Image
19.8.2015 0 Comments

Slovensko spustilo e-služby pre občanov, ktorí môžu odteraz elektronicky požiadať o 40 rôznych dávok

Spoločnosť Softec odovzdala do prevádzky systém elektronických služieb občanom, ktorý objednalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVR SR). Slovenskí občania si tak môžu cez internet podať až 40 rôznych žiadostí o štátne sociálne dávky, sociálnu pomoc a pomoc v hmotnej núdzi a maximálne tak využiť možnosti eGovernmentu. Zrýchli sa vybavovanie žiadostí a zníži administratívna záťaž, ktorá umožní úradníkom viac sa venovať klientom a práci v teréne.

Ide o vôbec prvý agendový systém, ktorý bol medzirezortne prepojený s Registrom fyzických osôb a ktorý má slovenským občanom uľahčiť komunikáciu pri žiadaní o akékoľvek štátne sociálne dávky.

Systém je prístupný z portálu MPSVR SR (employment.gov.sk) a Ústredného portálu verejnej správy (slovensko.sk). V sekcii Lokátor služieb je k dispozícii 40 rôznych typov žiadostí o dávky, optimalizovaných do 19 formulárov s rovnakou štruktúrou a vzhľadom. Na prihlásenie treba mať elektronický občiansky preukaz, tzv. eID, na elektronické podanie žiadosti so zaručeným e-podpisom. O ten na Slovensku od decembra 2013 už požiadalo viac ako 40-tisíc ľudí. Ďalších takmer milión občanov elektronický občiansky preukaz s čipom vlastní, ale ešte nepožiadalo o zaručený e-podpis.

PodaneZiadosti.png

Po prihlásení sa žiadateľovi vďaka prepojeniu s Registrom fyzických osôb (RFO) ukáže žiadosť, o ktorú má záujem (napr. príspevok na dieťa), prípadne prehľad, aké dávky čerpá zo sociálneho systému, samozrejme, už s vopred vyplnenými údajmi z RFO.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá