9.4.2015 0 Comments

Slovensko medzi lídrami v bezkontaktných platbách v Európe

Bezkontaktné platby majú u nás vyše 3 milióny fanúšikov, z toho viac ako pol milióna vo VÚB. Slovensko patrí v tejto oblasti k špičke v Európe. Častejšie ich využívajú muži ako ženy. A hoci sa hovorí, že technológie sú doménou mladých, najstarší fanúšik bezkontaktných platieb má 90 rokov. Ako sú na tom Slováci v porovnaní s Európou?

Na Slovensku sa dá platiť bezkontaktne troma spôsobmi. Bezkontaktnou platobnou kartou, nálepkou alebo mobilom. VÚB banka ponúka všetky tri možnosti. Najpopulárnejšie sú platby bezkontaktnými kartami Visa Inspire, ktoré sa používajú od roku 2011 a dnes nimi platí viac ako pol milióna Slovákov. Koncom roku 2013 k nim pribudli aj platobné nálepky na mobil, či kľúčenku, obľúbené najmä u mužov. Aktivovalo si ich cez 15 tisíc zákazníkov. Najčerstvejšou novinkou je Wave2Pay mobilná aplikácia, využívajúca NFC HCE technológiu, ktorú spustila VÚB vlani v novembri. Výhodou tejto mobilnej platby je, že nie je viazaná na konkrétneho mobilného operátora a nevyžaduje ani zmenu SIM karty. Dáta sú uložené v bezpečnom cloude a do telefónu sa prenášajú len počas platby.

Rastúcu popularitu bezkontaktného platenia potvrdzuje aj zvyšujúci sa počet bezkontaktných platobných kariet. Kým v prvom štvrťroku 2014 bol na Slovensku ich podiel sotva 50%, ku koncu roka ich počet presiahol 3 200 000, teda viac ako 64% zo všetkých kariet na trhu. Vo VÚB predstavujú bezkontaktné karty 41% z celkového počtu platobných kariet vydaných bankou.

Rozšírenie bezkontaktných platieb významne súvisí s rastom počtu terminálov, ktoré takéto transakcie podporujú. Kým v roku 2011 bolo na Slovensku len 2400 terminálov podporujúcich bezkontaktné platby - vlani iba VÚB mala viac ako 3 600 takýchto terminálov. „Do konca roka 2016 plánujeme mať všetky platobné terminály VÚB vybavené bezkontaktnou technológiou," dopĺňa Andrea Šipošová, riaditeľka odboru platobných kariet vo VÚB banke.

Muži sú odvážnejší

Bezkontaktné platby využívame najmä na platenie doma na Slovensku, kde sme vlani uskutočnili až 91% všetkých transakcií a zvyšných 9% sme vykonali v zahraničí, najmä v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku.

Odvážnejší pri využívaní noviniek sú zatiaľ muži, ktorí tvoria asi 60 % používateľov bezkontaktných platieb. A hoci sa hovorí, že technológie sú výsadou mladých, ľudia do 25 rokov tvoria len 22% zo všetkých platiacich bezkontaktne. Najviac priaznivcov majú bezkontaktné platby medzi ľuďmi vo veku od 30-50 rokov. Ani starší ľudia sa však bezkontaktných platieb neobávajú, len vo VÚB máme 25% používateľov vo veku nad 50 rokov. Najstarší priaznivec tejto technológie má 90 rokov.

Priemerná hodnota nákupu v roku 2014 s bezkontaktnou kartou bola necelých 10 eur, čo svedčí o pretrvávajúcom trende používania bezkontaktných platieb na menšie nákupy. Nakupujeme najmä v supermarketoch, na čerpacích staniciach, v reštauráciách a u maloobchodníkov. Bezkontaktne možno mobilnými platbami zaplatiť až do výšky 1000 Eur, pričom pri platbách do 20 Eur nepotrebujete zadávať PIN kód. Najaktívnejší používateľ zaplatil vlani bezkontaktne 720 krát.

Pri prepočte na obyvateľa patríme medzi TOP krajiny v európskom rebríčku.

Z údajov spoločnosti Visa Europe vyplýva, že počas roku 2014 držitelia kariet Visa na Slovensku vykonali viac ako 34 miliónov bezkontaktných platieb. Trend nárastu týchto platieb je zreteľný, keď sa tento počet porovnáme s rokom 2013, keď bolo vykonaných 15 miliónov bezkontaktných platieb.

Za posledných 12 mesiacov boli v bezkontaktných platbách s kartou Visa najúspešnejšie Poľsko, Veľká Británia, Česká republika, Slovensko a Španielsko. Slovensko patrí medzi najprogresívnejšie krajiny v Európe vo využívaní bezkontaktných platobných transakcií.

iPoradca poradí ako zvládnuť digitálne služby

Založili ste si v banke účet a k nemu vám pribalili Mobil Banking, Wave to Pay, alebo Viamo? Ak nie ste digitálne zdatní, nemusíte vedieť ako sa tieto aplikácie inštalujú či obsluhujú. Vo VÚB banke vám s týmito službami pomôžu iPoradcovia, teda odborníci na digitálne bankové služby.

Dozviete sa ako si stiahnuť a inštalovať mobilné aplikácie, alebo aj:

  • ako zadať platbu rýchlejšie pomocou platobného partnera,
  • ako si nastaviť namiesto papierového výpisu elektronický
  • ako nedostať sms od banky počas noci
  • ako mať pod kontrolou každú transakciu pomocou upozornení
  • ako sa chrániť pri platbách cez internet
  • ako platiť rýchlo a pohodlne mobilom s aplikáciou Wave 2 Pay
  • ako zaplatiť osobe či firme cez Viamo.

iPoradcov nájdete na všetkých pobočkách VÚB banky, cez službu Kontakt 24 hodín denne, na online chate, na stránke iPoradca alebo cez youtube kanál.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Tlačové správy

ShopRoku 2016: Ôsmy ročník súťaže o najlepšie e-shopy

02.12.2016 13:32

Už dnes štartuje registrácia a hlasovanie v rámci ďalšieho, v poradí už ôsmeho, ročníka súťaže o najobľúbenejší e-shop na slovenskom trhu – ShopRoku 2016. Po minuloročných zmenách zostáva načasovanie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá