Image
4.7.2014 0 Comments

Slovenský startup EFEOS zabodoval na svetovom finále TIC 2014

Počas uplynulého týždňa sa košický startup EFEOS zúčastnil v medzinárodnom finále Telekom Innovation Contest 2014 v Krakove. Po víťazstve v národnom semifinále Telekom Innovation Contest 2014 v Bratislave sa startup presadil spomedzi 326 prihlásených nápadov z celého sveta do finálovej dvanástky.

EFEOS (Events From Eyes Of Strangers) má za cieľ poskytnúť divákom živé vysielanie udalosti, tvorené automatickým výberom najlepšieho pohľadu na objekt, ktorý individuálneho diváka zaujíma. Riešenie je použiteľné na široké spektrum živých vysielaní od športových prenosov, hudobných koncertov, konferencií až po bezpečnostné systémy, lietajúce drony alebo monitorovanie priemyselnej výroby.

Predstavte si sledovanie hokeja z pohľadu vášho obľúbeného hráča, ako z kamery na prilbe vidíte strieľať góly z jeho vlastného pohľadu a naživo. Predstavte si sledovanie Formuly 1, kde sa vám bude automaticky prepínať záber z tých úsekov trate, kde sa práve objaví váš obľúbený pilot.

Predstavte si futbalový zápas, ktorý vidíte z pohľadu hráčov nosiacich Google Glass v kombinácií so štandardnými kamerami s automatickým prepínaním na záber, kde najlepšie vidieť futbalovú loptu. Systém EFEOS takisto dovoľuje účastníkom stať sa spolutvorcami obsahu a profitovať z kreditného systému.

Účastníci koncertu môžu pomocou svojich mobilov natáčať scénu a vzdialený divák dostane vždy ten najlepší záber na speváka z pohľadu návštevníka koncertu s aktuálne najlepším uhlom pohľadu.

Okrem športu a zábavného priemyslu je riešenie použiteľné aj na automatizáciu réžie pri snímaní konferencií, kde sa pri použití viacerých kamier dostane na výstup záber, v ktorom sa vyskytuje prednášajúci v najlepšom uhle v danom čase. V súčasnosti sa experimentuje aj s využitím systému EFEOS na snímanie diania z oblohy pomocou autonómnych dronov, kde by bolo z hľadiska využitia v bezpečnostných zložkách možné automaticky prepínať a sledovať najlepší záber na sledované vozidlo alebo osoby zo vzduchu.


Za projektom EFEOS stoja PhD študenti Laboratória počítačových sietí na Technickej univerzite v Košiciach Dávid Cymbalák, Ondrej Kainz a Jaroslav Lámer. EFEOS vznikol z idey vytvoriť metriku na hodnotenie streamovaných záberov na objekt z rôznych uhlov.

Výskum viedol k tvorbe rozšíreného modelu na sledovanie objektu pre viackamerový systém a návrhu predikčných mechanizmov na predpovedanie výskytu objektu medzi jednotlivými zábermi. Teoretický základ, na ktorom je EFEOS postavený, je takisto predmetom záujmu v akademickej oblasti, kde tvorcovia Dávid Cymbalák a Ondrej Kainz budú prezentovať výsledky na augustovej konferencii a workshope WCSE 2014 v Dubaji.

Aj keď sa tomuto perspektívnemu nápadu napokon nepodarilo v silnej konkurencii na svetovom finále Telekom Innovation Contest 2014 zvíťaziť, považujú účasť na podujatí za veľký úspech, ktorý správne motivuje na ďalší progres. Súčasťou finále TIC 2014 bol aj týždňový Startup Training Program v inovačnom centre hub:raum Krakov, kde tím EFEOS získal od renomovaných odborníkov bohaté skúsenosti z oblasti vedenia tímu, tvorby obchodných modelov, UX, predaja produktu, budovania cloudu až po psychologickú prípravu. Účasť na podujatí tohto druhu priniesla aj nové kontakty a možnosti spolupráce s jednotlivými zastúpeniami skupiny Deutsche Telekom a inovačným laboratóriom EIT ICT Labs Berlin.

Startup EFEOS aktuálne sídli v košickom Startup centre TUKE, založenom Univerzitným centrom inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva, s ktorého podporou sa bude snažiť projekt rozvíjať a zapájať do ďalších inovačných súťaží a výziev.

Ak chcete aj vy podporiť startup EFEOS, zahlasujte po registrácii za zviditeľnenie v aktuálne prebiehajúcej súťaži Cisco Internet of Things Innovation Grand Challenge, v ktorej sa pokúša takisto zabojovať v konkurencii takmer 800 nápadov: iotchallenge.cisco.spigit.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 4

Predstavujeme slovenské startupy: FRINX a open source networking

28.12.2016 00:05

FRINX je absolútna novinka na slovenskom aj európskom trhu, zaoberajúca sa open source networkingom. Napriek krátkemu času pôsobenia si spoločnosť stihla vybudovať dobré meno v zahraničí a získala prv ...

Startupy

V budúcnosti budeme zariadenia ovládať cez virtuálnu a rozšírenú realitu myšlienkami

27.12.2016 00:19

Bývalí študenti Michiganskej univerzity založili startup Neurable, ktorý sa zaoberá spôsobmi, ako budeme  komunikovať s našimi zariadeniami v blízkej budúcnosti. Nedávno spoločnosť získala od investor ...

Startupy

Startup4Dummies

27.11.2016 11:25

Startup4Dummies je užitočná knižka pre inovatívne startupy obsahujúca súbor praktických informácií, rád a návodov, ktoré im pomôžu vyhnúť sa chybám svojich predchodcov.

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá