaných. Hlavnými prioritami pre startupy na nasledujúci rok sú rast predaja (na prvom mieste pre 84 % respondentov) a vývoj produktu (75 %).

Zvýšenú podporu startupového ekosystému v najnovšom prieskume KPMG vykázali nielen investori, ale aj organizácie verejnej správy. Veľké firmy, tzv. korporácie, však nekopírujú súčasný trend a v startupovom ekosystéme sa ich angažuje iba približne jedna tretina. Ako hlavný dôvod nezáujmu o spoluprácu uvádzajú, že to nie je priorita pre ich podnikanie. Korporácie startupom najčastejšie poskytujú podporu vo forme mentoringu (75 % opýtaných). Najzaujímavejšie sú projekty pôsobiace v oblastiach Fintech, Business Services a Enterprise Software.

Infografika >>

Autor: TS KPMG

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 4

Predstavujeme slovenské startupy: FRINX a open source networking

28.12.2016 00:05

FRINX je absolútna novinka na slovenskom aj európskom trhu, zaoberajúca sa open source networkingom. Napriek krátkemu času pôsobenia si spoločnosť stihla vybudovať dobré meno v zahraničí a získala prv ...

Startupy

V budúcnosti budeme zariadenia ovládať cez virtuálnu a rozšírenú realitu myšlienkami

27.12.2016 00:19

Bývalí študenti Michiganskej univerzity založili startup Neurable, ktorý sa zaoberá spôsobmi, ako budeme  komunikovať s našimi zariadeniami v blízkej budúcnosti. Nedávno spoločnosť získala od investor ...

Startupy

Startup4Dummies

27.11.2016 11:25

Startup4Dummies je užitočná knižka pre inovatívne startupy obsahujúca súbor praktických informácií, rád a návodov, ktoré im pomôžu vyhnúť sa chybám svojich predchodcov.

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá